خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

2 فوریه روز جهانی تالاب ها

2 فوریه روز جهانی تالاب ها

2 فوریه روز جهانی تالاب ها

2 فوریه روز جهانی تالاب ها و در واقع مناطقی از کره خاکی و طبیعتی است که همه گونه در خدمت تمام جانداران بوده و مانند تمام مکان های زیست محیطی مورد بی مهری و بی توجهی انسانها قرار گرفته. طبیعتی خاموش، زیبا، چشم نواز و منحصر به فرد که زیستگاه و محلی مناسب برای تمامی گونه های آبی و زمینی را در هر اکوسیستمی مهیا کرده است.

در کشور ما نیز با توجه به شرایط جغرافیایی در مناطق گوناگون با چنین پدیده زیبایی رو به رو هستیم. شاید با شنیدن تالاب های ایران اولین منطقه ای که به ذهنمان برسد تالاب انزلی باشد، اما وجود تالاب های زیادی چون :  

تالاب هورالعظیم در خوزستان ( مساحت11800 هکتار)

تالاب امیر کلایه در گیلان ( مساحت1200هکتار)

تالاب کانی برازان در مهاباد( مساحت 900هکتار)

تالاب چغاخوردر چهار محال بختیاری( مساحت 2300هکتار)

تالاب میقان در استان مرکزی( مساحت 25 هزار هکتار)

 تنها چند نمونه از تالاب های کشورمان است، که مناطق گردشگری و دیدنی،  ایران زیبا را دو چندان کرده اند.  

هر چند خشکسالی‌های پی‌درپی، بهره‌برداری‌هایو مدیریت، غلط از منابع آب تا کنون جزو دلایلی است،که حفاظت و احیای تالاب های کشورمان را در سال های اخیر دچار وضعیت نامطلوبی کرده، بحرانی که تنها با اقدامات وزارت خانه های مربوطه و کمک بخش های خصوصی و نیز مردم می توان، زمینه را برای احیای آنها مهیا کرد.

در ادامه و به مناسبت چنین روزی، از دیگر تالاب های جهان که بهترین مکان برای مشاهده حیات وحش و جذب گردشگران است، نام می بریم:

 «پانتانال»

برزیل با در اختیار داشتن بیشترین و متنوع ترین منابع زیبای طبیعی دنیا، مقام نخست بزرگترین تالاب جهان را در بین کشورهای دنیا دارد. از شگفتی های طبیعی در جنوب جنگل های آمازون و مرطوب ترین مناطق جنگلی جهان، منطقه پانتانال را می توان نام برد. این تالاب دارای تنوع زیستی و حیات وحش بی نظیریست که  مکان مناسبی برای آخرین زیستگاه بسیاری از جانورانِ در خطر انقراض است.

تالاب پانتانال با وسعت 200 هزار کیلومتر مربع که بخش هایی کوچکی از آن نیز در دو کشور بولیوی و پاراگوئه واقع شده ، مکان مناسبی برای زندگی انواع حیوانات و پرندگان است.

از بزرگترین جانور تیره گربه سانان یعنی جگوار، نوعی مورچه خوار غول پیکر ،راسوی آبی یا لوتر؛ با دو متر طول تا دیگر جانوران کوچک  و انواع پرندگان که این منطقه را به نام بهشت پرندگان نیز محسوب می کند از جمله دیدن های این منطقه بکر و زیبا در حیات وحش و مناظر طبیعی جهان است.

 

«کاکادو»

تالابی که بزرگترین منابع اورانیم را به خودش اختصاص داده و نزدیک به چهل سال پیش به نام پارک ملی کاکادو به ثبت جهانی میراث یونسکو رسیده است. هر چند که تحقیقات؛ حکاکی و نقاشی های روی دیوارهای غار و سنگ ها نشان از حدود 40 هزار ساله ای می دهد که محل سکونت انسانها نیز بوده است.این تالاب در شمال استرالیا واقع شده و مساحتی به اندازه کشور سوئیس را دارد.

دولت استرالیا همان گونه که  قوانین سخت پذیرش مهاجران را در کشورش اعمال کرده به همان اندازه نیز در حفظ و نگهداری از منابع طبیعی پهناورش و این پارک ملی کوشا بوده است.

ثبت بیش از۲۰۰۰ گونه گیاهی، و ۳۰۰ گونه پرنده مختلف به همراه کروکدیل های غول پیکر و ناحیه ی آب زرد که زیستگاه گونه هایی چون بوفالو، اسب های وحشی و  تمساح از دیگر جاذب های طبیعی و بکر این تالاب زیبا می باشد.

تالاب های چون :

کامارگو در جنوب شرقی فرانسه

تالاب والتانستو در نزدیکی لندن

اورگلیدز در جنوب غربی فلوریدا

و تالاب بانگ ولو در زامبیا از نمونه تالاب های شناخته شده در جهان محسوب می شوند.تالاب روز جهانی تالاب تالاب انزلی تالاب پانتانال معرفی کتابمطالب مرتبط

طبیعتی  منحصر به فرد در کرانه ی عمان
تکنولوژی؛ همسفری با تجربه
ماجرای ریش رستم چیست؟!