خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

تصاویری از وضعیت کودکان در جهان

تصاویری از وضعیت کودکان در جهان

تصاویری از وضعیت کودکان در جهان

«کودکان به آزادی نیاز دارند» شعار روز جهانی کودکان در سال ۲۰۱۸ است.

با من بازی کن نه با گوشی ات!

این انکار ناپذیر است که والدین این روزها بسیار زیاد با گوشی های تلفون هوشمندشان مشغول هستند. این امر در برخی از کشورها برای کودکان آزاردهنده است. چند روز قبل در شهر هامبورگ آلمان کودکان دست به تظاهرات زدند. شعارشان این بود: «با من بازی کن، نه با گوشی ات». این خواست کودکان در آلمان است، اما وضع دیگر کودکان جهان چطور است؟

کار در روز جهانی کودک

حتی در روز جهانی کودکان نیز نزدیک به دو میلیون طفل افغان باید کارهای شاغه را انجام بدهند. تحقیق تازه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نشان می‌ دهد که کودکان کارگر در وضعیت نگران کننده‌ای قرار دارند. بسیاری این کودکان با خشونت در محل کار، آزار و اذیت جنسی، کار بالاتر از حد توان و بدرفتاری روبرو هستتند.

کار کودکان مسئله ای روزمره

بیش از ۴.۵ میلیون کودک مانند این پسر باید در بنگله دیش کار کنند. اغلب در شغلی خطرناک با دستمزد کم. مرتب کردن زباله اغلب به عنوان کار خوب و منطقی دیده می شود و بیشتر مردم در جامعه نیز با آن مشکلی ندارند.

بارکشی به جای بازی

در حالی که میلیون ها کودک می توانند مکتب بروند، بازی کنند، بیاموزند و سالم رشد کنند‌‌، برخی دیگر مثل این دختر بنگالی باید بارکشی کنند. او باید هر روز به جای بازی کردن، بر فرق سرش خشت حمل کند. چنین کار شانه عواقب منفی برای سلامتی و رشد کودکان دارد.

کار، تفریح یا مبارزه؟

هدف از روز جهانی کودکان، آگاهی دهی عمومی از مسائل مربوط به حفاظت از کودکان و حقوق اطفال است. بعضی دولت ها این روز را در تاریخ اول ماه جون تجلیل می کنند، ولی آلمان به تاریخ ۲۰ سپتمبر تجلیل می کند. سازمان ملل آن را به تاریخ ۲۰ نوامبر، روزی که کنوانسیون حقوق کودک در سال ۱۹۸۹ تصویب شد، تجلیل می کند. مهم نیست روز جهانی کودک چه تاریخی است، مهم این است که بسیاری کودکان برای زنده ماندن مبارزه می کنند.

کار با ماشین!

این کودک هیچ وقتی برای بازی کردن ندارد. این پسر ۱۱ ساله ماشین را در یک کارخانه تولید پشه خانه در جنوب هند اداره می کند. اغلب در چنین کارخانه ها محافظت ایمنی کافی نیست و کودکان با خطرهای زیادی از جمله قطع عضو و حتی مرگ روبرو هستند.

قلب شکسته و مسئولیت

انیل، جوان هندی که کارگر کانال بود، در ۲۷ سالگی در جریان کار جان باخت و پسرش یتیم شد. این عکس پسر ۱۱ ساله و عزادارش را نشان می دهد. بسیاری ها به خاطر این عکس شیو سنی عکاس هندی، به این کودک کمک کردند. این کارزار باعث شد که برای این کودک یتیم با مسئولیت های زیاد خانوادگی ۳۷۵۰۰ یورو جمع آوری شود.

هنوز کودک، ولی سرباز

در برخی از کشورهای جهان هنوز هم خلاف قوانین بین المللی از کودکان در منازعات مسلحانه استفاده می شود. استخدام سربازان کودک یکی از شیوه های بی رحمانه بهره برداری از کودکان است. این جنگجوی گروه تروریستی الشباب در سومالیا دستش زخمی شده، اما هنوز باید بجنگد. وضع برای هزاران کودک دیگری که مجبور به تن فروشی، فروش مواد مخدر یا بردگی شده اند، خیلی بهتر از او نیست.

پشت مرزها و دیوارها

امروزه کودکان حتی از سیاست ها نیز در امان نیستند. بسیاری از کودکان در مسیر مهاجرت کودکی شان هدر می رود و محروم می مانند. براساس آمار سازمان ملل متحد، کودکان آواره بیشترین آسیب های احتمالی را از مهاجرت های غیرقانونی متحمل می شوند. بسیاری از کودکان فعلا در کمپ های بسته با والدین شان زندگی می کنند، پشت مرزها مانده اند و یا تنها هستند و راهی برای ادامه مهاجرت ندارند.

جدایی از والدین

همین امسال بود که دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا دستور داد تا فرزندان مهاجران غیرقانونی که از مرز این کشور عبور می کنند باید از آنان جدا ساخته شوند. اعتراضات بین المللی باعث شد او عقب نشینی کند.

زباله دانی؟ نه، این خانه ام است

جنگ و ناامنی و فقیر باعث شده شمار کودکان بی سرپرست نیز بیشتر شود. این کودک در محل دفن زباله ها در رودخانه باگماتی در نیپال زندگی می کند؛ بدون هیچ گونه حفاظتی. او برای یافتن چیزهای قابل استفاده در میان زباله جستجو می کند تا از آن طریق خرجش را تامین کند. احتمالا اگر می دانست روز جهانی کودک هم وجود دارد، برایش اهمیتی نداشت.

تجلیل از آزادی

وضع این کودکان کاملا متفاوت است. آنها روز جهانی کودک را در کودکستانی، که متعلق به مکتب ابتدایی تجربی در منطقه "یی یوان" می باشد، جشن گرفته اند. شعارشان هم این است: "کودکان به آزادی نیاز دارند". شعار امسال به نظر می رسد حداقل تا حدی در اینجا اجرا شده است.

«من رویایی دارم!»

این دختر بنگالی به مناسبت روز جهانی کودک رویایش را نقاشی کرده است: کودکانی که در آفتاب بدون هیچ مزاحمتی بازی می کنند. با توجه به واقعیت بسیاری از هم سن و سالانش، دید شکاکانه او به این منظره کاملا واقع گرایانه است.

محدودیت آزادی

سه دختر پاکستانی بالای یک گادی سوار هستند و لذت می برند، کاری که قطعا بسیاری از کودکان کشورهای غنی نیز از آن لذت خواهند برد. اما تا چه حد آزادی این سه کودک در جامعه پدرسالار سنتی تامین می شود؟ دختران کودک در برخی از کشورهای جهان هنوز با محدودیت هایی زیادی روبر هستند.

فقیر در کشور غنی

این کودک ۹ ساله بوتل های قابل بازیافت را جمع آوری می کند تا پولی به دست بیاورد. بر اساس برآوردهای اداره حفاظت از کودکان آلمان، حدود ۴.۴ میلیون کودک در آلمان تحت تاثیر فقر قرار دارند. این انجمن به این امر به عنوان "نشانه فقر در یک کشور غنی" اشاره می کند.

 

منبع: دویچه ولهروز جهانی کودک وضعیت کودکان جهان کودک معرفی کتاب کودک کار
نظرات کابران باهوک ریویو