خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

از نگهبانان آمازون تا زن جادوگر قذافی

از نگهبانان آمازون تا زن جادوگر قذافی

از  نگهبانان آمازون تا زن جادوگر قذافی

شش سال پیش در چنین روزی سرنوشت دیکتاتور لیبی با پا گذاشتن به لوله های فاضلاب، به انتهای خود رسید.

جرقه اصلی در شروع سرنوشت شوم این دیکتاتور،فوریه 2011 با اعتراض مخالفان و معترضان سیاسی آغاز شد، که خواسته های خود را به یک شورش عمومی تبدیل کردند. در واقع انگیزه آنها پس از پیروزی مردم مصر در کنار زدن حسنی مبارک از قدرت، برای مقابله با دیکتاتور لیبی افزایش یافت.

در این قیام، جنگ شهری ما بین نیروهای دولت و نیروهای مخالف با همکاری ناتو در شهر بنغازی که مخالفان در آن شورای انتقالی را تأسیس کرده بودند شرایط را برای معمر قذافی و طرفداران حکومتش بسیار پیچیده کرد. شیوه سرکوبگرانه و برخورد قذافی در آرام سازی اعتراضات مردمی بهترین فرصت را در اختیار آمریکا، پیمان ناتو و حمایت بین‌المللی از اعتراضات مردمی در لیبی، قرار داد.

در این شرایط با حمایت سازمان ملل از غیر نظامیان با تصویب قطعنامه شماره ۱۹۷۳، ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی و مسدود شدن دارایی های قذافی و خانواده اش و دادگاه جنایات جنگی نیزحکم بازداشت و تحت تعقیب قرار گرفتنشان را از طریق اینترپل صادر کرد. سرانجام در 28 مهر 2011، پس از ماه‌ها درگیری و فرار از دست شورشیان و انقلابیون در زادگاه خود سرت به دست مخالفان با بدنی زخمی سر از سوراخ لوله های فاضلاب در آورد. روایت های متفاوتی از نحوه کشتن وی مطرح می شود. این در حالیست که قذافی با دو هفت تیر از جنس طلا و نقره و یک رادیوی اف ام با پوشش لباس نظامی به دست انقلابیون افتاد. عده ای مرگ او را با شلیک جوانی انقلابی به شقیقه اش و عده ای دیگر در درگیری ها می دانند.

در واقع آخرین اشتباه قذافی در برقرارکردن ارتباط تلفنی با یک شبکه ماهواره ای سوری بود که محل اختفای وی را برای نیروهای ناتو بر ملا کرد.

در ادامه مطالبی جالب بیشتری را از دوران 42 ساله حکومت و مرگ سرهنگ معمر قذافی، دیکتاتوری که در یکی از پهناورترین و  قدیمی‌ترین کشورهای آفریقایی زمامداری کرد و در زمان مرگش ثروتمندترین مرد جهان با ثروتی بالغ بر ۲۰۰ میلیارد دلار بود و سرانجامی بهتری ازبه دام افتادن در لوله های فضلاب را نداشت، بیان خواهیم کرد:

-سرهنگ معمر قذافی حکومتش را با شعار مبارزه با استعمار جهانی همراه ساده زیستی شروع کرد. او در کشوری با بزرگ‌ترین ذخائر نفت قارة آفریقا مقر حکومتش را در چادر و در صحرا بر پا کرد. اما خرج ذخائر نفتی را تنها صرف نیروی نظامی پرخرج ،نهادهای امنیتی سرکوبگر و پیشرفته‌ترین سلاح‌ها برای کسب قدرت بیشتر وتغییر حکومت‌های آفریقایی به نفع خود می کرد. در حالیکه مردم کشورش در بدترین وضعیت اقتصادی به سر می بردند.

-انتشار آلبوم «رز سیاه در کاخ سفید» نتیجه علاقه ی زیاد قذافی به کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه ی آمریکا بود، که به ترانه سرایان کشورش دستور می داد تا ترانه هایی را در وصف او بسرایند.

