خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

معجزه ی خواب آورهای طبیعی

معجزه ی خواب آورهای طبیعی

معجزه ی خواب آورهای طبیعی

بعد از گذران یک روز سخت و پر مشغله زمانی که فشار و خستگی آلارم خواب را متذکر می شود، مشکل بسیاری از افراد تازه با بدخوابی های شبانه شروع می شود. در واقع این حال و روز شامل کسانی می شود که خوابی آرام برایشان کم کم غیرممکن شده است.

هرچند مقاله ها و نکات فراوانی درباره اینکه چه طور می توان با خاطری آسوده یک خواب راحت را تجربه کرد وجود دارد. اما در این مقاله ما می خواهیم روشی مناسب و البته دلچسب را به شما، در این شب های سرد پاییز و زمستانی که در پیش رو است، بیان کنیم. این روش استفاده از دمنوش هایی است که می تواند در کنار اصلاح الگوی تغذیه روزانه یکی از راه کار های مفید برای بهبود خواب شبانه باشد.

این دمنوش ها در طب سنتی برای درمان در اختلالات بی خوابی بسیار موثرند و استفاده از آنها به جای داروهای شیمیایی که در دراز مدت به عادت تبدیل می شود و مقاومت نشان می‌دهد، نیز بسیار موثر است. پس با ما درباره خواص ، طرز تهیه، و موارد منع شده سه مورد از این گیاهان، پیش از خواب که پشتوانه‌ی علمی در تاثیر آنها وجود دارد، همراه شوید:

« بابونه»

- از معروف‌ترین دمنوش‌های خواب آورمی توان به دمنوش بابونه اشاره کرد. نوشیدن یک فنجان دمنوش بابونه آن هم دقایقی قبل از اینکه به رختخواب بروید کمک موثری به بی خوابی و یا بدخوابی خواهدکرد. گذشته از انواع خاصیت های دارویی این گیاه در درمان بسیاری از بیماری ها، مصرف آن برای کاهش استرس و اضطراب نیز توصیه می شود. کاهش استرس و اضطراب هایی که در طول روز ذهن و جسم شما را درگیر خود کرده و خود علتی برای این بدخوابی ها به شمار می رود.

-مصرف این نوع دمنوش برای خانم های باردار و کسانی که در دوران شیر دهی به سر می برند و کسانی که از انواع داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند، توصیه نمی شود.

این گیاه مفید را می توانید با روش های زیرمیل کنید:

-در یک لیوان آب جوش یک قاشق چایخوری بابونه بریزید. ده دقیقه زمان مناسبی برای دم کشیدن این دمنوش روی شعله غیر مسقیم است.در ضمن میل کردن این دمنوش در کنار لیمو می تواند راه خوبی برای فرار از طبع گرم و خشک این گیاه و طعمی بهتر، باشد.

-در فصل زمستان می توان بابونه را با گیاهان معطر دیگر که آنها نیز مانند بابونه طبع گرمی دارند استفاده کرد. برای مثال می توانید یک قاشق مربا خوری بابونه و بهار نارنج را در دو لیوان آب و به مدت 20دقیقه بر روی حرارت غیر مستقیم، دم کنید.

 «سنبل الطیب»

-یکی از محبوب ترین دمنوش ها برای رفع بی خوابی و بدخوابی استفاده از گیاه سنبل الطیب آن هم از نوع تازه است. گیاهی فوق العاده آرام بخش که بهتر است برای عادت نکردن در کنار آن از دیگر گیاهان نیز استفاده شود. نتیجه بسیاری از تحقیقات، مصرف این عصاره‌ را در بهبود کیفیت خواب و عدم خواب آلودگی صبح تایید کرده است.

-مصرف زیاد این گیاه می‌تواند موجب ایجاد مسمومیت شود. از مصرف سنبل الطیب همراه با داروهای سیستم عصبی مرکزی  مانند خواب آورها و آنتی هیستامین‌ها و ...پرهیز کنید چرا که می‌تواند بسیار خطرناک باشد. در دوران بارداری و برای کودکان زیر 3 سال نیز توصیه نمی‌شود.

بهتر است این دمنوش را تا یکی دو ساعت بعد از دم کشیدن، نوشیده شود. طرز تهیه :

-مانند دیگر دمنوش ها در حرارت غیر مستقیم به مدت 20 دقیقه دم بکشد. این زمان برای دم کردن ریشه گیاه باید بیشتر باشد.

-ترکیب گل‌گاوزبان و سنبل‌الطیب نیز یکی از  بهترین آرامبخش‌های گیاهی محسوب می‌شود.

«اسطوخودوس»

-اگر شبها خواب ارامی ندارید و به دفعات از خواب بیدار می شوید با مصرف این دمنوش خوابی ارام و بی دغدغه را تجربه کنید. اسطو خودوس با بوی بسیار مطبوع از نظر طبی گرم و خشک و است. این گیاه، ناراحتی های عصبی، اضطراب و سردرد را برطرف می کند و کسالت در صبح را کاهش می دهد.

-قبل از عمل جراحی از این گیاه استفاده نکنید. اسطو خودوس برای خانم های باردار نیز توصیه نمی شود. برای درمان افسردگی و یا بی خوابی اگر از داروهای آرامبخش استفاده می کنید از مصرف این گیاه نیز پرهیز کنید.

 طرز تهیه :

-در یک لیوان آب جوش؛ یک قاشق چایخوری پودر اسطوخودوس و یک قاشق چایخوری پودر سنبل الطیب بریزید، و بمدت 10 دقیقه دم کنید. برای رفع بی خوابی بهتر است این نوشیدنی را یکساعت قبل از رفتن برختخواب میل کنید.

-برای داشتن خوابی مطبوع می توانید یک قطره از روغن اسطوخودوس را روی یک تکه پنبه بچکانید و آنرا داخل بالش خود قرار دهید.

مصرف همیشگی و بیش از اندازه این نوع از دمنوش ها با وجود خواص داردیی فراوانی که دارند مانند استفاده بیش از حد هرچیز دیگری ممکن است موجب ناراحتی و کمک به تشدید دیگر بیماری ها کند . بنابراین مصرف درست و به اندازه را در این نوع دمنوش ها فراموش نکنید.بادرنجبویه، گل ساعتی، گل گاوزبان و شیرین بیان گیاهان دیگری هستند که می شود به این لیست اضافه کرد.

 اختلالات بی خوابی سنبل الطیب اسطو خودوس دمنوش بابونه دمنوش های آرامبخش معرفی کتابمطالب مرتبط

گربه نگهدارید تا از استرس شما کم شود
موجودات فداکار
احساسات نهفته در شکلک ها

نظرات کابران باهوک ریویو