خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

آگاهی و پیشگیری از شایع ترین سرطان

آگاهی و پیشگیری از شایع ترین سرطان

آگاهی و پیشگیری  از شایع ترین سرطان

سال 1992 بود که شارلوت هیلی یکی از مبتلایان به سرطان سینه، با ابتکاری شخصی روبان هایی را در بین مردم آمریکا توزیع کرد، که بر روی آنها نوشته بود: بودجه ی سالانه ی انستیتوی ملی سرطان ، 1/8 میلیارد دلار است. در حالیکه تنها 5درصد از این بودجه صرف پیشگیری از سرطان اختصاص یافت است. با چسباندن این روبان ها، به ما کنید تا آمریکا و قانونگذاران را آگاه کنیم.

پس از آن رنگ صورتی در این روبان ها، نماد سرطان سینه معین شد.

با همکاری موسسه ملی سرطان آمریکا، هر سال، در ماه اکتبر مراسمی ویژه، جهت آشناسازی و اطلاع رسانی در خصوص این سرطان برگزار می شود.

سرطان سینه، بعد از سرطان ریه، شایع ترین سرطانی است که در بین مردم دنیا شیوع دارد. این بیماری فرا جنسیتی است و در بین هر دو جنس، درگیر است. اما جمعیت زنان مبتلا به این بیماری، صد برابر آقایان است. با این حال به آقایان توصیه می شود که از این بیماری غافل نشوند. 

هنوز علت دقیق این سرطان مشخص نیست.

در این یادداشت سعی داریم با ارائه ی چند نکته به آگاهی و پیشگیری از این سرطان بپردازیم:

غذاهای سالم بخورید. میوه و سبزی، حاوی کارتنوئید هستند. هرچه کارتنوئید خون شما بالاتر باشد، ریسک ابتلا به سرطان سینه کاهش می یابد. کلم ها و میوه های قرمز مثل گوجه فرنگی و توت فرنگی را فراموش نکنید. این دو به ترتیب حاوی مقدار زیادی سولفورفان و لیکوپین هستند. مشروبات الکلی استفاده نکنید.گوشت های فرآوری و قرمز را به صورت محدود استفاده کنید.

قرصهای هورمونی را با وسواس بیشتری استفاده کنید. مصرف طولانی مدت استروژن و پروژسترون شما را تا 24% بیشتر به سمت سرطان سینه هول می دهند. اگر مجبور به استفاده از این هورمون ها هستید، یا در روزهای آغازین یائسگی به سر می برید، حتما با پزشکتان مشورت کنید تا از دوز این داروها بکاهید. 

از پدر و مادر خود،سابقه ی سرطانی در اقوام را پرس و جو کنید. حدودا بین 5تا 10 درصد این بیماری از طریق ژنها منتقل می شود. اهمیت ژن های خانواده ی پدری درست به اندازه ی خانواده ی مادری است. آقایان نیز می توانند حامل ژن معیوب  BRCA1 یا BRCA2  باشند که علاوه بر این سرطان، موجب ابتلای شما به سرطان های دیگری، همچون تخمدان، پانکراس، بیضه و پروستات شوند. 

اگر موردی در بین اقوام دور یا نزدیک خود پیدا کردید، از یک متخصص ژنتیک برای این موضوع کمک بگیرید. ژن های BRCA در دی ان ای خطر ابتلا به این بیماری را تا 5% افزایش می دهد. شما باید بدانید، که آزمایشات ژنتیک برای بررسی چنین ژنی در شما کافی است یا نه.

ورزش کنید. ورزش کردن موجب کنترل وزن شما می شود. اگر اضافه وزن زیادی داشته باشید، میزان استروژنی که بدن شما ترشح می کند، بالا می رود. استروژن می تواند رشد بیش از حد سلول ها را تحریک و سرطان سینه ایجاد کند. پیش از یائسگی تخمدان ها مسوول تولید استروژن هستند و  پس از یائسگی تخمدان ها دیگر هورمونی تولید نمی کنند. بنابراین استروژن از بافت های چربی ساخته می شوند و هرچه میزان توده های چربی در بدن  یک زن بیشتر باشد، استروژن بیشتری تولید می شود.

درصورتی که نوزاد دارید، به نوزاد خود شیر بدهید. از آن جایی که شیردهی موجب می شود که وارد سیکل قاعدگی نشوید، میزان استروژن بدنتان کاهش پیدا می کند. اگر توانایی شیر دادن به نوزاد خود را دارید، به دلایل واهی، این کار را ترک نکنید.

پس از 40سالگی، به معاینات پزشکی سالانه توجه داشته باشید. و پیش از آن به صورت هر سه سال یک بار برای چک کردن این بیماری به پزشک خود مراجعه کنید. 

درکل از مهم ترین فاکتورهای ابتلا به سرطان را می شود در چند نکته خلاصه کرد: مصرف الکل، شروع قاعدگی زودهنگام، اولین حاملگی در سنین بالاتر از 35 سال، چاقی، مصرف داروهای هورمونی، یائسگی بعد از 55 سالگی، نداشتن زایمان و سابقه ی خانوادگی. 

درکنار دانستن همه ی اینها، بهترین راه برای تشخیص و جلوگیری از پیشرفت این بیماری، خودتشخیصی است. شما بیش تر از هر کسی نسبت به وضعیت ظاهری خود آگاهی دارید. هر تغییر در بافت سینه و اطراف آن را مورد بررسی قرار دهید. در دوحالت ایستاده و خوابیده بافت سینه ی خود را چک کنید. در حالت ایستاده دست خود را به عقب و بالای سر خود کشیده، و با کف دست دورتا دور سینه را لمس کنید. دنبال برآمدگی و یا تورفتگی های غیر معمول باشید. نوک سینه ها را هم بررسی کنید. پوسته پوسته شدن را جدی بگیرید. ترشحات غیر شیری و یا خون از نوک سینه قابل توجه هستند.

اگر با بررسی های خود و وجود فاکتورهایی برای ابتلا به سرطان سینه به وجود این بیماری در خود شک دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که اولین قدم برای درمان هر بیماری، باور کردن آن توسط خود بیمار است.کمک و همدلی خانواده و همسر مرحله ی دوم در سیر روانی این درمان محسوب می شوند.
نظرات کابران باهوک ریویو