خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

پیدا کردن راهی برای مدیریت دخل و خرج

پیدا کردن راهی برای مدیریت دخل و خرج

پیدا کردن راهی برای مدیریت دخل و خرج

آیا همیشه قبل از موعد پرداخت حقوق، پولتان تمام میشود؟ آیا تمام مدت سعی در تنظیم دخل و خرج خود دارید و بیشتر وقتها موفق نمی‌شوید؟ این مطلب نگاهی دارد به ۶ مورد از کارهایی که ممکن است خودمان ندانیم اما با انجام دادن آنها دچار مشکل مالی میشویم.

اگر متعلق به نسل هزاره هستید، احتمالا از تفکر قالبی که در موردتان وجود دارد، خوشتان نمیآید اما نسل شما به عنوان جوانان خودمحوری شناخته میشوند که عاشق قهوه، تعطیلات و تلفن هوشمند آخرین مدلشان هستند.

اما نظرتان در مورد پسانداز کردن چیست؟

اگر در مورد کارهایی که از نظر اقتصادی به شما ضرر میزنند و نحوه رویارویی با آنها کوچکترین ایدهای ندارید، بد نیست به توصیههای ملیسا براون، کارآفرین اجتماعی و نویسنده کتاب«پول خود را به فنا ندهید» گوش بدهید؛ راه‌کارهای آسانی که میتوانند ما را از گزند مشکلات مالی در امان نگه دارند.

۱- چشم و هم‌چشمی

مشکل دنیای امروز فقط چشم و هم‌چشمی با همسایه نیست، بلکه مسأله «اینفلوئنسر»های شبکههای اجتماعی هستند - که آنها را ندیدهایم- و دور و برشان پر است از محصولات پرزرق و برق و جذاب.

در دنیایی زندگی میکنیم که «فرهنگ مقایسه» در آن جا افتاده. تمام مدت در حال سنجیدن ارزش خود در مقابل انسانهایی هستیم که در رسانههای جمعی زندگی میکنند. اما آنها واقعیت را به ما نشان نمیدهند.

راهحل چیست؟ آن‌ها را از فهرست دوستان خود در شبکههای اجتماعی حذف کنید و به دنبال یافتن افرادی باشید که برای بهتر شدن حالتان، شما را به انجام کارهایی به غیر از خرید کردن ترغیب می‌کنند.

۲- خرج کردن بدون وقفه

زمانی بود که شما فقط میتوانستید در طول ساعات کاری فروشگاه‌ها خرید کنید. بعضی فروشگاهها هم یک روز در هفته تا دیروقت باز بودند.

الان چطور؟ خرید آنلاین به شما این اجازه را میدهد که حتی جمعه شبها وقتی از تماشای تلویزیون یا کار خانه خسته شدهاید، با تلفن همراه‎‎تان پول خرج کنید.

به منظور مهار کردن ولخرجیهای شبانهروزی خود، بهتر است برای نحوه و زمان خریدهایتان محدودیتهایی در نظر بگیرید.

به عنوان مثال فقط در یک بازه زمانی مشخص در روز خرید کنید تا دفعه بعد وقتی از نشستن روی کاناپه جلوی تلویزیون خسته شدید، خطری تهدیدتان نکند.

۳- دسترسی آسان به انواع کارت‌های اعتباری

مشکل فقط کارتهای اعتباری نیست، وامهای کوتاه مدت با بهره بالا و ارائه تسهیلات مختلف برای پرداخت دیرتر، این امکان را به شما میدهد که الان خرید کنید و پولش را بعدا بدهید.

تحقیقات نشان میدهد وقتی از اعتبار استفاده میکنیم، بیشتر ( دستکم ۱۰ درصد) پول خرج میکنیم چون تصورمان این است که پول خودمان نیست.

