خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

بوئینگ؛ در بزرگ‎ترین ساختمان دنیا

بوئینگ؛ در بزرگ‎ترین ساختمان دنیا

بوئینگ؛ در بزرگ‎ترین ساختمان دنیا

برای ساخت ناوگانی از هواپیماهای مسافربری عظیمالجثه، به ساختمانی به همان نسبت بزرگ نیاز است. کارخانه بوئینگ در اورت که برای ساخت هواپیمای معروف ۷۴۷ بنا شد، بزرگترین سازه محصور دنیا است.

برای ساختن عظیمترین هواپیماهای مسافربری جهان، باید یک ساختمان بسیار بزرگ هم در وجود داشته باشد.

وقتی بوئینگ تصمیم به ساخت ۷۴۷ گرفت، باید کارخانهای بسیار بزرگ تأسیس میکرد که ظرفیت ساخت چندین فروند از این هواپیما به طور همزمان را داشته باشد، هواپیمایی عظیمالجثه که به جامبوجت معروف شد.

اگر بوئینگ ۷۴۷ را از نزدیک دیده باشید، حتما به عظمت این هواپیما پی بردهاید. پس وقتی بفهمید در کارخانهای به همان نسبت بزرگ ساخته شده تعجب نخواهید کرد.

اما مساحت این کارخانه چقدر است؟ این عظیمترین بنای محصور جهان است.

بوئینگ کار بر روی کارخانه اورت (Everett) را در سال ۱۹۶۷ آغاز کرد، درست همزمان با سرعت گرفتن پروژه ساخت ۷۴۷. بیل الن، رئیس با جذبه این کمپانی به این نتیجه رسید که برای ساخت هواپیمایی با ظرفیت ۴۰۰ سرنشین، به فضای بسیار زیادی نیاز دارد. آنها برای این کار جنگلی در ۳۵ کیلومتری شمال سیاتل را در نظر گرفتند؛ منطقهای نزدیک به یک فرودگاه که در جریان جنگ جهانی دوم پایگاه هواپیماهای جنگی بوده.

روزنامه دیلی هرالد، نشریه محلی شهر اورت واشنگتن در مقالهای از دورافتاده بودن این فرودگاه نوشته. به گفته جو ساتر، مغز متفکر پروژه ۷۴۷، این منطقه از نزدیکترین بزرگراه هم فاصله زیادی داشت و هیچ قطاری از آنجا رد نمیشد. در جنگل هم خرسهای وحشی پرسه میزدند.

بوئینگ همان زمان با ساخت الگوی اولیه برای بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان مشغول بنای کارخانهای بود که این هواپیماها را در آن بسازد.

کارخانه اورت به راحتی میتواند بزرگترین ساختمان امروزی در جهان را کوچک جلوه دهد، بنایی که طبق کتاب رکوردهای گینس ۳.۱۳ میلیون متر مکعب مساحت دارد.

دیوید ریس، مسئول برگزاری تورهای بازدید از کارخانه اورت می‏گوید: « ما مقایسه‏ای میان اندازه این کارخانه با معروفترین اماکن دیدنی جهان از جمله کاخ ورسای، واتیکان و دیزنیلند انجام داده‏ایم که بازدیدکنندگان موقع ورود به کارخانه میتوانند آن را ببینند. یادم میآید چند سال پیش در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفتم نمیدانم ورزشگاه ومبلی چقدر بزرگ است؟ این طور که پیداست میشود ۱۳ استادیوم ومبلی را در محوطه این کارخانه کنار هم جا داد.»

کارخانه اورت هنوز هم هواپیماهای باربری ۷۴۷ تولید میکند هر چند تعدادشان در حال کاهش است و امروزه بیشتر بر روی ساخت مدالهای کوچکتر از جمله ۷۶۷، ۷۷۷ و ۷۸۷ تمرکز دارد. این کارخانه برای ساخت این ناوگان هواپیمایی به فضای زیادی نیاز دارد. مساحت ساختمان اصلی اورت ۳۹ هکتار است، یعنی ۳۰ برابر بزرگتر از میدان ترافالگار در لندن.

در هر شیفت کاری در اورت ۱۰ هزار نفر کار می‏کنند و این کارخانه روزانه سه شیفت کاری دارد. به این ترتیب تعداد افرادی که اورت در طول ۲۴ ساعت شبانهروز در خود جای میدهد، اندکی کمتر از جمعیت شهر آلیس اسپرینگز در استرالیاست.

