خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

جنگ با آلودگی‌ هوا

جنگ با آلودگی‌ هوا

جنگ با آلودگی‌ هوا

سال‌هاست که در کنار زیبایی‌های فصل پاییز، به آلودگی هوا هم عادت کرده‌ایم. در روزهایی که به انرژی و تکاپوی بیشتری نیاز داریم، گاه آنقدر شدت آلاینده‌ها در هوا زیاد می‌شود که مدام احساس خستگی و کسالت می‌کنیم. بنابراین این بار به سراغ نشریات معتبر علمی رفته‌ایم تا بدانیم با چه سلاحی می‌توانیم به جنگ آلودگی هوای روزهای زیبای پاییزی برویم:

  1. سبزیجات: در روزهای آلوده سعی کنید بیشتر از همیشه سبزیجات مصرف کنید. انواع کلم، سبزی‌های سبز رنگ و کاهو بهترین منابع برای پاکسازی بدنتان از آلاینده‌ها هستند.
  2. میوه‌های سرشار از ویتامین C: با شروع فصل پاییز، لیمو شیرین، نارنگی، پرتقال و کیوی به بار می‌نشینند تا ویتامین سی مورد نیاز بدنمان را تامین کنند. بنابراین تا می‌توانید مرکبات مصرف کنید تا این ویتامین، مقاومت بدنمان را در برابر بیماری‌های ناشی از الودگی هوا بالا ببرد.
  3. لبنیات: مصرف لبنیات به ویژه ترکیب ماست با ادویه‌جاتی همچون فلفل، زردچوبه، زنجبیل و دارچین به دلیل اینکه حاوی مواد آنتی‌اکسیدانی فراوان است در زمان بروز آلودگی هوا و کاهش تأثیر آن در بدن توصیه می‌شود، از طرفی ادویه‌جات چند ده برابر میوه و سبزیجات آنتی‌اکسیدان داشته و تنها در افرادی که آلرژی دارند مصرف آن توصیه نمی‌شود.
  4. ویتامین E: ویتامین E را در روغن‌های گیاهی، گردو، بادام، زیتون، جوانه گندم، جگر و سبزیجات دارای برگ سبز می‌توانید مصرف كنید.

 

بدترین سبد غذایی

اما چه عادت‌های نادرست غذایی می‌توانند اثرات مخرب آلودگی هوا را در بدن ما بیشتر كنند؟

استفاده از تنقلات كم‌ارزش مثل چیپس و پفک و نوشابه‌های گازدار، چون باعث اختلال جذب عناصر مفید در بدن می‌شوند می‌توانند اثرات سوء آلودگی هوا را دوچندان كنند. موادی مثل سوسیس و كالباس به دلیل داشتن مواد شیمیایی و نگهدارنده، علاوه بر اینكه به خودی خود مضر و سرطان‌زا هستند برای افرادی كه در معرض آلودگی هوای شهرها قرار دارند به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شوند. كودكان و سالمندان به اضافۀ بیمارن قلبی-عروقی و بیماران ریوی، از آسیب‌پذیرترین گروه‌ها در مقابل آلودگی هوا هستند و بهتر است خانواده‌ها بیشتر مراقب رژیم غذایی این افراد باشند.
نظرات کابران باهوک ریویو