خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

می خواهم بهت بگم شاد باش

3 مارس ، روز جهانی می خواهم بهت بگم شاد باش نام گذاری شده است،  شادی و در واقع شادزیستن موضوعی است ،که در دغدغه های زندگی امروزی می تواند معنای عمیق و زیبایی را به زندگی هر انسانی ببخشد. دانستن این موضوع که هر انسانی می تواند با انتخاب خود این ارزش را به زندگیش و در نهایت به دیگران منتقل کند بسیار لذت بخش تر می شود. با وجود همه سختی ها و مشکلاتی که در زندگی بیشتر انسانها دیده می شود؛ شاد زیستن بهترین روش مقابله در این روزمرگی ها محسوب می شود.

یکی از بهترین این نمونه ها را می توانیم در زندگی ویکتور فرانکل جستجو کنیم که در سخت ترین لحظات زندگی توانست به زندگی خود معنی دهد. .نویسنده ای اتریشی که در جنگ جهانی دوم دستگیر شد و به مدت دو سال شکنجه و روزهای تلخی را در کوره های آدم سوزی  تجربه کرد. بهتر است تجربیات او در معنا بخشیدن به زندگی را درکتاب «انسان در جستجوی معنی» بخوانید.

بسیاری از ما می دانیم که شاد بودن و شاد زیستن باعث طول عمر، شکوفایی و باروری ذهن، گرایش به معنویت و افزایش همدلی و نوع دوستی می‌شود و مردم و جامعه را از افسردگی، خشونت و رکود دور می‌کند.اما چه طور می توانیم این هنر را در زندگی خود به کار بگیریم و با آرامش و شادمانی بیشتری زندگی را تجربه کنیم.

همانطور که می دانید شاد بودن یک هنر است و این شما هستید که می توانید در شرایط مختلف این هنر را درخود پرورش دهید. هنری که بهتر است طعم آن را ابتدا در تنهایی و در خود بچشید و بعد از لذت بردن آن، به دیگران نیز پیش کشی کنید، در واقع زمانی که توانستید شادی خودتان را به دیگران وابسته ندانید، هم در انتخاب ها آزاد تر هستید و هم کمتر از وابستگی ها رنج می برید.در این زمان نیز کمتر نیاز دارید تا برای برآورده شدن خواسته هایتان دیگران را کنترل کنید. این دقیقا همان چیزی است که شما از دیگران انتظار دارید اینکه بقیه هم شما را تنها برای خودتان بخواهند نه صرفا آن چیزی که می توانید به آنها بدهید. شما حضور دیگران را به دور از هر گونه دغدغه و نگرانی گرم تر از قبل در زندگیتان احساس می کنید. این احساس با خود شناسی وتقویت عزت نفس و اعتماد به نفس در شما به وجود می آید و باعث به وجود آمدن رابطه های ارزشمند در زندگی شما می شود. پس بهتر است اولین گام را در شادبودن خود به تنهایی نه وابسته به دیگران بر دارید.

در ادامه مواردی که به ما برای داشتن شادی بیشتر در زندگی کمک می کند را مرور می کنیم:

آلبرت انیشتین: «یک میز، صندلی، کاسه‌ای میوه و یک ویولُن. انسان به چه چیز دیگری برای شاد بودن نیاز دارد؟»

- تمام تلاشتان را به کار بگیرید تا درگذشته نمانید. ضمن آنکه افکار خودتان را در آینده نیز غرق نکنید. سعی کنید از داشته هایتان که یکی از بهترین راهکارها برای شاد ماندن است بهترین استفاده را بکنید. بنابراین  همیشه شاد بودن را در اتفاقی غیر منتظره و حتی بزرگ نبینید. شما می توانید با دور نگه داشتن ذهنتان از نکات آزار دهنده گذشته و بر عکس تکرار و یاد آوری شادکامی ها و تعریف و مرور خاطرات خوب گذشته لحظات شادی را برای خودتان تداعی کنید. شاید شاد کامی در نگاه اول بسیار دشوار باشد اما با تمرین در نا خودآگاه ذهن نهادینه می شود.

دیپاک چوپرا: «بی هیچ دلیلی خوشحال باش، مثل یک کودک. اگر برای دلیلی خوشحال باشی، دچار دردسر هستی؛ چون که ممکن است آن دلیل از تو گرفته شود.» 

- کمک کردن به دیگران می تواند حس شادی و خوشحالی را در شما زنده کند، چرا که در این لحظات شما خودتان را  انسانی توانمند و موثر در می یابید، و این موضوع حس خوشایند و شادی را به شما هدیه می دهد.

- سعی کنید آنطور که دلتان می خواهد زندگی کنید. سعی کنید بیشتر بر روی اولویت ها و خواسته های حقیقی خودتان تمرکز کنید. تا شادمانی بیشتری را از تحقق آنها کسب کنید.

-قدردانی و شکر گذاری یکی دیگر از راهکارهای شاد زیستن است . وقتی مدام در زندگی شکر گزار داشته هایتان هستید این نشان از آن دارد که شما افکارتان را به سمتی راهنمایی می کنید که بیشتر شادی های زندگیتان را نمایان می کند؛ زمانی که ذهنتان را آگاهانه به موارد شادی بخش زندگیتان سوق می دهید، تاثیر بیشتری از این موارد را هم در زندگی خود دریافت خواهید کرد. این موضوع در همه ادیان و سوره 7 ابراهیم در قرآن نیز آمده : «و آنگاه كه پروردگارتان اعلام كرد كه اگر واقعا سپاسگزارى كنید نعمت شما را افزون خواهم كرد.»

- ذهن خودتان را از بلند پروازی ها  و مسائل دور از دسترس و نگران کننده خالی کنید تا اینکه  استرس و نگرانی کمتری به زندگیتان راه پیدا کند

- ورزش کردن را فراموش نکنید؛ توصیه ای که بر روی آن پژوهش های علمی زیادی انجام شده، افرادی که ورزش می کنند ازسلامت و هم  شادی و روحیه بهتری بر خوردار هستند.

 شادزیستن راز شاد زیستن هنر شاد بودنمطالب مرتبط

گاهی شاد و گاهی غمگین!
15 فستیوال بزرگ 2019
مدرک یا مهارت؟!

نظرات کابران باهوک ریویو