اگر بیشتر از یک کارت اعتباری دارید و کم پیش میآید هر ماه بدهی‏تان به آن را تسویه کنید یا چون بیش از حد خرج کردهاید، برای بازپرداخت سراغ پسانداز خود رفته‌اید، تصمیم قاطع بگیرید که دیگر از کارت اعتباری استفاده نکنید. آن را تکه تکه کنید و بروید سراغ همان کارت نقد.

۴- گزینههای نامحدود و ناتوانی در انتخاب

در دنیای امروز انواع و اقسام خوراکیها و رژیم‌های غذایی وجود دارند، شما میتوانید وگان یا گیاهخوار باشید، رژیم غذایی با کربوهیدرات یا چربی بالا یا پایین بگیرید، یا این که فقط خوراکیهای اورگانیک یا میوه‌هایی که از درخت افتادهاند را بخورید. با این تفاسیر آیا به نظرتان عجیب میآید که موقع انتخاب غذا گیج شویم؟

اوضاع برای خرج و مخارجمان هم به همین شکل است.

وقتی بحث پسانداز و سرمایهگذاری به میان میآید، آنقدر اطلاعات مختلف وجود دارد که بیشتر وقتها تصمیمگیری برایمان سخت میشود و بیخیالش میشویم.

به همین دلیل است که باید از پایه شروع کنیم. باید بفهمیم الگوی خرج کردن‌مان به چه شکل است و چه اهدافی در زندگی داریم. در این صورت است که میتوانیم یک برنامه مناسب بریزیم.

۵- خرید بدون آگاهی

عده زیادی از ما تمایلی به تغییر عادات روزانه خود نداریم. در نهایت یک روز (معمولا اواسط دهه ۳۰ زندگی) از خواب بیدار میشویم و از خودمان میپرسیم: « چطور به اینجا رسیدم؟»

به جای این، بهتر است یک مصرف کننده آگاه باشید و برای زندگی خود برنامه ریزی کنید.

از خودتان بپرسید: «اگر میتوانستم زندگی را آن‌طور که میخواهم طراحی کنم، چه شکلی میشد.؟»

بعد به دنبال راهی باشید که آن زندگی را به واقعیت تبدیل کنید.

برای پایان دادن به خریدن و انبار کردن محصولات بدون فکر و آگاهی، بهتر است یک دوره ۳۰ روزه سمزدایی در نظر بگیریم و در این مدت فقط نیازهای اولیه برای یک ماه خود را تهیه کنیم. با این روش می‏توانیم عادات خرج کردن خود را دوباره تنظیم کنیم. این روش میتواند دوباره شما را به یک مصرف کننده آگاه تبدیل کند.

۶- شما برده حقوق ماهیانه خود هستید

بیشتر ما تنها یک منبع درآمد داریم و در طول ماه همه درآمدمان را خرج میکنیم تا دوباره حقوق بگیریم و همه چیز از نو شروع شود.

بهتر است حسابهای بانکی خود را طوری تنظیم کنید که به جای یک کاسه بزرگ، از چند کاسه کوچک بخورید.

مثلا میتوانید یک حساب برای خرجهای روزمره داشته باشید، یکی برای پرداخت قبض‌ها، یکی برای پسانداز و یکی هم برای بریز و بپاش‌هایتان.

درآمدتان را بین این حسابها تقسیم کنید و برای هزینههای روزانهتان فقط آن مبلغی که در حساب خرجهای روزمره وجود دارد، استفاده کنید.

بد نیست به فکر پیدا کردن منابع درآمد بیشتر مثل شغل دوم، کار پارهوقت، سرمایهگذاری، خرید ملک یا موارد شبیه به این باشید.

منبع: بی بی سیمدیریت دخل و خرج مدیریت در آمد پس انداز معرفی کتابمطالب مرتبط

چه افرادی  در کارشان پیشرفت نمی‌کنند؟
حراج بزرگِ روز کتاب
در مصاحبۀ شغلی چه سوالاتی بپرسیم؟

نظرات کابران باهوک ریویو