خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

ناگفته های کاخ سفید و ترامپ

ناگفته های کاخ سفید و ترامپ

ناگفته های کاخ سفید و ترامپ

 "اتاق اتفاق" یا "اتاقی که در آن اتفاق افتاد"

 

  "اتاقی که در آن اتفاق افتاد" عنوان کتاب پرفروشی است که در سال 2020 منتشر و روانه ی بازار شد. این کتاب نوشته ی جان رابرت بولتون، سیاست ‌مدار و وکیل آمریکایی است. او در این کتاب از دوران فعالیتش در کاخ سفید می نویسد. روایتی  که از 453 روز خدمتش در کاخ سفید می خوانید از محرمانه ترین سیاست های دولت آمریکا و پشت پرده های آن می نویسد.

   این کتاب و مطالب آن برای ایران و ایرانیان بسیار حایز اهمیت است. مشاور سابق امنیت ملی آمریکا در کتاب خود نام ایران را بیش از دیگر کشورها درمیان نوشته هایش آورده است. به طوری که بیشتر از 750 بار نام "ایران" ، 28 بار نام و یا عنوان رهبر معظم انقلاب اسلامی،"آیت الله خامنه ای" یا "رهبر عالی"  را در میان نوشته هایش می خوانید. همچنین، جان بولتون 26 بار از "حسن روحانی"، رییس جمهور ایران و 43 بار از "محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران نام برده است.

بولتون با اشاره به سفری که به فرانسه برای برگزاری نشست " گروه 7 "  در سال 2019 داشت، می نویسد:

 

   «ترامپ می‌خواست به هر نوع توافقی که شده با ایران و کره شمالی برسد تا از آن به عنوان یک پیروزی برای خود یاد کند...استراتژی تعریف شده برای رسیدن به این هدف آن بود تا از طریق افزایش فشارها بر تهران و پیونگ یانگ، ایران و کره شمالی بر سر میز مذاکره حاضر شوند. این استراتژی برای کره شمالی جواب داد اما در مورد ایران نه و تهران فعالیت هسته‌ای خود را افزایش داد.»

 

 

   یکی از فصل های مهم این کتاب روابط ایران و آمریکا است و تصمیمات پشت پرده ی کاخ سفید، در خصوص ایران. بر همین اساس، این کتاب را چندبدن مترجم برای چند انتشارات ترجمه کرده اند که ما ترجمه طهمورث غلامی و مجید محمد شریفی برای انتشارات دردانش بهمن را توصیه میکنیم.

   این کتاب با بیان میزان علاقه ی زیاد جان بولتون، به شغل اش آغاز می شود. درابتدا او، از مشاور امنیت ملی امریکا بودن و معایب و مزایای آن می نویسد. از چالش ها و مشکلاتی که پیش پای یک مشاور امنیت قرار می گیرد. سپس شرح ماجرای چگونگی دست یابه این پست  را بیان می کند.

   او در کتابش و درخصوص ایران می نویسد که بسیار با ترامپ بر سر حمله به ایران چانه زده است اما نتوانسته ترامپ را قانع کند.

   جان بولتون درباره ی برجام می نویسد که بسیار کوشیده است که به این معاهده پایان دهد. اما موفق نشده. همچنین زمانی که این اتفاق رخ داد، درمقابل ناامیدی بسیاری از ایرانیان، او این اتفاق را جشن می گیرد.

 

   نویسنده در این اثر مسایل سیاسی  و اوضاع اداره ی کشور، توسط دونالد ترامپ را بیان می کند. او درواقع تصویری درست از عمق فساد در آمریکا را نشان می دهد. بسیاری این کتاب و گفتگوهای مهمی که بین دونالد ترامپ و مشاور امنیت ملی اش صورت گرفته را، افشاگری های جدید می دانند. برهمین اساس زمانی که این کتاب به چاپ رسید، ترامپ مخالفت شدید خود را با آن ابراز کرد و در نهایت آن را حوصله سر بر خواند. اما همین مخالفت ترامپ آن هم در آستانه ی تبلیغات انتخاباتی اش، کتاب را به عنوان یک سند مهم برای مردم آمریکا تبدیل کرد. به طوری که فروش آن را چند برابر کرد و بسیاری از رسانه ها به این کتاب و موضوعات آن حساس شدند. در کنار همه ی اینها، برخی از خرید کتاب جان بولتون خودداری می کردند. آنها دلیل این ممانعت خود را، مقابله با سود دهی بیشتر به نویسنده، به عنوان یک سیاستمدار فاسد، ابراز می کردند. به طوری که پرداخت یک دلار به نویسنده را، امری اشتباه می دانستند. خیلی از مردم برای خواندن این کتاب،  آن را به امانت می گرفتند تا از فروش کمتر آن پول کمتری به جیب نویسنده بریزند. اما با همه ی این مقاومت ها ، مخالفت های ترامپ با این کتاب، آن را به عنوان یکی ازکتاب های پرفروش سال 2020 قرار داد.

 

   بولتون درخصوص سمت پراسترس خود چنین می گوید:

 

   ؛؛تعهد و حجم چالش هایی که با آن روبرو هستید، یکی از جاذبه های مشاور امنیت ملی بودن است. اگر به ریسک، تردید و آشفتگی همراه با دلواپسی های دائمی ، قدرت تصمیم گیری ، حجم زیاد کار، مراوده با اشخاص بین المللی و داخلی و همچنین خوددرگیری های غیرقابل توصیف را ندارید، به سراغ کار دیگری بروید. درست است که مشاور امنیت ملی بودن هیجان انگیز است، اما این که به دیگران توضیح دهید چگونه قطعات کاملا ناسازگار را باید باهم جور کنند، کاری غیر ممکن است.؛؛

 

   نشریه ی خبری تحلیل، بین المللی اکونومیست در وصف این کتاب می گوید:

 

   "کتابی پر از جذابیت"

 

    این کتاب که برای خوانندگان و تحلیلگران کتابی بسیار ارزشمند است، به پانزده فصل طبقه بندی شده :

 

 • فصل اول: طولانی‌ترین راهپیمایی به سمت ساختمان ضلع غربی کاخ سفید
 • فصل دوم: اکنون زمان گریستن نیست
 • فصل سوم: آمریکا رها می‌شود
 • فصل چهارم: قلاب‌سنگ سنگاپوری
 • فصل پنجم: داستان سه شهر
 • فصل ششم: روسیه ناامیدکننده
 • فصل هفتم: ترامپ به سمت درب خروج از سوریه و افغانستان می‌رود و نمی‌تواند آن را پیدا کند
 • فصل هشتم: آشوب به‌مثابه روش زندگی
 • فصل نهم: ونزوئلای آزاد
 • فصل دهم: رعدوبرق از جانب چین
 • فصل یازدهم: ورود به هتل هیلتون هانوی، سپس خروج و وقت بازی پنمونجوم
 • فصل دوازدهم: ترامپ راه خود را گم می‌کند و به سیم آخر میزند
 • فصل سیزدهم: از مأموریت مبارزه با تروریسم تا مأموریت تقریباً موفقیت‌آمیز کمپ دیوید
 • فصل چهاردهم: پایان ایدیل
 • فصل پانزدهم: حرف آخر

 

توصیه می کنیم این کتاب را مطالعه کنید تا اطلاعات دست اول و پشت پرده های کاخ سفید، خصوصا در قبال ایران و منطقه را با جزییات بدانید.

 

 کتاب خرید کتاب سیاست ایران ترامپ آمریکا سیاستمطالب مرتبط

مرز بین افسانه و حقیقت
دلی سربلند و سری سر به زیر