خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

وحدتی ملی به نام ورزش

وحدتی ملی به نام ورزش

وحدتی ملی به نام ورزش

ورزش یک تفریح مشترک بین تمامی ملل مختلف دنیاست. چیزی که میلیون ها نفر در سراسر دنیا به آن می پردازند. امری که هم می تواند سرگرمی باشد، هم می تواند شغل باشد و هم هنر. در هر کشور و باتوجه به پیش زمینه های تاریخی، جغرافیایی و فرهنگی تعداد محدودی از ورزش ها، به علایق جمعی و اجتماعی ملت ها تبدیل می شوند. آب و هوا و خوی فرهنگی برای انتخاب و ارجحیت یک ورزش، پیش زمینه ای مهم محسوب می شود.

در این مقاله سعی داریم، برخی از کشورها و سلایق ورزشی آن ها را به تفصیل معرفی کنیم.

 

«آمریکای شمالی»

در این کشور به علت وسعت زیاد و تنوع فرهنگی بالا، ورزش های مختلفی در آن، مورد علاقه ی مردم قرار دارند. اما با بررسی بین چند رشته ی ورزشی، بیس بال، بسکتبال و فوتبال آمریکایی جزو مهم ترین ورزش ها از نگاه مرردم آن کشور، هستند.

البته در ایالات شمالی آمریکا، هاکی روی یخ نیز طرفداران خاص خود را دارد. بسکتبال در ایالات جنوبی و شرقی مورد توجه مردم قرار دارد و در غرب این کشور، بسکتبال پرطرفدارترین رشته ی ورزشی است.

در فوتبال آمریکایی ،لیگ NFL، بیسبال با لیگ MLB، بسکتبال با لیگ NBA، و درآخر هاکی روی یخ با لیگNHL، مهم ترین لیگ ها به حساب می آیند.

بیس بال ورزشی است که در زمین چمن با بازی تیمی 9 نفره صورت می گیرد. چوب و توپ مهم ترین ابزار این بازی هستند. قدمت این بازی چندان مشخص نیست. اما کریکت، ریشه ی اصلی این بازی انگلیسی است.

بیس بال ورزش ملی کشور آمریکاست. در آمریکا کسی نیست که با این بازی آشنایی نداشته باشد. از همین رو، اغلب مدارس و دانشکده ها، تیم های بیسبال مخصوص خود را دارند.

در کوپرزتاون نیویورک سالنی بسیار مشهور قرار دارد که برای اولین بار، یکی از بنیانگذاران بیسبال به نام ابنر دبلدی در آن محل، ابعاد زمین بیس بال را در سال 1839 ، طراحی کرد

راگبی یا همان فوتبال آمریکایی، در کشورهای دیگری مثل کانادا  نیز محبوبیت دارد. نام لیگ پرطرفدار راگبی در آمریکا WLAF می باشد. بسیاری این ورزش را نمادی نمایشی از زندگی آمریکایی می دانند. زیرا باوجود اینکه بازیکنان لباس های محافظ سنگینی می پوشند، به جراحات و صدمات قابل توجهی دچار می شوند.

زمین این ورزش به طول 100 یارد یا همان 91 متر و عرض آن 40 یارد یا همان 36 متر است. هر تیم می تواند 11 بازیکن داشته باشد. این بازیکنان بسیار قوی هیکل هستند.

این بازی یک ساعت به طول می انجامد. هر بازی از 4 کوارتر 15 دقیقه ای تشکیل می شود که در بین هر کوارتر 12 دقیقه استراحت می کنند.

فصل راگبی حرفه ای از آگوست تا دسامبر است و مسابقات فینال در ماه ژانویه برگزار می شود.

بسکتبال دیگر ورزش محبوب آمریکایی هاست. این ورزش در سال 1891 در آمریکا ابداع شد. و در طی جنگ جهانی اول، سربازان این کشور، آن را به دیگر کشور ها انتقال دادند.

انجمن ملی این ورزش، (NBA) در سال 1949 برگزار شد. مهارت های بسکتبالیست های آمریکا مدیون سیاهپوستان قوی هیکل و بلند قامتی است که ارتفاع قد آن ها به 7 فوت می رسد. زمان این بازی 48 دقیقه است. محبوبیت این ورزش آنقدر زیاد است که انجمن ورزش ملی دانشگاه  NCAA از یک سال قبل شروع به فروش بلیط های این بازی می کند.

در اواسط فصلی اصلی  NBAشاهدallstar weekendیا همان آخر هفته ی ستارگان هستیم. این مراسم طی سه روز انجام می شود که جنبه ی نمایشی و تفریحی دارد. البته یازی اصلی  allstar از جنبه ی تاریخی نیز برخوردار است. اولین رویداد این مراسم بازی افراد مشهور چون بازیگران، خوانندگان و ورزشکاران محبوب و مشهور و حتی پیشکسوتان بسکتبال است.

