خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

چرا بعضی از میوه ها ایجاد نفخ می کنند؟

چرا بعضی از میوه ها ایجاد نفخ می کنند؟

چرا بعضی از میوه ها ایجاد نفخ می کنند؟

هنگامی که به سمت بشقاب پر از میوه می روی، سعی کن میوه هایی را انتخاب کنی که برای سلامتی هیچ گونه ضرری نداشته باشد. در غیر این صورت بعد از خوردن آن ها دچار مشکلاتی مثل نفخ معده می شوی. در واقع میوه ها با اینکه سرشار از مواد مغذی مورد نیاز بدن شما می باشند، اما خوردن بعضی از این میوه های شیرین و خوشمزه به شما حس بلعیدن یک بشقاب بزرگ نودل را دست می دهد. و دلیل آن این است که آن ها سرشار از قندهایی چون فروکتوز و سوربیتول می باشند. که هر دو این ها باعث ایجاد گاز و نفخ می شوند. و همچنین سرشار از فیبر هستند که نه تنها در طولانی مدت باعث بزرگ شدن شکم شما می شود بلکه ببرای هضم نیز مضر بوده و ایجاد گاز معده می کند.

با اینکه بعضی از این میوه های خوشمزه را نباید از رژیم خود حذف کنید اما ممکن است شما بخواهید از نفخ معده نیز خلاص شوید. در زیر علت اینکه چرا بعضی از میوه ها ایجاد نفخ می کنند آمده است.

سیب: سیب سرشار از آنتی اکسیدان است. در واقع سیب سبز خیلی بیشتر از توت، دارای آنتی اکسیدان است. این میوه مملو از فروکتوز، قندی که بسیاری در هضم آن دچار مشکل می شوند. پس وقتی بدن آن ها همه این قند را تجزیه کند ایجاد نفخ می کند. تا حدی که حس می کنید دکمه شلوار در حال کنده شدن است. اگر می خواهید دچار این مشکل نشوید به جای تمام سیب، نیمی از آن را خورده و به آرامی بجوید. با این کار هم میزان فروکتوز را پایین برده و هم با جویدن آن باعث هضم بیشتر فیبر موجود در خوراک می شوید.

گلابی: گلابی به دلیل پکتین موجود در آن، که باعث پایین آمدن کلسترول و ایجاد حس سیری می شود، نوعی میوه رژیمی است. اما متاسفانه این میوه دارای مقدار کمی سوربیتول می باشد. درست است که این میوه به سیستم گوارشی و هضم غذا کمک می کند اما خیلی ها با خوردن حتی مقدارکمی از آن دچار نفخ می شوند. سوربیتول در روده کوچک بسیار آرام تر از قندهای دیگر هضم شده و به روده بزرگ منتقل می شود و در آن جا ایجاد نفخ و گاز می کند. متاسفانه هیچ راهی برای عدم ایجاد نفخ به جز اجتناب از خوردن این میوه نمی باشد. البته ورزش تا حدی این مشکل را برطرف خواهد کرد.

آلبالو، انگور، آناناس و انبه: این میوه ها، از میوه های پر طرفدار هستند اما قند موجود در آن بسیار زیاد است. مقداری از قند موجود در این میوه ها در روده کوچک هضم نشده و به روده بزرگ منتقل می شوند. در نتیجه ایجاد نفخ می کنند تا حدی که حس یک بالن به شما دست می دهد.بهترین راه برای هضم این نوع میوه و عدم ایجاد نفخ معده، جویدن آن می باشد. محدود کردن میزان کربوهیدرات و قندی که در ادامه روز مصرف می کنید نیز باعث عدم ایجاد نفخ معده می شود.

زردآلو، کشمش و آلو خشک: این میوه ها نیز سرشار از فیبر و قندی هستند که باکتریای موجود در روده علاقه زیادی به آن ها دارند. قبل از مصرف این میوه، بهتر است آن را داخل ظرفی از آب ریخته تا نفخ کمتری ایجاد کند.


منبع: bedunimنفخ معده مصرف میوه خواص میوه معرفی کتاب
نظرات کابران باهوک ریویو