خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

مرزی بین عشق و آزادی در کلام

مرزی بین عشق و آزادی در کلام

مرزی بین عشق و آزادی در کلام

امروز بیست و یکم آذر سالروز تولد احمد شاملو است. مردی که شعرهایش بی غروب است و از همین رو او را الف.بامداد می شناسیم.

اگرچه تبحر شاملو در پرداخت کلمات و سرایش شعر بی نظیر بود؛ با این حال در ترجمه و تالیف نیز سرآمد بود.

هرچند ترجمه های او همانند برخی دیدگاه هایش، منتقدان جدی و سرسختی داشت، اما بسیاری از آن ها در فهرست آثار شناخته شده قرار دارند. در کنار ترجمه های شیوا، برخی آثار مانند ترانه شرقی و اشعار دیگر، از فدریکو گارسیالورکا، با اجرا و صدای خود او روانه بازار شد و با استقبال بسیار عجیبی روبه رو شد. و بسیار ترجمه هایی که از این شاعر با صدای خود او برای مخاطبان و شعردوستان آن دوره ارائه شد.  از همین رو در نظر داریم برای سالروز تولد این شاعر بی مثال، به کتب هایی اشاره کنیم که با ترجمه ی او در بازار فعلی نشر و کتاب خودنمایی می کنند.

 

«قصه های بابام»

این کتاب گزیده ای از داستان های ارسکین کالدول است که به انتخاب مترجم از بین آثار او برگزیده و ترجمه شده است.

کالدول(1987-1903) از پیشروانی بود که در ایالت های جنوبی آمریکا در ادبیات قرن بیستم، به مسائل مهم اجتماعی از جمله فقر و نژادپرستی پرداخت.

این کتاب متشکل از 14 داستان است که برخی عناوین آن عبارت است از : «بزها روی بام، گوساله کوچولو، مهمان شبانه، قصه خروس بابام و ناقوس عروسی»

این داستان ها از زبان نوجوانی روایت می شود که برای خودش و پدر بی فکرش اتفاق افتاده است. در بیشتر داستان هایش پدر سعی دارد با زرنگ بازی های احمقانه اش به مالی دست بیابد. اما چون همه کارهایش بی فکر و برنامه ریزی نشده انجام می شود، عاقبت به دردسر بزرگی ختم می شود.

اغلب داستان های ارسکین کالدول به تحقیر و طعنه زنی به طبقه ای خاص از اجتماع اشاره دارد. آدم هایی که دیگران را پله هایی برای آسایش و رفاه خودخواهانه ی خود می خواهند.

 

«شازده کوچولو»

شازده کوچولو، معروفترین اثر ترجمه شده ای است که از احمد شاملو به یادگار مانده است. کتابی که در سنین مختلف مخاطبان خود را حفظ کرده است.

این داستان سوررئالیستی که اولین بار در سال 1943 در نیویورک منتشر شد به قلم آنتوان دوسنت اگزوپری است.

این کتاب به طور متوسط یک میلیون نسخه در جهان فروش دارد و در سال 2007 به عنوان کتاب سال فرانسه برگزیده شد.

به 300 زبان و گویش ترجمه شد وبا 200  میلیون نسخه فروش، در سراسر جهان به یکی از پرفروش ترین کتاب های تاریخ تبدیل شد.

شاید جالب باشد بدانید که این کتاب بعد از انجیل بالاترین رکورد ترجمه در دنیا را به خود اختصاص داده است.

داستان از این قرار است که هواپیمای اگزوپری در صحرای آفریقا دچار نقص فنی می شود . همان جا مجبور به فرود می شود. همین حادثه الهام بخش نوشتن این رمان زیبا و محبوب می شود.

 

«مرگ کسب و کار من است»

مرگ کسب و کار من است درحقیقت بیان کننده حقایقی است که روبر مرل در قالب داستان و رمان به مخاطبان عرضه کرده است.

داستان، سرگذشت رودلف هوس، جلادی است که به ریاست اردوگاه کار اجباری آشویتس مشغول است.  این اردوگاه کار اجباری کشتارگاه فجیعی است که دست به قتل عام وحشیانه ی یهودیان زد. اتاق های گاز با ظرفیت بالا هر روز جان تعدادی از اسرا را می گرفت.  برخی از اتاق ها مجهز به لوله های دروغین آب بود که برای فریب دادن قربانیان به شکل لوله های آب حمام تعبیه شده بود. در ابتدا با هدف استحمام، آن ها را به داخل این اتاق ها می فرستادند. در حالی که گاز داخل این لوله ها بود.

پیش از مرگ آن ها، موهایشان را می تراشیدند. دندان های طلایشان را می کندند و به رایش سوم تحویل می دادند. در انتها نیز چربی های حاصل از سوزاندن آنان را برای ساخت صابون استفاده می کردند.

