خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

چک لیست یک مهدکودک خوب مناسب

چک لیست یک مهدکودک خوب مناسب

چک لیست یک مهدکودک خوب  مناسب

بازی، نیاز اساسی کودک در کنار تغذیه و امنیت محسوب می شود. درواقع کودک بر اساس بازی آموزش می بیند و هر چیزی را با آن می سنجد. می توان گفت تمام طول بیداری کودک صرف بازی می شود.بنابراین زندگی کودک را بازی شکل می دهد. اما گاها نبود همسال کنار کودک، اورا از این نیاز اساسی محروم می سازد.  خیلی از پدر و مادرها به خاطر تک فرزندی، دچار مشکلات خاصی می شوند. کودک در این خانواده از صفات مطلوبی که در اجتماع و معاشرت های کودکانه کسب می شود، محروم است. با این حال به غیر از فرستادن کودک به مهدکودک چاره ی دیگری نیست. آمارها نشان می دهند که تنها 68درصد از مادرانی که فرزند خود را به مهد کودک می سپارند، شاغل هستند.

در این مقاله می کوشیم با بررسی معیارهای مهدکودک مناسب به شما کمک کنیم تا از استانداردهای حداقلی چنین فضایی آگاه باشید.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با ورود اولیه به مهد کودک با لبخندهای طولانی پرسنل روبه رو شده باشید. امیدوارم بدانید که این لبخندها دایمی نیستند و خودتان را گول نزده باشید. چیزی که قرار است شما را جذب این پرسنل کند، تبحر، مهارت و البته آموزش های دیده شده است. اگر کودک شما تنها یک شیفت هم در مهدکودک سپری کند، 4ساعت از روز خود را به دور از شما و درکنار افرادی غیر از خانواده می گذراند. این به این معنی است که  حداقل یک چهارم از عمر روزانه ی خود را درکنار افرادی باشد که قواعد تربیت درست را داشته باشند.

مجوزهایی که از سوی سازمان بهزیستی به مهدکوک اطلاق شده اند را می بایست بر دیوار مهد یا دفتر مدیریت ببینید.

پیش از پرس و جو برای برنامه های روزانه ی مهدکودک، به همراه یکی از مربیان مهد کودک چرخی را در محیط داخلی مهد کودک بزنید. ایمنی مهم ترین چیزی است که باید چک کنید. ایمنی پله ها، اسباب بازی ها، پنجره ها، وسایل گرمایشی، دسترسی به خروجی، بودن کپسول مهار آتش، دسترسی به آشپزخانه ومسایلی از این قبیل.

درست مثل انتخاب خانه عمل کنید. ایمنی کودک در چنین جایی اولویت اول محسوب می شود. اسباب بازی های مورد استفاده ی کودکان را بررسی کنید. موارد کوچک که ممکن است کودک در دهانش بگذارد، یا تیز و برنده و یا سنگین و پروزن در بین آنها نباشد.

پله ها مسدود باشند. خصوصا مسیر پشت بام. یا پله های مورد نیاز به وسیله ی موکت یا کفپوش های مناسب پوشیده باشند تا احتمال سر خوردگی کودکان به صفر برسد.

تاریخ انقضای کپسول مهار آتش را چک کنید. شما باید بدانید این کپسول پر است یا خالی.

همه ی پنجره های طبقه ی دوم، می بایست بسته و قفل شده باشند. اگربالکنی در مهد کودک هست، مطمئن شوید که نرده ها تا بالای قد کودک را محافظت می کند.

مطمئن شوید که مسوول آشپزخانه از ورود نابه جای کودکان به این محیط جلوگیری می کند.

به آشپزخانه بروید از موادغذایی که در پخت وعده ها یا میان وعده های کودکان استفاده می شود، سوال کنید. از مسوول آشپزخانه بخواهید نمونه ای از مواد اولیه ی پخت را نشانتان بدهد. برای مثال تخم مرغ ها را چک کنید. آن ها باید تاریخ تولید و انقضا داشته باشند و در محیط مناسب نگهداری شوند.

پس از اینکه از محیط مهد کودک و ایمنی آن اطمینان حاصل کردید، می توانید با مدیریت درخصوص برنامه های روزانه ی مهد صحبت کنید.

توجه داشته باید که برنامه های آموزشی که درخلال بازی به کودکان ارائه می شوند بنیان اساسی شخصیت او را شکل می دهند. اگر آموزش خاصی مدنظر شماست، مثل آموزش اولیه ی زبان انگلیسی، از مدیریت درباره ی آن سوال کنید.

مفاهیم اولیه ی علوم و ریاضی به صورت ابتدایی به آنها آموزش داده می شود. علاوه بر آن کودکان در کنار یکدیگر، پایه های اساسی معاشرت و رفتار در اجتماع را می آموزند.

در کنار این همه آموزش گاها بچه ها مبتلا به ویروس و بیماری می شوند. نگران نباشید با مراقبت های لازم بدنشان راه ایمنی را پیدا می کند.

جلسات ماهانه که به صورت جلسات اولیا و مربیان تشکیل می شوند نکته ی مهم بعدی است. در این جلسات مسائل مربوط به کودکان به صورت مبسوط به اولیا گزارش داده می شود. مربیان می بایست به شما مسائل مهم مربوط به کودک را گزارش دهند.

مساله ی مهم بعدی سرویس بهداشتی است. طبق قانون به ازای هر 40 کودک، یک کابین دستشویی لازم است. سرویس های بهداشتی می بایست طبق قد کودکان تعبیه شده باشند و حتما مسوول خاصی برای کمک به کودکان وجود داشته باشد. استفاده ی مسوول از دستکش یکبار مصرف و صابون ها و مایعات دستشویی از نکات مهمی است که در بررسی سرویس بهداشتی باید به آن ها توجه داشته باشید.

نور مناسب و کافی محیط مهدکودک را بررسی کنید. توجه داشته باید که نور کم از علل بسیار دم دستی افسردگی کودکان محسوب می شود.

تمامی کودکان در مهدکودک می بایست تحت بیمه ی مسئولیت و حوادث قرار بگیرند.

اگر مهدکودک تا خانه فاصله ی زیادی دارد و شما مجبور هستید که از سرویس رفت و آمد استفاده کنید، از راننده ی سرویس و صلاحیت او در این امر اطمینان حاصل نمایید. حتما با او رابطه ی مناسبی برقرار کنید و تذکرات لازم را به او بدهید.

ما سعی داشتیم در این مقاله به شما بگوییم چه چیزهایی برای کودکتان ضروری است تا دور از شما و در محیطی امن و مطلوب بخشی از ساعات روزانه ی خود را سپری کند.

امیدواریم با درنظرگرفتن چنین نکاتی، آرامش خود و کودکتان را تامین کرده باشیم.
نظرات کابران باهوک ریویو