خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

5کتابی که در حوزه ی دفاع مقدس باید خواند

5کتابی که در حوزه ی دفاع مقدس باید خواند

5کتابی که در حوزه ی دفاع مقدس باید خواند

سال هاست که از وقوع جنگ تحمیلی می گذرد اما بازار کتاب های دفاع مقدس همچنان گرم است. شاید به جرات بتوان گفت در ده سال گذشته کتاب هایی که در این زمینه نگارش شده است از سطح کیفی و کمی بیشتری برخوردار بوده است. بر همین اساس این حوزه  با استقبال بیشتری، نسبت به سال های گذشته، از سوی مخاطبان روبه رو بوده است.

با پژوهشی که در حوزه ی نشر دفاع مقدس داشتیم، دریافتیم که اغلب کتاب ها در راستای خاطره نویسی و بازگویی وقایع مربوط به جنگ است. درواقع کتاب های محدودی هستند که به شیوه ی داستان و رمان از جنگ و دفاع مقدس صحبت کرده باشند. اما کتاب های پژوهشی و آماری نیز توانسته اند از تیراژ خوبی در حوزه ی دفاع مقدس بهره ببرند.

اکنون به معرفی 5 مورد از این کتاب ها به اختصار می پردازیم:

«آن بیست و سه نفر»

 این کتاب روایت 23 نفر از نوجوانان بین 13 تا 17 سالی است که به اسارت ارتش بعث عراق درآمدند. اغلب آنان از تیپ ثارالله کرمان اعزام شده بودند و در اردیبهشت 1361 در مرحله ی مقدماتی عملیات بیت المقدس در مناطق مختلف اسیر شده اند.

در این بین صدام می کوشد تا با جنگ روانی به جامعه ی بین الملل نشان دهد که ایران کودکان و نوجوانان خود را به زور به جبهه های نبرد اعزام می کند.

احمد یوسف زاده از جمله نوجوانانی بود که در عملیات آزادسازی خرمشهر، اسیر شد. او خاطرات خود را طی هشت ماه اسارت به نگارش درآورد. آن چه که در این کتاب می خوانید خاطراتی است که به همت احمد یوسف زاده به رشته ی تحریر در آمده است.

کتاب در 4 فصل نوشته شده است که هر کدام از فصول منطبق بر یکی از فصل های چهارگانه ی سال است.

«پایی که جا ماند»

پایی که جا ماند داستان سید ناصر 14 ساله است که به جنگ می رود و بعد از دو سال به اسارت کشور عراق در می آید. او در واحد اطلاعات فعال بود و در جزیره ی مجنون به اسارت درآمد.این کتاب در سال 1396 توسط انتشارات سوره ی مهر منتشر و روانه ی بازار کتاب شد. 

سید ناصر حسینی پور این خاطرات را به صورت مخفیانه در پایان هر شب نگارش می کرد و از همین رو از حیث دقت در جزییات و اتفاقات بسیار معتبر و قابل استناد است. هنگام اسارت، سید ناصر یک پایش قطع شده و از پوست و رگ آویزان بود. بعد از اسارت، پایس دچار عفونت می شود. در نهایت عراقی ها یک پای او را قطع می کنند.

این کتاب به زبان عربی نیز ترجمه شد و سید ناصر آن را به ولیدخان، گروهبان خشنی که فجیع ترین شکنجه ها و وحشیانه ترین رفتار با اسرای ایرانی را داشت، تقدیم کرد و در متن تقدیمیه چنین نوشت: ( تقدیم به ولید فرحان گروهبان بعثی اهل بصره.

نمی دانم شاید در جنگ اول خلیج فارس توسط بوش پدر کشته شده باشد. شاید هم در جنگ دوم خلیج فارس توسط بوش پسر کشته شده باشد، شاید هم زنده باشد. مردی که اعمال حاکمانش باعث نفرین ابدی سرزمینش شد. مردی که سالها مرا در همسایگی حرم مطهر جدم شکنجه کرد. مردی که هر وقت اذیتم می کرد نگهبان شیعه عراقی علی جارالله اهل نینوا در گوشه ای می نگریست و می گریست. شاید اکنون شرمنده باشد. با عشق فراوان این کتاب را به او تقدیم می کنم. به خاطر آن همه زیبایی هایی که با اعمالش آفرید و آنچه بر من گذشت جز زیبایی نبود :(و ما رایت الا جمیلا...)

«سفر به گرای 270 درجه»

سفر به گرای 270 درجه، عنوان کتاب بعدی است که برخلاف معمول کتاب های حوزه ی دفاع مقدس، در قالب رمان است.

احمد دهقان این کتاب را در سال 1375 منتشر می کند و برای آن جایزه ی بیست سال داستان نویسی، بیست سال ادبیات پایداری و چهارمین دوره ی انتخاب کتاب دفاع مقدس را گرفت.

داستان کتاب از زبان ناصر بیان می شود. رزمنده ی جوانی که چندین بار به جبهه رفته است. او درس را رها می کند و به همراه دوستش علی به منطقه جنگی می رود. او در عملیات کربلای 5 مجروح می شود و بعد از استراحت کوتاهی دوباره به منطقه ی جنگی اعزام می شود.

