خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

شمارش معکوس برای جایزه اسکار

شمارش معکوس برای جایزه اسکار

شمارش معکوس برای جایزه اسکار

شمارش معکوس در تب و تاب اسکار،2019 آغاز شد. بسیاری از علاقه مندان به فیلم و سینما در جهان بی صبرانه منتظر هستند تا در ساعاتی دیگر اسامی برندگان را در این مراسم  پرشور بشنوند.

مراسمی که اولین رئیس آن داگلس فیربنکس (پدر)، بازیگر آمریکایی بود و تعداد مهمان های اولین دوره آن نیز تنها با 270نفر برگزار شد.

 اما اسکار در آغاز دهمین دوره از مسابقات خود در حالی تا کمتر از یک روز دیگر -به وقت ایران- میزبان ستارگان و اصحاب سینما است، که چالش ها و جنجال هایی بر سر نحوه بر گذاری آن به وجود آمد.

از اولین چالش نود و یکمین اسکار تاریخ سینما شروع کنیم. موضوعی که مدتها ذهن برگزار کنندگان این مراسم را به خود مشغول کرده بود.

«کوین هارت»، هنرپیشه سینما و تلوزیون، تهیه کننده، نویسنده و کمدین استند آپ اهل آمریکا که به عنوان گرداننده این مراسم انتخاب شده بود به علت توئیت های که در گذشته علیه همجنسگرایان منتشر کرده بود، مجبور به کنارگیری شد. این کناره گیری آکادمی علوم و هنرهای سینمایی را با کمبود وقت برای معرفی شخص دیگری روبه رو کرد در نتیجه اعلام شد که این مراسم بدون گرداننده برگزار خواهد شد. هرچند اکادمی اسکار چهره‌هایی را به عنوان اعطا کنندگان جوایز به برندگان در اجرای بخش های مختلف مراسم معرفی کرد.

 این اتفاق در حالی روی داد که چند سالی این آکادمی با کاهش سالانه بینندگان تلوزیونی خود مواجه شده است. تنها در بیست سال گذشته در آمریکا تعداد بینندگان تلوزیونی نسبت به سال قبل به کمتر از نصف رسیده است.هرچند امسال تعداد رای دهندگان این مراسم از شش هزار نفر، به هشت هزار نفر افزایش پیدا کرد.

در این میان کارشناسان بر این باورند که در اسکار امسال فیلم ها غیر انگلیسی زبان و فیلم هایی که مسائل اقلیت ها و تبعیض نژادی آمریکا را بیشتر نشان می دهند از اقبال بیشتری برای دریافت جوایز برخوردار هستند.

در میان هشت فیلمی که برای جایزه بهترین فیلم اسکار با هم رقابت دارند. فیلم سازان خلاقی چون: یورگوس لانتیموس و آلفونسو کوارون با  فیلم سوگلی و فیلم رُما که شیر طلایی ونیز را نیز از آن خود کرد، توانستند، توجه منتقدان را به خود جلب کنند و شانس خوبی را برای دریافت این جایزه داشته باشند.

در فیلم سوگلی

بخشی از داستان زندگی ملکه آن استوارت، با بازی خوب اولیویا کولمن به روی پرده می رود. فیلم نامه دوران سلطنت پر تنش ملکه ای که در قرن هجدهم میلادی بر تخت سلطنت انگلستان نشسته است را به وسیله کارگردان صاحب سبکی چون یورگوس لانتیموس یونانی به تصویر می کشد.

فیلم رما

 نبوغ کارگردان برجسته مکزیکی آلفونسوکوارون، که قبل از این فیلم با آثار برجسته چون «جاذبه » و « فرزندان بشریت»  خود را در عرصه فیلمسازی به سینمای جهان معرفی کرد، یکی دیگر از شانس های این جایزه برای فیلم «رما» را از آن خود کرده است. فیلمی که بر اساس زندگی وی در دوران کودکی اش نقل می شود. داستان فیلمی که در منطقه ای در رما زندگی و رابطه خوب یک خانواده از طبقه متوسط را با خدمتکاری که بسیار مورد احترام خانواده است را نشان می دهد.

اما در بین نامزد های بهترین بازیگر این افراد با به تصویر کشیدن قدرت بازیگری خود نامزد بهترین بازیگر در این دوره از جوایز شدند، و برای دریافت جایزه با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت:

بهترین بازیگر نقش اول مرد: بردلی کوپر (فیلم ستاره‌ای متولد شده)، کریستیان بیل (فیلم معاون)، رامی ملک (فیلم راپسودی بوهمی)، ویگو مورتنسن (فیلم کتاب سبز) و ویلیام دافو (فیلم بر دروازه ابدیت).

بهترین بازیگر نقش اول زن: گلن کلوز (فیلم همسر)، اولیویا کلمن (فیلم سوگلی)، لیدی گاگا (فیلم ستاره‌ای متولد شده)، ملیسا مک‌کارتی (فیلم هرگز می‌توانی مرا ببخشی؟) و یالیتزا آپاریچیو (فیلم رُما).

حال باید دید که کدام یک از فیلم ها بیشترین جایزه را در بخش های مختلف از آن خود خواهند کرد.اسکار 2019 اسکار سینما معرفی کتابمطالب مرتبط

نقدی بر سرخپوست؛فیلم نیما جاویدی
هدیه ای برای جشن هالووین
جشنواره جهانی فیلم لندنِ 2018