خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

خودرویی محبوب

خودرویی محبوب

خودرویی محبوب

طبق اعلام فولکس‌واگن آخرین خودروی مدل «بیتل جدید» در سال ۲۰۱۹ تولید خواهد شد. به این ترتیب جانشین مدل «قورباغه‌ای» نیز خط تولید را وداع می‌گوید. مدل بیتل در آمریکا بسیار موفق بود، اما در آلمان محبوبیت چندانی کسب نکرد.

پایان تولید

در سال ۱۹۹۸ کارخانه فولکس‌واگن مدل جدیدی را با طراحی مدرن به نام «بیتل جدید» روانه بازار کرد. ظاهر این خودرو شباهت زیادی به نسخه اصلی فولکس‌واگن قورباغه‌ای داشت که فردیناند پورشه طراحی کرده بود، اما قیمت و میزان اسب بخار آن بسیار فراتر از نسخه اصلی بود. این خودرو به ویژه در آمریکا فروش زیادی داشت. در تابستان ۲۰۱۹ قرار است تولید این مدل پایان یابد.

ساخت مکزیک

مدل بیتل به ویژه در کارخانه فولکس‌واگن در پوئبلا در مکزیک تولید می‌شد. تولید این مدل در کارخانه مزبور در سال ۲۰۱۱ میلادی راه‌اندازی شد و گیدو وستروله، وزیر خارجه آلمان در آن وقت در مراسم راه‌اندازی خط تولید حضور داشت. خودروهای تولیدی در این کارخانه به آمریکا صادر می‌شدند.

نه چندان محبوب

مدل بیتل برخلاف موفقیتی که در بازار آمریکا کسب کرد، در آلمان نتوانست محبوبیت زیادی کسب کند. اکثر خودرودوستان در آلمان ترجیح می‌دهند که با مدل قدیمی و بازسازی شده‌ی فولکس واگن قورباغه‌ای رانندگی کنند. گذشته از آن قیمت نسبتا زیاد مدل بیتل سبب شد که این خودرو نتواند خریداران زیادی را در آلمان جذب کند.

مدلی پرسابقه

موفقیت فولکس قورباغه‌ای به ۸۰ سال پیش برمی‌گردد. عکسی از روز ۲۶ مه ۱۹۳۸؛ آدولف هیتلر در حال بازدید از نمونه اولیه «فولکس‌واگن»در جریان پروژه راه‌اندازی کارخانه این خودرو در نزدیکی فالرزلبن، منطقه‌ای از شهر ولفس‌بورگ در ایالت نیدرزاکسن. فردیناند پورشه (ایستاده در کنار هیتلر) در حال ارائه توضیحاتی در مورد خودرویی است که توسط او و به پیروی از رهنمودهای هیتلر ساخته شده است.

عبور از مرز یک میلیون

تنها ده سال پس از پایان جنگ جهانی دوم در روز ۵ اوت ۱۹۵۵ در کارخانه تولید فولکس‌واگن در ولفسبورگ تولید یک میلیون دستگاه از این مدل خودرو جشن گرفته شد. این مدل در آلمان به فولکس‌واگن «سوسکی»شهرت دارد، اما در ایران به عنوان فولکس قورباغه‌ای شناخته شد. این مدل در دهه ۱۹۵۰ میلادی به نماد معجزه اقتصادی آلمان بدل شد.

خودروی «همه‌ فن حریف»

اما توانایی‌های فولکس‌واگن به همین جا ختم نشد. این خودرو به برکت محور عقب به وسیله‌ای کارآمد در زمین‌های کشاورزی هم بدل شد. در دهه ۱۹۵۰ میلادی کشاورزان با وصل کردن گاو آهن (خیش) به عقب ماشین و راندن آن در زمین‌‌های مزروعی آن را در کشتزارها هم به کار گرفتند.

لحظه وداع

اما دوران طلایی فولکس‌واگن نیز سرانجام به سر رسید. روز اول ژوئیه ۱۹۷۴ آخرین دستگاه فولکس‌واگن محصول آلمان با شماره 11.916.519 از خط تولید رد شد. هر چند تولید این خودرو در آلمان متوقف شد، اما در مکزیک و برزیل همچنان ادامه داشت.

مدل ویژه عروس و داماد

در شهر پوئبلا در مکزیک تولید فولکس‌واگن قورباغه‌ای تا سال ۲۰۰۳ ادامه داشت. کارکنان کارخانه «فولکس‌واگن مکزیک» اگر قصد ازدواج با هم را داشتند، می‌توانستند لذت تجربه‌ای منحصر به فرد را بچشند؛ آنها سوار بر خودروی «فولکس واگن عروسی» (تصویر) به مراسم عقد در کلیسا برده می‌شدند.

تولدی دوباره

سال ۱۹۹۳ ایتامار فرانکو، رییس‌جمهور وقت برزیل دستور از سرگیری تولید فولکس‌واگن در این کشور را صادر کرد. در سال‌های ۱۹۵۹ تا ۱۹۸۶ نزدیک سه میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه «فوسکا» (نامی که برزیلی‌ها بر فولکس‌واگن قورباغه‌ای گذاشتند) در برزیل تولید شد. از سال ۱۹۹۳ تا سه سال بعد، ۴۶ هزار دستگاه فولکس‌واگن به مجموع شمار تولیدات این خودرو در برزیل افزوده شد.

محبوب در ایران

فولکس‌واگن قورباغه‌ای از خودروهای کلاسیک ساخت آلمان است که هنوز هم عاشقان زیادی دارد. حتی در ایران نیز روز ۲۹ اردیبهشت با پیشنهاد باشگاه فولکس‌واگن کلاسیک ایران به عنوان «روز فولکس‌واگن»نامگذاری شده است.

«مینی بیتل»

در پارک ویژه‌ آموزشی فولکس‌‌واگن در شهر ولفسبورگ کودکان می‌توانند یک دوری با «مینی بیتل»بزنند و حتی گواهینامه رانندگی با این خودروهای کوچولو را بگیرند.

پایان قطعی؟

اگر چه تولید خودروی فولکس‌واگن مدل بیتل در ماه ژوئیه ۲۰۱۹ رسما پایان می‌یابد، اما هنوز هم امکان بازگشت این «قورباغه‌ی مدرن» به خیابان‌ها وجود دارد. این نکته‌ای است که شرکت فولکس‌واگن در آمریکا اعلام کرده است. فولکس‌واگن قصد دارد فعالیت‌های خود در بازار آمریکا را بر تولید خودروهای برقی متمرکز کند.

 

منبع: دویچه وله
نظرات کابران باهوک ریویو