خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

همراه با؛ روز کتاب و کتابخوانی

همراه با؛ روز کتاب و کتابخوانی

همراه با؛  روز کتاب و کتابخوانی

24 آبان روز کتاب و کتابخوانی را امسال در حالی سپری می کنیم که خبرهای مایوس کننده ای از این حوزه فرهنگی در هفته های گذشته منتشر شد.

 روند بالای قیمت کتاب، رشد شش ماه اول امسال را نسبت به سال گذشته 24 درصدنشان داد. اما این تنها بخشی از دغدغه های اهالی کتاب است که این روزها حال خوشی را ندارد. در واقع سختی گذران این روزها برای دوستداران کتاب بیشتر از هر زمانی ملموس تر شده. هر چند دشواری خرید و مطالعه کمتر کتاب آن هم برای علاقمندان را تنها در رشد قیمت ها نمی توان جستجو کرد. در واقع این روزها موضوعی که بسیاری از علاقمندان و کارکنان و ناشران و کتابفروشان را آشفته کرد. وجود انبارهای بزرگ کتاب های قاچاق بود که به وسیله کمیته صیانت اتحادیه ناشران و کتابفروشان در هفته های گذشته 5 انبار بزرگِ آن توقیف شد.

جالب است بدانید در این میان یکی از ساز و کارهای کتاب های قاچاق که به راحتی توانست در بین مخاطبین غیر حرفه ای کتاب رخنه کند، چاپ کتاب های موفق و پرفروش ناشران بود که برای فروش و جلب توجه متقاظی از نام افراد معروف به  عنوان مترجم از آنها استفاده می کرد.این در حالی بود که کتاب ها  بدون هیچ سودی برای ناشر و مترجمین، چاپ و تکثیر می شد.

کشف میلیون ها جلد کتاب در این انبار ها به ارزش حدود 20میلیار تومان، نشان از ضرری بود که بسیاری از ناشران و کتابفروشان را نگران تر از قبل در این بازار آشفته کتاب کرد. وجود این انبارها و حجم بالای کتاب های آن انتهای سلسه وار این اخبار نبود بلکه وجود کتاب.های موفق بسیاری از ناشران که به طور غیر قانونی وشبیه سازی شده چاپ و وارد بازار شدند آن هم با کاغذ وارداتی و ارز دولتی بسیاری از اهالی این حوزه را درگیر خود کرد.

اما در این میان و در کنار اخباری که از حال و روز کتابخوانان و ناشرین و دوستداران کتاب در کشورمان به گوش می رسید؛خبرها اما از آن سوی مرزهای کشور، بسیار متفاوت بود. خبری که دو هفته قبل از جنوب انگلیس در شهر بندری ساوت همپتون پخش شد، نوع نگرش و تفاوت فرهنگی کتاب و کتاب خوانی رادر کشورمان بسیار ملموس تر از قبل برای همگان آشکار کرد.

موضوع از آنجا شروع شد که یک کتابفروش چهل ساله محلی به علت قادر نبودن پرداخت افزایش بهای اجاره مغازه تصمیم به جابه جایی و ترک محل سابق خود می کند. در این راستا آنها اعلام می کنند که در 29 اکتبر برای اثاث کشی به مغازه جدید که از مکان فعلی حدود 150متر دور تر است نیاز به کمک اهالی شهر دارد. اما مورد بسیار قابل تامل و توجه این بود که در آن روز صدها نفر از مردم با تشکیل زنجیره انسانی در چندین ساعت کتاب را دست به دست کردند تا آنها را به مکان جدیدشان منتقل کنند. مکان جدیدی که آن هم با جمع آوری کمک های مردمی خریداری شد تا دغدغه اصلی این کتاب فروش را در بهای افزایش مغازه در سالهای آینده برای همیشه از بین ببرد.

و اما نکته قابل تاسف ماجرا برای ما در این حضور فعال و دلسوزانه این است که سالهاست در کشور ما این روند راه دیگری را در پیش گرفته.روز کتاب و کتابخوانی قاچاق کتاب معرفی کتاب
نظرات کابران باهوک ریویو