خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

برندگان نوبل صلح به روایت تصویر

برندگان نوبل صلح به روایت تصویر

برندگان نوبل صلح به روایت تصویر

جایزه نوبل صلح ۲۰۱۸ مشترکا به دنیس موکویگی، پزشک اهل کنگو و خانم نادیا مراد، دختر ایزدی رها شده از دست داعش و فعال حقوق بش اهدا شد. برندگان نوبل صلح به روایت تصویر

دنیس موکویگی (۲۰۱۸)

جایزه نوبل صلح ۲۰۱۸ مشترکا به دنیس موکویگی، پزشک اهل کنگو و خانم نادیا مراد، فعال حقوق بشری اهل عراق اهدا شد. موکویگی (تصویر) که تا کنون جوایز حقوق بشری متعددی کسب کرده، از چهره‌هایی سرشناسی است که در زمینه مبارزه با ناقص‌سازی جنسی زنان فعالیت‌های گسترده‌ای داشته و در راه درمان و رسیدگی به قربانیان این گونه خشونت‌ها و تجاوزهای گروهی تلاش می‌کند.

نادیا مراد (۲۰۱۸)

دیگر برنده‌ی نوبل صلح ۲۰۱۸ نادیا مراد، دختر ۲۵ ساله ایزدی شهروند عراق، است. او در اوت سال ۲۰۱۴ به مدت سه ماه در چنگال نیروهای داعش بود و به برد‌‌گی جنسی گرفته شده بود. نادیا مراد پس از گریز از چنگ داعش و آمدن به اروپا فعالیت خود را در راه کمک به ایزدی‌ها آغاز کرد. او به عنوان نماینده ایزدی‌هایی که مورد آزار و ستم داعش قرار گرفته‌اند، گزارشی تکان‌دهنده از رفتار وحشیانه داعش با اسرای خود عرضه کرد.

کمپین بین‌المللی برای نابودی سلاح‌های هسته‌ای (۲۰۱۷)

جایزه نوبل صلح سال ۲۰۱۷ به کمپین بین‌المللی برای نابودی سلاح‌های هسته‌ای (ican) به دلیل تلاش‌های این گروه برای از بین بردن سلاح‌های هسته‌ای داده شد. این کمپین در سال ۲۰۰۷ در حاشیه کنفرانس بازبینی قرارداد منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و با محوریت گروه «پزشکان علیه سلاح‌های هسته‌ای» شکل گرفت و در حال حاضر ۴۵۰ گروه و سازمان مخالف سلاح هسته‌ای از ۱۰۰ کشور را  در برمی‌گیرد.

خوآن مانوئل سانتوس (۲۰۱۶)

جایزه صلح نوبل سال ۲۰۱۶ به خوآن مانوئل سانتوس، رئیس جمهور کلمبیا تعلق گرفت. این جایزه برای تلاش رئیس جمهور کلمبیا در راستای پایان بخشیدن به پنج دهه جنگ خونین داخلی با رزمندگان فارک به او اهدا شد.

هیأت چهارگانه گفت‌وگوی ملی تونس (۲۰۱۵)

جایزه صلح نوبل سال ۲۰۱۵ میلادی به هیأت چهارگانه گفت‌وگوی ملی تونس رسید. کمیته صلح نوبل اعلام کرد، کوشش‌های هیأت یادشده در جهت برقراری دمکراسی در تونس پس از بهار عربی آن را شایسته دریافت این جایزه کرده است.

ملاله یوسف‌زی (۲۰۱۴)

جایزه صلح نوبل سال ۲۰۱۴ به ملاله یوسف‌زی (نفر دوم از چپ)، دختر ۱۷ ساله پاکستانی و کایلاش ساتیارتی، فعال حقوق کودکان هند اهدا شد. این دو به خاطر فعالیت‌ها‌یشان برای تحقق حقوق کودکان این جایزه را دریافت کردند.

سازمان منع کاربرد سلاح‌های شیمیایی (۲۰۱۳)

آکادمی علوم سوئد سازمان «بازدارندگی از به کارگیری جنگ‌افزارهای شیمیایی» را به دلیل «تلاش‌های گسترده خود برای از بین بردن سلاح‌های شیمیایی» شایسته دریافت جایزه نوبل صلح در سال ۲۰۱۳ دانست. این سازمان در سال ۱۹۹۷ تأسیس شد و بر اساس قراردادی جداگانه با سازمان ملل متحد همکاری دارد. وظیفه اصلی این سازمان نظارت بر اجرای کنوانسیون سازمان ملل در مورد سلاح شیمیایی در جهان است.

اتحادیه اروپا (۲۰۱۲)

کمیته نوبل در اسلو در سال ۲۰۱۲ جایزه نوبل صلح را به اتحادیه اروپا اهدا کرد. پیشتر نیز نهادهای بین‌المللی موفق به دریافت نوبل صلح شده بودند. این جایزه به خاطر پیشبرد صلح و دموکراسی در اروپا به این نهاد اعطا شد.

سه فعال زن قاره‌ی آفریقا (۲۰۱۱)

کمیته نوبل سه فعال زن، الن جانسون-سیرلیف رئیس‌جمهور لیبریا، توکل کارمن از یمن و لیما گبووی فعال حقوق بشراهل لیبریا را برندگان نوبل صلح ۲۰۱۱ معرفی کرد. الن جانسون-سیرلف ۷۲ ساله، نخستین زن در قاره آفریقاست که به ریاست دولت رسیده است. توکل کارمن یکی از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های مبارزات مردمی در یمن و از بنیانگذاران نهاد «روزنامه‌نگاران زن مستقل» این کشور است. لیما گبووی، اهل لیبریا فعال حقوق زنان است.

لیو شیائوبو (۲۰۱۰)

جایزه نوبل صلح سال ۲۰۱۰ میلادی به نویسنده چینی لیو شیائوبو تعلق گرفت. کمیته نوبل صلح او را به دلیل مبارزه‌ای طولانی و بدون خشونت برای حقوق اولیه انسان‌ها در چین شایسته دریافت این جایزه دانست.

 

منبع: دویچه ولهجایزه نوبل صلح جایزه نوبل نادیا مراد دنیس موکویگی معرفی کتابمطالب مرتبط

روز جهانی سلامت روان
روز جهانی معلم
شکستن موانع زبانی با ترجمه

نظرات کابران باهوک ریویو