خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

گردشگر؛ یک سفیر برای آینده‌ای بهتر

گردشگر؛ یک سفیر برای آینده‌ای بهتر

گردشگر؛ یک سفیر برای آینده‌ای بهتر

اگر نگاهی به تقویم بیندازید متوجه خواهید شد که امروز روز جهانی گردشگری است.پنجم مهر مصادف با 27 سپتامبر روزی است که از سوی سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد، انتخاب شده است. همه ساله در این روز به همین مناسبت جشن جهانی گردشگری گرفته می شود.

قرن ها پیش هدف اصلی سفرها کسب علم و بازرگانی کالاهای خاص بود. اما رفته رفته، این اهداف تغییر پیدا کرد و گردشگری بر مبنای یکی از علل زیر تعریف شد: استراحت، گذراندن اوقات فراغت، تفریح، امور شخصی، درمان و پزشکی، مناسبت های مذهبی، ماموریت یا شرکت در هم اندیشیها. درواقع گردشگر، از منظر سازمان ملل، فردی است که با یکی از این اهداف از کشور خود به کشور دیگری سفر می کند. این مدت باید حداقل 24 ساعت و حداکثر 3 ماه در کشور میزبان سپری شود. هم چنین این سفر انگیزه ی مالی و کسب درآمد نداشته باشد.

سازمان ملل از سال 1980، اساسنامه ای را تصویب کرد که 27 سپتامبر را روز جهانی جهانگردی اعلام کند، تا بر همین اساس نقطه ی عطفی  را در گردشگری جهانی انتخاب نماید.

سازمان جهانی گردشگری در شهر مادرید اسپانیا، یکی از نمایندگی های سازمان ملل محسوب می شود. این سازمان، وظیفه ی هدایت صنعت گردشگری را برعهده دارد. همچنین محلی است برای گفتگوی کشورها، درباره ی تجارب علمی و سیاست های آنان درباره ی دانش گردشگری. این سازمان نقش مهمی در ارتقای توانمندی های کشورهای در حال توسعه در زمینه ی گردشگری، ایفا می کند. طرح های مهم گردشگری از طرف این سازمان و مراکز وابسته به آن، به اقتصادجهانی، کمک های ویژه ای می کنند. درواقع جهانگردی دارای محرکه ی توسعه ی اقتصادی در تمامی کشورهاست. به علاوه هیچ کشوری را پیدا نخواهید کرد که از المان های توسعه ی گردشگری بی بهره باشد. بر همین اساس می توان گفت، وجه تمایز کشورها از یکدیگر، خود به تنهایی، می تواند توجیه مناسبی برای جاذبه های گردشگری منطقه محسوب شوند.

دلیل انتخاب 27 سپتامبر، این است که در این روز ، فصل سفر در نیمه ی شمالی زمین به پایان رسیده و سفر به نیم کره ی جنوبی آغاز می شود. در همین موقع است که تعداد زیادی از مردم جهان، به گشت و گذار فکر می کنند.

به منظور گرامیداشت این روز، هر سال، یک کشور به عنوان میزبان، برای برگزاری نشست سازمان ملل، برگزیده می شود. به همین دلیل مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری، شعاری را با پیشنهاد شورای اجرایی این سازمان، انتخاب و اعلام می کند.

در فهرست زیر کشور میزبان و شعار سالانه ی این صنعت را مشاهده خواهید کرد:

«سال- کشور میزبان- شعار»

2009-  غنا- گردشگری؛ بزرگداشت تنوع

2010-  چین- گردشگری و تنوع زیست

2011-  مصر اتصال فرهنگ ها

2012-  اسپانیا- گردشگری و انرژی پایدار

2013 - مالدیو گردشگری و آب؛ حفاظت از آینده ی مشترک

2014 - مکزیکوسیتی گردشگری و توسعه ی جامعه

2015- اسپانیا یک میلیارد گردشگر؛ یک میلیارد فرصت

2016- تایلند گردشگری برای همه ترویج دسترسی جهانی

در ایران نیز به همین مناسبت برنامه هایی برای توجه به توسعه ی امکانات و ظرفیت های گردشگری برگزار می شود.

فعالیت هایی که در این روز در ایران صورت می گیرد، عبارت است از:

-برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی گردشگری(عموما در سالن همایش های صدا و سیما برگزار می شود.)

-قدردانی از فعالان، کارآفرینان  و سرمایه گذاران این صنعت

-اعمال تخفیف 30 تا 50 درصدی هتل ها برای اقامت در دوشب متصل به این روز

-امکان بازدید رایگان از کلیه ی موزه های تحت نظر سازمام میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

-برپایی جشن ها، نمایشگاه ها و گردهمایی ها در کلیه ی استان های کشور به منظور توجه و برانگیختن حس انگیزشی در میان همه ی افراد.

تمامی جاذبه های گردشگری، علاوه بر جایگاه طبیعی و تاریخی آن ها میراث بی بازگشتی از یک قوم یا ملتی است که تنها به امروز و ما تعلق ندارد. وظیفه ی اخلاقی و اجتماعی همه ی ما این است که از آسیب به چنین میراثی جلوگیری کنیم و برای حفظ آن تلاش بیشتری داشته باشیم تا برای نسل های آینده مجفوظ بماند. همواره به یاد داشته باشید که رعایت این دو نکته بسیار مهم است تا شما گردشگری مسئول باشید. اول اینکه «فقط رد پایتان را در مقصد باقی بگذارید و تنها عکسی از جاذبه را با خود به یادگار ببرید!»

در همین راستا، مدتی است که سازمان جهانی جهانگردی، برنامه ی جالبی را درجهت ملحق شدن گردشگران مسئول به یکدیگر فراهم کرده است.طی این برنامه همه ی گردشگران می توانند عکس ها و تصاویر مربوط را در شبکه های اجتماعی خود، با عنوان travelenjoyrespect یا همان سفر کن، لذت ببر، احترام بگذار هشتگ کنند. حتی این عبارت به  wtd2017 که مخفف روز جهانی گردشگری در سال گذشته بود،بر همین اساس بین گردشگران مسئول هشتگ می شد. گردشگران در این برنامه ها می تواند تصاویر سفرهای خود را ثبت کنند تا بسیاری از جاذبه ها فرصت دیده شدن و معرفی جهانی را داشته باشند.

 مطالب مرتبط

طبیعتی  منحصر به فرد در کرانه ی عمان
تکنولوژی؛ همسفری با تجربه
2 فوریه روز جهانی تالاب ها

نظرات کابران باهوک ریویو