خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

پذیرای تحلیل و بررسی مطالب جدید باشید

پذیرای تحلیل و بررسی مطالب جدید باشید

پذیرای  تحلیل و بررسی مطالب جدید باشید

اغلب ما، روزهای نخست مطالعه را به یاد می آوریم. شاید کتابی که همین چند ماه پیش  خوانده ایم را فراموش کنیم، اما کتاب هایی که درآغاز راه کتابخوانی خواندیم، را هرگز فراموش نمی کنیم.

کتابخانه غنیمتی بود. کارت عضویت چند کتابخانه در جیبمان، درست مثل مالکیت کل کتابخانه بود وسرک کشیدن بین قفسه ها لذتی داشت. انتخاب از میان چندین کتاب کار آسانی نبود.

اکثر ما با انتخاب یک موضوع، تنها در یک راستا کتاب می  خواندیم.تاریخ، رمان، روان شناسی، علمی. اینها علاوه بر موضوعات مندرج در صفحه ی اول کتاب، تشکیل دهنده ی سلایق ما بودند.

تحقیقات بر روی شیوه های کتابخوانی در بین نوجوانان ایرانی، نشان داده است که آنها تنها در یک موضوع به کتابخوانی علاقه نشان می دهند. شاید در نگاه اول تمرکز بر یک سلسله مطالب مفید به نظر بیاید. اما درواقع چنین نیست. نوجوانانی که تنها در بین رمان ها دست به انتخاب می زنند از موضوعاتی همچون فلسفه، روان شناسی، تاریخ و سیاست دوری می کنند. نوجوانانی که به مطالعه ی تاریخ و فلسفه پرداخته اند، مطالعه ی رمان و خلق تصورات دم دستی را سطح پایین و کم ارزش می شناسند.

این عادت و سبک کتابخوانی، بعضا، تا سنین بالای جوانی نیز خود را نشان می دهد. اما رفته رفته با بالا رفتن سن و تجربه نیاز به مطالعه در سایر زمینه ها احساس می شود.

تک بعدی بودن، از عارضه های جوانانی است که در یک زمینه دست به تحصیل و مطالعه می زنند. آنها یاد می گیرند که برای پیشرفت، عالی بودن در یک زمینه، کافی است. اما چنین چیزی درست نیست. جوانانی که تنها در یک موضوع توانمند هستند، دانش کافی برای ساخت زندگی استاندارد را ندارند.

انسان های تک بعدی، همیشه برای حل مشکلات مختلف دچار مشکلات هستند. آنها از پس حل یک یا دو مشکل بر می آیند. اما برای مشکلات مختلف به کمک و یاری دیگران نیازمند می شوند.

در هر سن و سالی که هستید،اگر تنها در یک وجه و زمینه مطالعه داشته اید، کمی فکر کنید. کمی دقت کنید و ببینید در کدام زمینه ها مطالعه ی کمتری داشتید یا اصلا مطالعه نداشتید. همان نقطه ی شروع شماست.

به نزدیک ترین کتابفروشی محل زندگی تان بروید. موضوعی که مدت هاست درباره اش شنیدید اما هیچ اطلاعاتی را ندارید، انتخاب کنید.شروع کنید به مطالعه ی همان کتاب. شاید اول کار کمی سخت باشد. اما کم کم به دانستن مطالب جدید عادت می کنید. این همان پاره کردن پیله های تک بعدی ذهن شماست.

بعد از مدت کمی ذهن شما باز تر از گذشته، پذیرای تحلیل و بررسی مطالب جدید، نقد باورهای تازه و تحولات جدیدی است که تاکنون هیچ یک را تجربه نکرده اید.

به علاوه اگر پدرو مادر هستید، این نکته را فراموش نکنید که شما الگوی رفتاری بدون مرز آنهایید. برای کودکان خود، به غیر از کتاب های داستان و قصه، دایره المعارف های علمی و تاریخی تهیه کنید. اجازه دهید ذهن آنها از همین سنین پویایی خود را آغاز کند. شاید در یک زمینه علاقه نشان دهند. ایرادی ندارد. رفته رفته می آموزند که دانستن پایه های علمی مختلف، توانایی آنها را برای درک بهتر و بیشتر در آینده بالاتر می برد.

نوجوانان خود را به سوی مطالب متعدد سوق دهید و از آنها در زمینه های مختلف سوال ایجاد کنید. آنها را تشنه ی دانستن و آموختن کنید. خودشان مسیر را پیدا می کنند.کتاب خوانی سرانه مطالعه کتاب معرفی کتاب
نظرات کابران باهوک ریویو