 

«انگلستان»

 

ورزش تنیس طی قرون 12 و 13 میلادی ابتدا در کشور فرانسه ابداع شد. اما ارائه جدی تر آن در سال 1872 در شهر لمینگتن انگلستان بود. اولین بار سرگردهاری جم آن را به مردم معرفی کرد که خصوصیات و مقررات آن با چیزی که امروزه از این ورزش می دانین بسیار متفاوت است.

اولین مسابقات تنیس در سال 1877 در زمینهای تنیس باشگاه " تنیس و کروکت انگلند"  ویمبلدون برگزار شد.محلی که امروزه بزرگترین مسابقات تنیس دنیا در آن برگزار می شود.

مسابقات تنیس در سطح حرفه ای در حداکثر 3 ست یا 5 ست برگزار می شود. تنها بانوان در ست های 3تایی بازی می کنند.

راکت های این بازی بین 280 تا 300 گرم وزن دارند.بازی های تنیس ها گاهی تک نفره و گاهی دو نفره انجام می شود.

این ورزش در بین انگلیسی محبوبیت خاصی دارد. در ابتدا در بین اشراف زادگان و ثروتمندان رواج داشت.

در برخی از کشورها به آن تنیس میدانی می‌گویند تا از ورزش دیگری به نام تنیس شاهی که در سالن و در زمینی با ابعاد متفاوت بازی می‌شود و همچنین تنیس روی میز (پینگ پنگ) متمایز گردد.

«اسکاتلند»

 

اسکاتلند با زمین های سرسبز و پوشیده از چمن یکی از مهم ترین خاستگاه های بازی گلف به حساب می آید. این بازی از چندین سده پیش در بریتانیا محبوبیت داشت. مشهورترین و باسابقه ترین زمین گف جهان نیز در شهر سنت اندروز در اسکاتلند قرار دارد.

نخستین مقررات گلف در شهر ادینبورگ پایتخت اسکاتلند، نوشته شد.

زمین گلف حدود سی یا چهارهزار متر مربع وسعت دارد. بنابراین در گذشته از بازی های مرفهان و اشرافیان به شمار می آمد.

کفش بازیکن می بایست میخدار باشد تا هنگام ضربه زدن پای او نچرخد. در کنار بازیکن باید ساکی متشکل از 14 گلف باشد که این ساک برای جابجایی راحت چرخدار تعبیه شده است.

هر بازی گلف بین 4 تا 5 ساعت به طول می انجامد که در آن بازیکن به وسیله ی چوب توپ گلف را درون سوراخی در زمین پرت می کند.

این بازی به تمرکز، دقت و سکوت احتیاج دارد.


«تایلند»

 

سپک تاکرا نام ورزشی است که در تایلند محبوبیت زیادی دارد. تقریبا در تما پارک های تایلند آن را مشاهده می کنید.

شاید تا به حال نام این بازی به گوشتان نخورده باشد. سپک به زبان مالایی به معنای لگد زدن، و تاکرا به معنای توپ است که در تایلند معمولا فقط تاکرا نامیده می شود.

این ورزش از ورزش چینی کوجو به معنی لگد پا ریشه گرفته است که به وسیله ی ارتباطات تجاری وارد جنوب شرقی آسیا شده است. و به قدمت 500 سال در این مناطق محبوب بوده است.

اندازه ی زمین این ورزش به اندازه ی زمین بدمینتون است. هر تیم 3 بازیکن دارد. قوانی امتیازگیری سپک تاکرا بسیار شبیه والیبال است.

این ورزش که با کمترین امکانات در بین مردم تایلند محبوبیت داشت تا سال 1965 بدون تور مابیت دو تیم برگزار می شد. در این تور به عنوان عضو جدانشدنی به این ورزش اضافه شد و آن را بیشتر از گذشته به والیبال نزدیک کرد.

در زبان های مختلف به این بازی والیبال با پا نیز گفته می شود.

در بین جوامع و ملل مختلف ، ورزش و سرگرمی ریشه های حفظ وحدت و قدرت بین اجتماعات کوچک روستایی و شهری به حساب می آمد. از این رو دولتمردان برای حفظ وحدت بین مردم خود برای این گونه ورزش ها که بین عموم محبوبیت دارند، سیاست های کلان و بودجه های عظیمی را خرج می کنند.ورزش تنیس راگبی زمین گلف سپک تاکرا لیگ NBA معرفی کتابمطالب مرتبط

طبیعتی  منحصر به فرد در کرانه ی عمان
تکنولوژی؛ همسفری با تجربه
نقش متفاوت زنان خوب پشت سَر، مردان موفق

نظرات کابران باهوک ریویو