خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

جنس بوسه در دنیای حیوانات

جنس بوسه در دنیای حیوانات

جنس بوسه در دنیای  حیوانات

به نظر می‌رسد که بوسیدن عملی خاص انسان‌ها، باشد

. اما برخی رفتارها در جهان جانوران هم بسیار شبیه بوسیدن است. انسان‌شناسان هنوز درباره ریشه بوسیدن با هم اختلاف نظر دارند. بسیاری از آنان معتقدند که بوسیدن به غذا گذاشتن از دهانی به دهان دیگر بازمی‌گردد. یعنی وقتی کسی غذایی را می‌جود و به دهان کس دیگری می‌گذارد که نمی‌تواند غذا را بجود. در میان جانوران هم انتقال غذا از دهان به دهان را می‌توان مشاهده کرد.

در عین حال، بوسیدن عملی نیست که در سراسر دنیا رایج باشد. تنها در ۴۶ درصد از مجموع ۱۶۸ فرهنگ جهان بوسیدن شناخته شده و متداول است.

اما در میان جانوران حرکاتی دیده می‌شود که ممکن است با بوسیدن اشتباه گرفته شود. برای دیدن نمونه‌هایی از آن، تصاویر این گالری عکس را تماشا کنید:

گربه‌سانان اجتماعی

بیشتر گربه‌سانان تکرو هستند. اما شیرها و یوزپلنگ‌ها استثنا به شمار می‌روند، چون وقتی به هم می‌رسند، همدیگر را بو می‌کنند، صورت‌های همدیگر را لیس می‌زنند و گونه‌هایشان را به هم می‌مالند؛ مثل یوزپلنگ‌های عکس بالا.

 

یک کم برو آن ور!

این دو فیل در حال عشق‌ورزی به یکدیگر نیستند. آن‌ها در واقع دارند همدیگر را هل می‌دهند و با هم بر سر آب خوردن از حفره کوچکی می‌جنگند که از آن آب بیرون می‌آید، آن هم در آفریقای جنوبی تشنه آب.

 

به دوست کوچولوی من سلام کن

به نظر می‌آید که این دو مارموت سر قرار عاشقانه‌شان حاضر شده‌اند و همدیگر را می‌بوسند، اما این دو هم در حال بوسیدن یکدیگر نیستند. با این حال، این یک نوع ژست دوستانه است. وقتی مارموت‌ها به هم می‌رسند سر و بینی‌شان را به هم می‌مالند و از این راه به هم سلام می‌دهند.

 

من جنگجو هستم، نه عاشق

این ماهی‌های گورامی که لب به هم داده‌اند به نظر ناز می‌آیند، انگار همدیگر را می‌بوسند، اما در واقع در حال جنگ با هم هستند. با این همه در برخی کشورها مانند چین ماهی‌های گورامی سمبل عشق‌ورزی به حساب می‌آیند.

 

بو کردن خرگوش‌ها

درست است! اینجا هم خبری از بوسیدن نیست. این خرگوش‌ها به هم نزدیک شده‌اند تا همدیگر را بو کنند. معمولا خرگوش‌ها یا مجردند یا جفت هستند و در هر حال همگی خجالتی‌اند. و بسیار هم سریع. سرعت خرگوش‌ها به ۵۶ کیلومتر در ساعت می‌رسد.

 

تو واقعا کی هستی؟

یکی از مهم‌ترین دلایل برای اینکه حیوانات سرهایشان را به هم نزدیک می‌کنند این است که می‌خواهند یکدیگر را بو کنند، مانند این دو فک خاکستری‌رنگ. بوییدن به حیوانات کمک می‌کند تا هویت یکدیگر را تشخیص دهند.

 

گاز؟

این دو نهنگ بیشتر به نظر می‌رسد که دارند همدیگر را گاز می‌گیرند تا بوس کنند. نمی‌دانیم پس از گرفتن این عکس چه اتفاقی افتاده است. اما می‌دانیم که نهنگ‌ها در محیط طبیعی‌شان به هم حمله نمی‌کنند، اگرچه پیش آمده که وقتی در دام گرفتار بوده‌اند همدیگر را گاز گرفته و زخمی کرده‌اند.

 

بازی با نوک منقار

برای پرنده‌ها راحت نیست همدیگر را ببوسند. آن‌ها به جای بوسیدن منقارهایشان را به هم می‌مالند یا می‌زنند. این رفتار پرندگان احتمالا به غریزه غذا دادن منقار به منقار بازمی‌گردد و می‌تواند طیف وسیعی از شدت و حدت را دربربگیرد؛ از برخورد مهربانانه تا خشن را.

 

تا زمانی که مرگ ما را از هم جدا کند

این دو طوطی به نظر در حال تبادل عشقی پرشور هستند و احتمالا واقعا چنین هم هست. طوطی‌ها در انتخاب جفت سخت‌گیر هستند، اما وقتی جفت‌شان را انتخاب کردند تا آخر عمر با آن می‌مانند. رمانتیک نیست؟

منبع: دویچه ولهبوسیدن بوسه دنیای حیوانات معرفی کتابمطالب مرتبط

گربه نگهدارید تا از استرس شما کم شود
موجودات فداکار
احساسات نهفته در شکلک ها