خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

موسس چینِ کمونیست؛ اسطوره یا جنایتکار؟

موسس چینِ کمونیست؛ اسطوره یا جنایتکار؟

موسس چینِ کمونیست؛ اسطوره یا جنایتکار؟

نقش مائو رهبری که نزد مردم چین و در میان تناقض ها؛ برای عده ای ترسیم چهرۀ اسطوره ای و برای عده ای دیگر شخصی جز یک دیکتاتور قسی الاقلب نیست. در اولین رو اکتبر و درست 69 سال پیش شخصی که او را پدر خلق چین می نامند میان صدها هزار از مردم چین در میدان تیانانمن شهر پکن تاسیس حکومت توده ای خلق چین را اعلام کرد. حکومتی که ساختار و شرح وظایف تشکیلاتش یک هفته قبل تنظیم و انتقال حکومت به حزب کمونیست نیز انجام شده بود.

سخنان مائو تسه تونگ در اول اکتبر 1949 : «این دولت آماده است با همه دولتهایی كه تمامیت، حاكمیت و حقوق چین را بپذیرند و اصل احترام متقابل و رفتار برابر در مناسبات را قبول كنند؛ روابط دیپلماتیك برقرار سازد. وی گام بعدی را تلاش برای به دست آوردن كرسی چین در شورای امنیت سازمان ملل دانست و تاكید كرد كه نظام اجتماعی ـ اقتصادی چین را با توجه به فرهنگ چینیان بر پایه ماركسیسم بنا خواهد نهاد.»

مائو رهبری بود که با تاسیس حکومت توده ای مردم چند پارچۀ چین را در کشوری باستانی و سرزمینی پهناور متحد کرد. هر چند تاریخ این سرزمین نتوانست کشتارها و قحطی ناشی از سیاست های این حزب برای صنعتی کردن چین را فراموش کند. مرگ میلیون ها انسان او را از دومین اقدام بزرگ و جنجال برانگیزش در چین که با رهبری همسر چهارمش شکل گرفت منصرف نکرد. جنبشی با نام انقلاب فرهنگی برای مبارزه با چهار الگوی کهنه و قدیمی عادات، رسوم، فرهنگ و اندیشه های قدیم حاکم بر چین آغاز شد. انقلاب فرهنگی چین با هدف تصفیه حزب کمونیست از رقبایش، تبعاتی چون از بین رفتن بسیاری از روشنفکران، تعطیلی دانشگاهها، از بین رفتن ابنیه های تاریخی، تصفیه بسیاری از رهبران کمونیست میانه رو از حزب و نابودی بخش عظیمی از بافت اجتماعی را به همراه داشت.

هرچند از زمان مرگ مائو تغییرات شگرفی در این سرزمین به وجود آمد و چینی ها صدمات زیادی از حزب کمونیست مائو متحمل شدند، با این حال مائو همچنان چهره‌ای اثرگذار در چین به شمار می‌رود. در واقع مائو رهبری بود که اکنون مخالفانش مرگ او را زمینه ساز جهش  قابل توجه چین در اقتصاد و سیاست جهان و پیروانش او و تفکراتش را مرهون این جهش خیره کننده می دانند. با این وجود رژیم کمونیستی فعلی همچنان خود را میراث‌دار مائو و ادامه دهنده راه او می‌داند. در ادامه نکات شنیدنیِ بیشتری مربوط به مائو و حزب توده خواهیم گفت:

-مرگ استالین رهبرکمونیست شوروی برای پرنگ تر شدن چهره مائو در بین همفکرانش در سراسرجهان بسیار تاثیر گذار بود،چرا که خروشچف رهبر جانشین استالین، دنباله رو افکار و رویه رهبر پیشین نبود. همین موضوع باعث قدرت بیشتر افکار مائویسم در چین و دیگر کشورها شد.

-نزدیک به 8/4 میلیارد آرم با نشانی از سر مائو در جریان انقلاب فرهنگی ساخته شد. در این میان مردم چین موظف بودند آن را به لباس خود بچسباند. جالب است بدانیدکه هر چینی باید نسخه‌ای از «کتاب سرخ کوچک» که متشکل از نقل قول‌های مائو بود را تهیه می‌کرد و در تمامی مراسم عمومی به همراه داشت.

-خشونت و تحقیر در ملاء عام روندی بود که برای بسیاری از اعضای طبقه تحصیل‌کرده رخ داد. آنها محکوم بودند که روانه مناطق صنعتی و نواحی روستایی برای انجام کار یدی شوند. تحقیر، اهانت و برخوردهای این چنینی باعث شد تا موجی وسیعی از خودکشی در میان تعداد زیادی از کسانی که نمی خواستند تن به این ذلت دهند، به راه افتد.

 

-کت‌ کمونیستی یا همان کت  مائویی قبلا نامی جز ژون شانگ نداشت. اما بر تن کردن این لباس وقتی عمومیت پیدا کرد و در بین مقامات و عموم مردم چینی محبوب شد که مائو در اول اکتبر 1949 به هنگام سخنرانی آن را به تن داشت. هر چند این لباس را اولین بار سون یات سن، رهبر انقلاب ملی چین، پوشیده و معرفی کرده بود. بسیاری هدف مائو را از پوشیدن چنین لباسی نشان دادن قدرت و وارث اقتداریعنی  سون یات سن می دانند. جالب است بدانید که در طراحی این لباس از عناصری نمادین فرهنگ باستانی چین استفاده شده و چهار جیب این کت نماد چهار اصل ئی چینگ (کتاب دگرگونی ها) یعنی مالکیت،عدالت، صداقت و نجابت است.

-جمعیت چین تعداد قربانیان بیشتری را در مقایسه با دیگر دیکتاتورهای تاریخ برای مائو فراهم کرد. این روند چیزی بود که مائو برای پیش برد اهدافش از قبل به آن اذهان کرده بود. روشی که در مقابل دیکتاتورهایی مانند هیتلر و استالین با گروه  های مخفی انجام نمی شد و به صورت علنی اجرا می شد.

-مجسمه بزرگی به رنگ طلایی در زمین های کشاورزی شهرستان تون سوی در استان هنان و در مرکز چین به عنوان نمادی برای ادای احترام به رهبر پیشین حزب کمونیست ساخته شد. هزینه ساخت این مجسمه را یک تاجر محلی، نزدیک به ۳ میلیون یوان (۴۶۰ هزار دلار) همراه با کمک مردمی بر عهده داشت.

-برخلاف تصوری که از ظاهر ساده مائو در نوع لباس پوشیدن و تصوری که از او به عنوان پسری روستا زاده می شد. زندگی او به عنوان موسس حکومت خلق چین چیز دیگری بود. زندگی در کاخ های امپراطوری، اقامتگاه خصوصی، روند خرید مواد غذایی پیچیده برگرفته روش رهبران اتحاد شوروی او را ساده زیست نشان نمی داد.کمونیسم کت‌ کمونیستی قربانیان کمونیسم مائو تسه تونگ پدر خلق چین معرفی کتاب
نظرات کابران باهوک ریویو