خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

می‎خواهید خوش‎شانس باشید؟

می‎خواهید خوش‎شانس باشید؟

می‎خواهید خوش‎شانس باشید؟

آیا شانس یک امر تصادفی است یا نوع تفکر و رفتار ما میتواند روی بخت و اقبالمان تأثیر بگذارد؟ ریچارد وایزمن، روانشناس بریتانیایی انسانهای خوش‌شانس و بدشانس را بر اساس ۴ فاکتور کلیدی از هم جدا میکند؛ او از ترفندی پرده برمیدارد که می ‏تواند شانس را بالا ببرد.

چرا بعضی‎‎ها نسبت به بقیه خوششانس‏ تر هستند؟

اگر تا به حال برایتان پیش آمده که این سوال را از خود بپرسید، بد نیست دوباره به آن فکر کنید.

به گفته ریچارد وایزمن انسانها خودشان خوششانسی یا بداقبالی خود را رقم میزنند. او که روی نقش شانس در زندگی مطالعه میکند میگوید مطالعهاش یک تحقیق علمی است و به تفاوتهای میان انسانهایی که خودشان را خوششانس یا بدشانس تصور میکنند، میپردازد.

اما نتیجه نهایی چیست؟ شانس یک قابلیت جادویی یا حاصل یک تصادف نیست و کاملا تحت تأثیر نحوه تفکر و رفتار ماست.

۱- استفاده از فرصتهای تازه

آنهایی که خودشان را خوششانس میدانند، این توانایی را دارند که به موقع فرصتها را به چنگ آورند و از آنها استفاده کنند. این افراد از هر راه جدیدی که جلوی پایشان باز می‏ شود استقبال میکنند و در آن مسیر قدم برمیدارند.

وایزمن میگوید، انسانهای بدشانس درست برعکس عمل می‏ کنند: « این آدمها به برنامه یکنواخت خود عادت کردهاند و حتی اگر فرصتی برایشان پیش بیاید، از رفتن به سمت آن میترسند.»

۲- پیروی از حس ششم

پیروی از حس ششم از جمله راههای اصلی برای به چنگ آوردن فرصتهای تازه است؛ کاری که خوش‏شانسها از انجامش ابایی ندارند. اگر چیزی به نظرشان خوب بیاید، با اعتماد به حس درونی خود جلو می‏ روند.

اما بدشانس‏ها به شکل ذاتی بیش از حد به یک موضوع فکر و آن را تجریه و تحلیل می‏ کنند؛ چیزی که در نهایت به ضررشان تمام میشود.

وایزمن می‏گوید: «زمان زیادی طول می‏ کشد تا به نتیجه برسند و فکر کردن هم خیلی به آنها کمک نمیکند.»

۳- در انتظار موفقیت

از آنجایی که آدمهای خوششانس خوشبین هم هستند، انتظار دارند در همه کارها موفق شوند. وایزمن می‏گوید: «این دسته از افراد انتظار دارند همه کارهایشان نتیجه بدهد و این طرز فکر باعث میشود پیشبینیشان درست از آب درآید.»

این رویکرد البته همیشه هم جواب نمیدهد اما داشتن تفکر مثبت به آن‏ها این قدرت را می‏دهد که حتی در شرایط سخت هم ناامید نشوند.

این ویژگی آن‏ها علاوه بر این باعث میشود برای دیگران جذاب باشند.

در آدمهای بدشانس اما، این بدبینی است که کنترل را در دست می‏گیرد. وایزمن در مورد این دسته از افراد میگوید: «آدمها معمولا از آنها دوری می‏کنند چون بیشتر مواقع دلمرده وغمگین هستند.»

۴- حفظ تفکر مثبت

حفظ تفکر مثبت کلیدی‏ ترین نکته به حساب می ‏آید.

اتفاقات بد برای همه می‏افتند اما آدم‏های خوششانس این توانایی را دارند که دوباره روی پای خود بایستند. آنها از تجربیات خود درس می‏گیرند و ادامه می‏ دهند. چنین رویکردی حتی می ‏تواند بدشانسی را به خوششانسی تبدیل کند.

اما آنهایی که خود را بداقبال می‏ دانند، حتی با کوچک‏ترین مسأله منفی کاملا به هم می‏ ریزند. آنها مطمئنند که آیندهای تیره و تار انتظارشان را می‏ کشد و تلاش کردن هیچ فایدهای ندارد.

میخواهید خوششانس باشید؟

خوشبختانه هنوز هم امید هست.

ریچارد وایزمن می ‏گوید با بهکارگیری چند تکنیک مشخص هر کس می‏تواند مثل افراد خوششانس فکر و رفتار کند.

یکی از این راهکارها، داشتن یک «دفترچه شانس» برای ثبت اتفاقات مثبت روزانه است: «هر بار که خوششانسی میآورید یا اتفاق مثبتی برایتان می‏افتد، هر چقدر هم کوچک به نظر بیاید، آن را یادداشت کنید.»

این کار به کاهش انرژیهای منفی و توجه به جنبه‏ های مثبت زندگی کمک می‏ کند.

شکی نیست که گاهی اوقات اتفاقاتی برایمان می‏افتد که خارج از کنترل ماست، اما داشتن یک «دفترچه شانس»کمک میکند انعطافپذیرتر باشیم.

وایزمن می‏ گوید این تکنیک فورا نتیجه نمی‏ دهد و تأثیرش بعد از حدود یک هفته آشکار خواهد شد.

منبع: بی بی سی 



خوش شانس بدشانس معرفی کتاب








نظرات کابران باهوک ریویو