خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

از خنده دار ترین جایزه های علمی نوبل

از خنده دار ترین جایزه های علمی نوبل

از خنده دار ترین جایزه های علمی نوبل

مراسم اهدای جوایز علمی ایگ نوبل ۲۰۱۸ در دانشگاه هاروارد برگزار شد. این جوایز به کشفیات و دستاوردهایی علمی تعلق می‌گیرد که انسان را در نگاه اول به خنده و بعد به تأمل وامی‌دارد. ایگ نوبل از سال ۱۹۹۱ به این سو اهدا می‌شود.

جایزه‌ای«شرم‌آور» برای پژوهش‌های جدی

عبارت Ig-Nobel که برای این جایزه انتخاب شده، در واقع بازی با کلمات است. ignoble صفتی در زبان انگلیسی است که در فارسی به «فرومایه»، «خفت‌بار» یا «شرم‌آور» ترجمه شده است. Ig-Nobel از سال ۱۹۹۱ به این سو به عجیب‌ترین و خلاقانه‌ترین پژوهش‌ها اعطا می‌شود که انسان را در نگاه اول به خنده و سپس به تأمل و تفکر وامی‌دارند.

رابطه ترن هوایی و سنگ کلیه

ایگ‌نوبل پزشکی ۲۰۱۸ به کشف این نکته تعلق گرفت که سوار شدن بر ترن هوایی می‌تواند در رد کردن سنگ کلیه کمک کند و روند دفع را سرعت ببخشد. انسان‌های بسیاری از سنگ کلیه رنج می‌برند. برای دفع سنگ کلیه راه‌های گوناگونی وجود دارد: منتظر ماندن، عمل جراحی یا گشت و گذاری در پارک تفریحی با ترن هوایی. گفته می‌شود که پرش بانجی نیز در دفع سنگ کلیه می‌تواند تأثیرگذار باشد.

تشابه رفتاری میان انسان و شامپانزه

برندگان رشته انسان‌شناسی در جریان تحقیقات خود پی بردند که شامپانزه‌ها به همان اندازه و همان خوبی می‌توانند ادای انسان‌ها را دربیاورند که انسان‌ها قادر به تقلید شامپانزه‌‌ها هستند. تقلید در سیر تکامل انسان نقش مهمی ایفا کرده است. تا کنون تصور بر این بود که شامپانزه‌‌ها به ندرت دست به تقلید می‌زنند. حال این فرضیه در پی تحقیقات جدید زیر سوأل رفته است.

«پاکسازی»با بزاق

جایزه ایگ‌نوبل شیمی به پژوهشگرانی تعلق گرفت که پی برده‌اند، بزاق ماده‌ای فوق‌العاده برای پک کردن است. البته بسیاری از انسان‌ها بطور غریزی از بزاق برای تمیز کردن و از بین بردن کثیفی استفاده می‌کنند. بسیاری از جانواران نیز از بزاق خود برای پاک کردن و تمیز کردن خود استفاده می‌کنند. پژوهشگران حال در فکر ساختن «بزاقی مصنوعی» به عنوان ماده پاک‌کننده هستند.

«رژیم غذایی»از طریق «آدم‌خواری»

جایزه ایگ‌نوبل در رشته تغذیه به پژوهشی عملی اختصاص یافت که نشان می‌دهد، بدن در صورت تغذیه با گوشت انسان میزان کالری کمتری جذب می‌کند، تا در صورت تغذیه شدن با گوشت‌های حیوانات دیگر. گفته می‌شود که آدم‌خواری در دوران پارینه سنگی بیشتر به دلایل اجتماعی و فرهنگی صورت می‌گرفته تا دلایل تغذیه‌ای.

نقش آرامش‌بخش عروسک وودو

جایزه ایگ‌نوبل رشته اقتصاد به دانشمندی از کانادا تعلق گرفت که در مورد مسئله سرخوردگی و نارضایتی در محل کار تحقیق کرده است. طبق پژوهش او، اگر به کارمندان اجازه داده شود که عصبانیت خود از رئیس‌شان را روی عروسک وودو خالی کنند، آرامش و حس بهتری به آنها دست می‌دهد و احساس بی‌عدالتی در آنها تا اندازه‌ای از بین می‌رود.

رانندگان عصبانی و کارمندان خشمگین

دانشمندان اسپانیایی و کلمبیایی در پژوهشی بسامد، انگیزه و تآثیرات فریاد و ناسزاگویی رانندگان خودروها را مورد بررسی قرار داده و برای تلاش‌های خود ایگ‌نوبل صلح را دریافت کردند. این تحقیقات نشان می‌دهد که یک چهارم رانندگان پشت فرمان فریاد می‌زنند و ناسزا می‌گویند. تصویر: فرانسیسکو آلونسو، یکی از اعضای تیم برنده ایگ‌نوبل صلح در حین نطق سپاسگزاری خود در دانشگاه هاروارد.

کولونوسکوپی خانگی

آکیرا هوریوچی (راست در تصویر)، پزشک ژاپنی برنده‌ی جایزه آموزش پزشکی شد. او این جایزه را به خاطر ابداع یک فرایند کولونوسکوپی نشسته‌ی خانگی دریافت کرد. کولونوسکوپی یا پس‌روده‌بینی روشی است برای معاینه و بررسی داخل پس‌روده و انجام اقدام تشخیصی و درمانی با دستگاه پس‌روده بین یا کولونوسکوپ.

ایگ‌نوبل ادبی

ایگ‌نوبل ادبی به گروهی پژوهشی اختصاص یافت که تحقیقات آنان نشان می‌دهد، اکثر کسانی که از وسایل و ابزارهای پیچیده استفاده می‌کنند، معمولا دستورالعمل‌های این محصولات را نمی‌خوانند. مراسم اهدای جوایز ایگ‌نوبل ۲۰۱۸ در دانشگاه هاروارد با اجرای برنامه‌های گوناگون همراه بود. گروه موسیقی Boston Squeezebox با برنامه خود، این مراسم را افتتاح کرد.

منبع: دویچه ولهجایزه ایگ‌نوبل جایزه نوبل دستاوردهایی علمی معرفی کتاب
نظرات کابران باهوک ریویو

پربازدید ها