خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

دختر خجالتی که ملکه جنایت لقب گرفت

دختر خجالتی که ملکه جنایت لقب گرفت

دختر خجالتی که ملکه جنایت لقب گرفت

زمانی که کلارا بومر فرزند خجالتی و کک و ­مکی­­اش را روانه کرد تا نوازنده پیانو شود، دخترک از ترس اجرای روی سن، درس پیانو را نصفه رها کرد. این دختر کسی نبود جز آگاتا کریستی «ملکه جنایت» و خالق شخصیت های معروفی مانند «هرکول پوآرو و خانم مارپل».

آگاتا مری کلاریسا میلر، 15سپتامبر 1890 در انگلستان و از پدری آمریکایی­تبار و مادری از خانواده اشرافی انگلیس متولد شد و تا قبل از مرگ غم انگیز پدرش، دوران کودکی شادی داشت.در طول جنگ جهانی اول در سال 1914، آگاتا به نیروهای کمکی داوطلب پیوست اما درجنگ جهانی دوم تجربه کار در داروخانه بیمارستان به او کمک کرد تا در مورد سم ها اطلاعاتی به دست بیاورد و از آن­ها، در رمان های جنایی­اش به شکل گسترده تری نسبت به دیگر نویسندگان، استفاده کند.

در سال 1914 با سرهنگ نیروی هوایی به نام آرچیبالد کریسی ازدواج کرد، اما زندگی مشترک آنان موفق نبود.او در دسامبر 1926به مدت 10روز ناپدید شد.روزنامه ها در این مورد جنجال فراوانی به پا کردند. در نهایت او را در هتلی یافتند که آگاتا اتاق هتل را با نام خانمی کرایه کرده بود که اخیرا شوهرش اعتراف کرده بود با وی رابطه ی عاشقانه دارد، ودر توضیح این ماجرا ادعا کرد که در اثر ضربه روحی­ای که ناشی از مرگ مادر و خیانت شوهرش بود دچار فراموشی شده است.سالها بعد این موضوع دستمایه ساخت فیلمی با نام «آگاتا» شد در این فیلم «وانسارد گریو» نقش آگاتا کریستی را در جریان ماجرای ناپدید شدنش به خوبی به نمایش گذاشت.

آگاتا در سال 1930 با باستان شناسی به نام ماکس مالوون که 14 سال از او جوانتر بود ازدواج کرد و با او به سفرهای فراوانی رفت. تجربه این سفرها، پس زمینه چند رمان کاراگاهی بعدی اورا ایجاد کرد.

جالب است بدانید آنها درسفری که در سال 1931داشتند از بغداد به همدان و بعد تهران رفتند و از آنجا راهی شیراز شدند. ماحصل  این سفر برای آگاتا نوشتن داستان «خانه ­ای درشیراز» است.

او که بیش از66 رمان پلیسی و 14 مجموعه داستان کوتاه نوشته، طبق بررسی سایت یونسکو، آثارش به 103 زبان مختلف دنیا ترجمه شد و آثارش پس ازشکسپیر و انجیل، بیشترین چاپ و انتشار را در جهان داشته اند. تعداد کتابهای به فروش رسیده اوتا سال2003در کشوری مانند فرانسه بیش از 40 میلیون جلد بوده است.از بیشتر کتاب­ها و داستان کوتاه­های او، بارها فیلم و سریال ساخته شده است ازبین آنها میتوان به فیلم های «قتل در قطار سریع السیر شرق، مرگ در رودخانه نیل و قطار ساعت 4:50 پدینگتون » اشاره کرد.بسیاری از آثار کریستی نیز با انتشار کمیک استریپ هایی همراه با شخصیت هایی چون هرکول پوارو و خانم مارپل تلاشی بود برای اینکه آثار دومین نویسنده پر فروش دنیا را برای مخاطبان جدید و نسل جوان جذابتر کند.

تله موش یکی از آثار معروف او در طول بیش از 50 سال همیشه بر روی صحنه بوده است، این نمایش نامه تا کنون تنها در لندن بیش از2000 بار بر روی صحنه رفته و تبدیل به یکی از جاذبه­های گردشگری این شهر شده است.

 

از جوایز که در دوران نویسندگی اش دریافت کرد  میتوان به جایزه ادگاربرای نمایشنامه «مشاهده پرونده»، جایزه انتونی برای بهترین نویسنده و بهترین مجموعه کتاب قرن اشاره کرد. آگاتا کریستی نخستین فردی بود که جایزه استاد اعظم را از مجمع معمایی­نویسان امریکا دریافت کرد. و نامش  را در رکوردهای جهانی گینس به عنوان پولسازترین رمان‌نویس تاریخ به ثبت رسانید.

با وجود موفقیت­های بی­شمار این نویسنده، اواز نظر منتقدان تقریبا هیچ چیز جدیدی را به این ژانر ادبی نیفزود. به استثنای چند مورد، همیشه در آثارش همان سبک­های سنتی را رعایت می­کرد. آنها راز محبوبیت داستان­های آگاتا کریستی را در خارق العاده بودن نوشته هایش نسبت به تحریک کنجکاوی ذاتی انسان­ها می دانند. شیوه و سبک نوشتاری که توانست تا کنون باعث سرگرمی میلیون­ها نفر شود.

ملکه رمان­های جنایی در سال 1974 در سن 85 سالگی به مرگ طبیعی در گذشت و تنها فرزند دختر او نیز در سن 85 سالگی از دنیا رفت.آگاتا کریستی رمان جنایی تله موش فیلم جنایی معرفی کتاب