ریس ۳۸ سال است برای بوئینگ کار می‏کند که ۱۱ سال از آن را صرف برگزاری تورهای بازدید از کارخانه کرده. او میگوید به خوبی به یاد میآورد اولین بار که اورت را دیده چه حسی داشته: «اولین بار خیلی هیجانزده شدم. البته باید بگویم هنوز هم هر روز برایم همینطور است. کارخانه مدام در حال تغییر است و هر روز یک چیز جدید برای ارائه دارد.»

کارخانه اورت آنقدر بزرگ است که برای کاهش زمان رفتو‌آمد در آن از دوچرخه استفاده میشود. این کارخانه ۱۳۰۰ دوچرخه دارد. اورت ایستگاه آتشنشانی و مرکز خدمات درمانی خودش را دارد. تعداد زیادی کافه و رستوران هم در محوطه این کارخانه تأسیس شده که غذای کارکنان آن را تأمین می‏کنند. زیر سقف ساختمان تعداد زیادی جرثقیل دیده میشوند که که برای جابجایی برخی از سنگینترین قطعات هواپیما به کار می‏روند. به گفته ریس، مسئولین هدایت این جرثقیل‏ها از جمله ماهرترین کارکنان کارخانه هستند و دستمزد بسیار خوبی هم می‏گیرند.

کارکردن در این کارخانه و حتی بازدید از آن قوانین خاص خودش را دارد. ریس می‏گوید: « به پا داشتن کفش مناسب الزامی است، پس پوشیدن کفشهای جلوباز و همین طور پاشنه بلند - هر چیزی که ممکن است باعث زمین خوردن یا آسیب دیدن پا شود- ممنوع است. علاوه بر این تمام مدت باید عینک ایمنی به چشم داشته باشید. گاهی اوقات سر این موضوع با برخی بازدیدکنندگان به مشکل می‏خوریم. مثلا میگویند عینک مطالعه به چشم داریم و همین کافی است. نه کافی نیست.»

ساختمان کارخانه ویژگیهای منحصربهفردی دارد. در اورت به جای سیستمهای تهویه مطبوع از تهویه طبیعی استفاده میشود. ریس می‏گوید تابستانها وقتی هوا خیلی گرم میشود درهای بسیار بزرگ ساختمان را باز میکنند تا نسیم خنک وارد شود. در زمستانها هم گرمایی که از بیش از یک میلیون چراغ ، تعداد زیادی دستگاه الکتریکی و بدن حدود ۱۰ هزار نفری ساطع می‏شود به متعادل کردن دما کمک میکند: « یک پولیور یا ژاکت نازک برای من کافی است.»

بر اساس یک افسانه محلی قدیمی این ساختمان به حدی بزرگ و بلند است که زیر سقفش ابر درست میشود. ریس اما میگوید چنین چیزی صحت ندارد: « موقع ساخت اولین هواپیما، بنا هم در حال ساخته شدن بود و یک دیوار هنوز کامل نشده بود. ما فکر می‏کنیم مه یا بخار از بیرون وارد ساختمان و یک جا انباشته شد و فضایی بوجود آورد که به نظر مه‌آلود می‏رسید. درست مثل زمانی که در نزدیکی کارخانه آتشسوزی شده بود و درون ساختمان کاملا مهآلود به نظر میآمد.»

ریس میگوید در طول روز نوع فعالیتها در کارخانه تغییر میکند: « در شیفت دوم کاری بیشتر جرثقیل‏ها مشغول کارند و به آن اندازه آدم در کارخانه دیده نمی‌شود. وقتی یک هواپیما تکمیل می‌شود، آن را به بیرون از کارخانه منتقل میکنیم و از طریق یک بزرگراه به فرودگاهی در نزدیکی میبریم. این کار معمولا شبها انجام میشود تا بقیه رانندگان نترسند.»

کارخانه بوئینگ در اورت نه تنها بزرگترین ساختمان جهان که مکانی پر از شگفتگی است.

منبع: بی بی سی کارخانه اورت کارخانه بوئینگ هواپیماعظیم الجثه هواپیماهای مسافربری هواپیما بوئینگ معرفی کتابمطالب مرتبط

خطرات کار کردن در چنین ارتفاعی
چه افرادی  در کارشان پیشرفت نمی‌کنند؟
حقایقی جالب در خصوص  یورو

نظرات کابران باهوک ریویو