اولین کتابی که درخصوص دفاع مقدس در آمریکا به زبان انگلیسی ترجمه و چاپ شد، همین کتاب بود که پال اسپراکمن ، نایب رییس مرکز مطالعات دانشگاهی خاورمیانه در دانشگاه راتگرز آمریکا، ترجمه کرد.

«زمین سوخته»

زمین سوخته نیز از معدود رمان هایی است که در این زمینه به چاپرسیده. احمد محمود این داستان را از چند روز پیش از جنگ شروع کرده و در چند ماه بعد از جنگ به پایان رسانده است. زمین سوخته با روایتی خطی و مضامین سخت اجتماعی توانسته است کشش خاصی را در کتاب، برای خواننده ایجاد کند.

راوی هیچ اسم و نام و نشانی ندارد. اما می شود حدس زد که در بین سنین 30 تا 40 سال را می گذراند. چون نه آنقدر خام است و نه آنقدر پخته.

روایت ها از چشم راوی نوشته شده اند. چشمی که در همه جا حضور دارد. شما هرگز شغل و سمت او را نخواهید دانست، اما با تمام وجود گفته هایش را درک می کنید.

این روایت ها از زندگی روزمره و با فاصله از جنگ است که نویسنده درباره آن می گوید: «وقتی خبر کشته شدن برادرم را در جنگ شنیدم، از تهران راه افتادم رفتم جنوب. رفتم سوسنگرد، رفتم هویزه. تمام این مناطق را رفتم. تقریباً نزدیک جبهه بودم. وقتی برگشتم، واقعاً دلم تلنبار شده بود. دیدم چه مصیبتی را تحمل می‌کنم. اما مردم چه آرام اند. چون تا تهران موشک نخورد، جنگ را حس نکرد. دلم می‌خواست لااقل مردم مناطق دیگر هم بفهمند که چه اتفاقی افتاده است. همین فکر وادارم کرد که زمین سوخته را بنویسم.

این کتاب درمیان رمان هایی که درخصوص جنگ تحمیلی نوشته شده اند، از سادگی و عمق زیادی برخوردار است. چون در مورد آدم ها و رنج ها و  دردهای حاصله از جنگ است بابک اعطا، پسر زنده‌یاداحمد محمود درباره‌ نگاه احمد محمود به جنگ گفته است: پدرم برای این‌که جنگ و فضای آن را بشناسد، اصرار بسیار زیادی داشت به جبهه برود و با این‌که اجازه رفتن به جبهه را نداشت، از طریق یکی از دوستانش که در بانک کار می‌کرد، این اجازه را گرفت و به جبهه رفت، قبل از این‌که پدرم شروع به نوشتن زمین سوخته کند، عمویم در جبهه شهید شد و زمانی که پدر، به فصلی رسید که می‌خواست در آن، مرثیه شهادت برادر را بنویسد، زار زار می‌گریست و حتی از ناراحتی، به مدت سه شب تب کرد.

«دا» 

عنوان آخری که قصد معرفی آن را داریم، کتابی است که موفقیت بیش از 150 تجدید چاپ را از آن خود کرد. این کتاب از زبان سیده زهرا حسینی، آغاز 17 سالگی اش در شروع جنگ را روایت می کند. او جزئی ترین خاطرات خود را از روزهای آغازین مقاومت در دو شهر بصره و خرمشهر بازگو می کند. اهمیت این کتاب شاید از آن نظر باشد که وقایع حقیقی جنگ از زبان دختری 17 ساله به شفافیت تمام، ابراز شده است.

این کتاب به چند زبان از جمله، انگلیسی، عربی، اسپانیایی، ترکی و اردو نیز ترجمه و چاپ شده است.

«دا» موفق شد دومین جایزه ی ادبی جلال آل احمد و برگزیدگی سیزدهمین دوره ی جایزه ی کتاب سال دفاع مقدس را از آن خود کند.

همچنین در نخستین دوره ی جشنواره ی لوح و قلم شایستگی تقدیر را دریافت کرد.

سیده زهرا حسینی با انتشار این کتاب ، عنوان پرفروش ترین کتاب سال 1388 را نیز از آن خود کرد.

پال اسپراکمن مترجم کتاب به زبان انگلیسی معتقد است:

«با خواندن این کتاب به تفاوتهای جنگ ایران و عراق با دیگر جنگ‌ها پی‌بردم. جنگ ایران، جنگ متعارف همراه با خشونت و تجاوز نیست بلکه این جنگ همان‌طور که ایرانیان می‌گویند دفاع مقدس و سرشار از معنویت و ارزش است.»

شاید برای شما هم جالب باشد که اغلب راویان این خاطرات نوجوانانی بودند که سال های نوجوانی خود را روایت کرده اند.پایی که جا ماند کتاب دا کتاب آن بیست و سه نفر کتاب های دفاع مقدس معرفی کتابمطالب مرتبط

چرا کتاب  در قطع های متفاوت چاپ می شود؟!
جلد کتاب هویتی خاص برای آن
بزرگترین سخنور مشرق زمین

نظرات کابران باهوک ریویو