از آنجایی این جلاد در کودکی با پدری سختگیر و خشن زندگی کرد و با تعالیم و انضباط بی چون و چرای گلیسا زندگی کرد، روحیه ای خشن و عقده ای به خود گرفت.

پس از قتل معلمش مدتی در زندان سپری کرد و پس از آن به حزب نازی پیوست و با آبادسازی مزارع در دست نازی ها قدرت تشکیلاتی خود را به این حزب نشان داد.

روبر مرل در این داستان از فجایع و نسل کشی های حزب نازی پرده برداری کرد. او در زمان جنگ جهانی دوم توسط نیروهای آلمانی دستگیر شده بود و مدتی را هم در زندان به سر برد.

احمد شاملو، این کتاب را در سال 1352 به فارسی ترجمه و منتشر کرد.

 

«خزه»

خزه نام اثری است از هربر لوپوریه، نویسنده ی معاصر فرانسوی که در سال 1913 در اکراین متولد شد. او این رمان را در سال 1955 میلادی منتشر کرد.

کتابی که از فرانسه ی تحت اشغال نازی ها در جریان جنگ جهانی دوم سخن می گوید.  او به خوبی روزگار سرشار از پوچی و رقت بار فرانسویان را در این کتاب شرح می دهد.

خزه روایت مردی است که همسر و فرزندانش را طی بمبارانی از دست داده است. او به ناشناخته ترین نقطه ای که امکان دارد، می رود

و در آن جا در غربت و تنهایی روزگار می گذراند. بعد ها با آشنایی و شناختن همسایه های روستایی اش، از ترس برگشت احساسات همنوع دوستانه اش، تصمیم به ترک این منطقه می گیرد اما توانایی ترک آن جا را در خود نمی یابد. بعدها نیز در بین جملاتش چنین می گوید: چقدر از انسان بودن احساس خفت می کند.

هربر توانسته است با نشان دادن سردرگمی، پوچی و نفرت انگیزی اوضاع آن زمان، وطن فروشی ها و تن فروشی هایی که زمانی بی اهمیت جلوه می دهند را نشان دهد.

این اثر نیز به مانند سایر ترجمه های احمد شاملو، رنگ و روی آزادیخواهانه ای دارد. آلبر شمبون، نویسنده ی این کتاب، خود از اعضای نهضت مقاومت فرانسه بود که علیه اشغال نازی ها و همچنین همدستی رژیم ویشی، با آلمان در خلال جنگ جهانی دوم فعالیت کرد. او خاطرات خود را از زمان دستگیری در فرانسه و انتقالش به آلمان و اردوگاه های مختلف نوشته است. او تلاش دارد گوشه ای از جنایات نازی ها را عیان کند. چنان که در مقدمه کتاب نیز می گوید:

«آنچه در این اوراق می‌خوانید سرگذشتی نیست که براساس زندگی در بازداشتگاه‌های تمرکز اسیران نوشته شده باشد. نیز این اوراق از آنچه در اردوگاه‌های مرگ شنیده و دیده شده یا خود بر سرگذشته است روایتی نمی‌کند. این اوراق، تنها و تنها رونویس چیزهایی است که من در جریان یک سال گرفتاری خویش، در سلول انفرادی و اردوگاه‌های کار اجباری، شتاب‌آلوده بر پاره کاغذهایی یادداشت کرده، توفیق یافته‌ام از شبیخون‌های مکرر زندانبانان‌شان درامان نگه دارم بی‌آن‌که اکنون، هیچ‌گونه دستی در آن برده باشم حتا در نحوه‌ی بیان آن.»

آلبر شمبون در این اثر خاطرات تکان دهنده ی خود رااز ستم ها و قساوت های نازی ها با بیانی شیوا و بی تکلف بیان کرده است.

شاید در خلال خواندن کتاب با جملاتی سرد و تکان دهنده از زبان نویسنده مواجه شوید. که این خود نشان از ماه ها اسارت و شکنجه هایی است که بر روح و جسم خود متحمل شده است. اما احمد شاملو با بیان شاعرانه ی خود در ترجمه ی این سطور، توانسته است این خلا را به خوبی پر کند.

با نگاهی به آثار ترجمه شده ی احمد شاملو می توان دریافت که چرا این شاعر مرزی بین عشق و آزادی در کلامش قائل نیست.

 احمد شاملو شاعر شاعر ایرانی معرفی کتابمطالب مرتبط

بزرگترین سخنور مشرق زمین
عاشق نشوید، اگر توانید!
ردپای ادبیات بر پرده سینما

نظرات کابران باهوک ریویو