-بیانسه خواننده ی مطرح آمریکایی در یکی از جشن های قذافی با مبلغی بیش از یک میلیون دلار دعوت شد،که برای او مشکلات فراوانی را به همراه داشت و موجب شد وی تمام مبلغی را که از این بابت دریافت کرده بود را به موسسه خیره ببخشد.

-وجود یک زن پیشگو به همراه قذافی و خانواده اش از دیگر نکات جالب زندگی وی به شمار می رود. زنی که نقش های مهمی در انتخابات و تصمیمات مهم  قذافی داشت. این زن با نام مبروکه را جادوگر قذافی نیز می نامند.

-وجود مبارکه تنها یکی از موارد عجیب زندگی وی به شمار می رفت. ترس او از سوار شدن به هواپیما آن هم در روزی خاص مانند سه شنبه و فوبیای ارتفاع مانند سوار شدن بر آسانسور و حمل کیف و چمدان به تعداد زوج هایی که به همراه داشت از دیگر عادت های عجیب وی به شمار می رفت.

-روایت های تکان‌دهنده ای  از حرمسرای قذافی که شامل اتاق‌ها یا آپارتمان‌های کوچک بوده که زنان زیادی در آنجا کتک می‌خوردند و با تحقیرآمیزترین روش‌ها از آنان سوءاستفاده جنسی می‌شد. قربانیان تجاوز جنسی قذافی روایت های هولناکی را در کتاب «حرمسرای قذافی» به قلم آنیک‌کوژان بیان می کنند.

-در بین فرزندان قذافی تنها یک دختر با نام عایشه بود. وی به دلیل علاقه فراوانش به تنها دخترش محافظان خود را نیز به همین نام صدا می کرد.

-حکایت ها حاکی از این است که لحظاتی پس از مرگ قذافی، دخترش عایشه به موبایل او زنگ می زند. یکی از انقلابیون تلفن را جواب می دهد و می گوید: تمام شد. ابوشفشوفا(مو وزوزی) مرد!

-اقامت قذافی در چادر به جای هتل در سفرهای خارجی از دیگر کارهای عجیب وی به شمار می رفت.

- چه خبر است؟چه شده ؟ جملاتی بود که او به هنگام دستگیری به کار می برد و زمانی که مورد حمله جوانان انقلابی قرار می گرفت با بیان جملات این چنینی که؛ چه کار می کنید؟ این حرکات، در اسلام حرام است.  کاری که شما دارید می کنید حرام است. خشم جوانان را بیش تر می کرد.

-محافظان شخصی وی را صدها زن به عهده داشتند؛ چرا که وی معتقد بود امکان خطا و خیانت مردان در حفاظت از وی و پیشی گرفتن از او در قدرت بسیار بیشتر از زنان می تواند باشد. درمیان آنها حضور همیشگی چهار پرستار و امداد رسان اوکراینی بسیار مورد توجه رسانه ها قرار داشت. حضور این چهار دختر با پوشش های نظامی با ارزش بیش از چهار هزار دلارپس از مرگش اسرار زیادی را از وی افشا کرد.

-همه محافظان زن قذافی پس از گذراندن امتحان های سخت برگزیده می شدند. دستور ویژه به این محافظان این بود که تا زمانی در خدمت وی بودند اجازه ازدواج نداشتند. پوشش همیشگی آنها با لباس های نظامی بر خلاف محافظان مرد با لباس های شخصی مورد توجه همگان بود. این محافظان به نام « نگهبانان آمازون» مطرح بودند.

-یک ماشین اختصاصی با طراحی شبیه به موشک در سال 2009  با ارزش بیش از دو میلیون یورو برای وی طراحی و ساخته شد. «صاروخ الجماهیریه» نام این ماشین بود که اطلاع دقیقی از آن پس از مرگ قذافی در دست نیست. هرچند که وی هواپیمای مجللی را در سال ۲۰۰۳ میلادی و به قیمت ۸۰ میلیون پوند خریداری کرد.

-علاقه فراوان وی به شیر شتر و طراحی و انتخاب لباسهای عجیبش که خود به دست داشت ازدیگر نکات زندگی وی به شمار می رود.سرهنگ معمر قذافی دیکتاتور لیبی حرمسرای قذافی معرفی کتاب
نظرات کابران باهوک ریویو