خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

اعتمادبنفس کودکان رادر آشپزی شکوفا کنید

اعتمادبنفس کودکان رادر آشپزی شکوفا کنید

اعتمادبنفس کودکان رادر آشپزی شکوفا کنید

اگر کودکی در منزل دارید، این مقاله را به دقت مطالعه کنید.

 حتما بارها هنگام آشپزی کودکتان تماشایتان کرده و یا اینکه خراب کاری کرده است. خراب کاری های بچه ها را به عنوان کنجکاوی آن ها تلقی کنید. آن ها تمایل دارند از هر چیزی سر در بیاورند. خصوصا اموری که تکرار شدنی هستند. مثل آشپزی. برای این کار گاها نمک به غذا اضافه می کنند یا مثلا مواد را دور از چشمتان با هم مخلوط می کنند وهم می زنند. اما این بار لطفا از کوره در نروید و روی دستشان نزنید. در ادامه چند نکته را یادآوری می کنیم تا با به کارگیری آن بتوانید از این فرصت استفاده کنید و کودکانی با اعتماد به نفس بالاتری تربیت کنید.

اول :

از طعم و مزه ها برایشان حرف بزنید.اگر فرزند شما در سن پیش از دبستان است، می توانید به این وسیله مزه ها را به او آموزش دهید. از آن ها بخواهید مزه هایی مثل شوری، تندی یا شیرینی را در مواد غذایی تشخیص دهند.

دوم:

با آشپزی حس مسوولیت پذیری را در آن ها تقویت کنید. شاید به نظرتان عجیب بیاید. اما امتحانش کنید. بچه ها عاشق این هستند که کاری را به سرانجام برسانند.

برایشان وظیفه و مسوولیت تعیین کنید. مثلا هم زدن مایه ی کیک را به آن ها بسپارید. خواهید دید که بی وقفه و پیگیرانه این کار را دنبال می کنند. می توانید از آن ها در شستن قاشق هایی که کثیف شده است، کمک بگیرید. نگران خیس شدن لباس هایشان نباشید. دفعات بعدی حتما بهتر خواهند بود.

سوم: 

در استفاده از مواد غذایی از آن ها نظر بخواهید. مثلا در پخت کیک از او بپرسید که دوست دارد داخل بافت کیک، گردو بریزید یا موز. قطعا موجب غرور و خوشحالیش خواهد شد که خانواده از کیکی می خورند که او تعیین کرده داخلش گردو باشد یا موز. در ابتدا چون تجربه ای ندارند شاید انتخاب های خودشان را هم دوست نداشته باشند یا حتی از آن میل نکنند ولی بعدها حتما نظرات بهتری ارائه خواهند کرد.

چهارم: 

خواص مواد غذایی را کم و بیش آموزش دهید. قرار نیست کلاس طب سنتی برگزار کنید. همین که بدانند شیراستخوان هایشان را قوی می کند کافی است.

 لازم نیست درباره ی کلسیم شیر کنفرانس علمی بدهید. بچه ها باید یاد بگیرند که خوردن غذا صرفا پر کردن شکم نیست. آن ها باید بدانند که چه موادی مضر هستند تا خودشان انتخاب کنند که آن را مصرف نکنند. علم به چرایی ممنوعیت های غذایی کار شما را خیلی آسان تر می کند تا اینکه بخواهید با جبر و تحکم آنها را از مواد غذایی مضر دور نگاه دارید.

پنجم:

به وسیله ی آشپزی به آنها رفتار با طبیعت را آموزش دهید. از باغچه یا گلدان های پشت پنجره تان شروع کنید. چند تا بذر ریحان که با دست های کوچک او کاشته شود، با مسوولیت پذیری او آبیاری و با ذوق و علاقه ی او چیده شود بنیان اصلی و درست رفتار کردن با محیط زیست را در او شکل می دهد. باتوجه به سن او برایش از بازیافت بگویید ودرحین آشپزی از استفاده های بی مورد از پلاستیک غافل نشوید. 

ششم:

خلاقیت بچه ها را به کار بگیرید. قطعا شگفت زده خواهید شد. برای تزیین یا سرو غذا ایده های آن ها به مراتب متفاوت تر خواهد بود. از پیشنهادات عجیبشان نترسید. قرار نیست این غذا در یک رستوران لوکس سرو شود. مقصد نهایی این غذا میز خانوادگی شما است. بنابراین تزیین استیک با اسمارتیز فقط موجب خنده ی خانواده ی شما خواهد بود. شک نکنید تا به حال هیچ کس از خوردن استیک با تزیین اسمارتیز نمرده است. اما کودک شما متوجه خواهد شد که ترکیب مزه ها و طعم ها اولین اصل آشپزی است. دفعات بعدی پیشنهادات بهتری ارائه خواهد داد.

هفتم:

همه ی ما کم و بیش به غذاها و طعم های جدید به دیده ی شک نگاه می کنیم.

اما بچه ها نسبت به چیزی که می پزند یا در پخت آن مشارکت دارند تعصب بیشتری دارند. از این تعصب استفاده کنید تا به آن ها بیاموزید همه غذاها نعمت های پروردگار هستند مگر اینکه برای سلامتی مضر باشند. بنابراین برای خوردن غذاهای جدید اشتیاق بیشتری نسبت به قبل خواهند داشت. چون یاد گرفته اند که هرغذای سالمی که برای پخت آن زمان و تلاش صرف شده است برای بدن لازم و ضروری است.

هشتم:

مدیریت زمان درس بعدی در آشپزی است. زمانی که کودک در کنار شما آشپزی می کند، متوجه می شود که برای پخت نیمرو زمان بسیار کمی صرف می شود تا پخت یک استیک پهن آبدار. در این مسیر برای هر عمل زمانی را درنظر می گیرد تا بر اساس آن وظیفه ی که به او محول کرده اید را به  نحو احسن به پایان برساند. دراین صورت کودک شما یاد می گیرد که زمان تعیین شده چارچوب مهمی در به نتیجه رسیدن در مسوولیت هاست.

نکته هایی که درخصوص آشپزی با کودکان متذکر شدیم تنها بخش کوچکی از فایده هایی است که در رشد و شکوفایی خلاقیت، هوش، اعتماد به نفس، مسوولیت پذیری و مدیریت زمانی کودکان محسوب می شوند. قطعا این فواید نسبت به زمانی که با کودک خود در آشپزخانه می گذرانید، بسیار چشمگیر خواهد بود. همیشه به خاطر داشته باشید که تربیت کودکان قدرتمند بسیار آسان تر از درمان بزرگسالان ضعیف و بی مهارت است.اعتماد به نفس آشپزی با کودک آموزش کودک معرفی کتابمطالب مرتبط

امتحان طعمی تازه و سبک در روز دسر
قهوه، این نوشیدنی دلچسب و پر خاصیت
سمبوسه یک غذای کوچک و تندِ سه‌گوش