خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

با اینا زمستونو سر میکنم

با اینا زمستونو سر میکنم

با اینا زمستونو سر میکنم

7 رمان ایرانی که زمستان شما را گرم می کند.

 

   در این مقاله می کوشیم از بین بسیار رمان ایرانی که این سال ها در بازار نشر، به چاپ رسیده اند، هفت رمان خوب را معرفی کنیم تا با خواندن آنها مخاطبان ایرانی هرچه بیشتر و بهتر با چنین داستان های بومی، اخت و الفت دوباره بگیرند.

 

1.وقتی کسی درخت های چهار باغ را بشمارد

اولین عنوانی که برای این لیست انتخاب کرده ایم اثر خانم فاطمه سرمشقی است. نویسنده ای که سی جلد کتاب کودک و رمان نوجوان دارد، حالا با این کتاب اولین رمان بزرگسال خود را معرفی کرده است.

   فاطمه سرمشقی(1357) فارغ التحصیل دانشکده ی ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، داستان نویسی را از همان ابتدای تحصیل با انتشار داستان هایش در مجلات دانشگاهی آغاز کرد.  "فیل کوچولو چه کار می کنی" ، "شاه شکمو" ، "راز نقاشی های مانی" شاخه ای که همه چیز را دید" و " چه کس خط و خال ها را برداشته است" نام چند تا از عناوینی است که فاطمه سرمشقی، پیش از این برای کودک و نوجوان نوشته است و با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است.

 

   درباره کتاب باید بگویم که رازآلود است و بدیع. چیزهایی که مدت ها ست نسل جوان  به فراموشی سپرده اند یا حتی به گوششان نخورده است را در این کتاب می خوانیم. در بخشی از کتاب می خوانیم:

   چهارباغ پُر از قصه بود، قصه‌هایی که کسی جز اهالی آنها را باور نمی‌کرد، اگر به گوش غریبه‌ای می‌رسید، لب ورمی‌چید که روزگار این قصه‌ها و حکایت‌ها گذشته و آن‌قدر رفتند و آمدند تا دیگر کسی جرأت نمی‌کرد آن‌ها را برای دیگران تعریف کند. قصه‌ها حبس شدند در سینه‌ی پیرمردها و پیرزن‌هایی که دیگر حتی نوه‌هایشان هم زبان‌شان را نمی‌فهمیدند. مردم هنوز هم چهار باغ را می‌دیدند، از کنارش می‌گذشتند ولی دیگر کسی نمی‌دانست چرا آن‌سوی باغ‌های انگوری، دوازده یا سیزده درخت سپیدار روییده که هیچ کلاغی جرات ندارد روی شاخه‌هایش لانه بسازد!

 

   این کتاب را نشر آموت در سال جاری به چاپ رسانده است.

 

2.خاما

خاما رمان پرکششی است که یوسف علیخانی، در سال 1396 آن را منتشر کرد.

خاما داستانی است عاشقانه بر بستر جنگ، تبعید، غربت، دوری و مرگ. علیخانی در این کتاب داستانی را بر منطق تاریخ، اسطوره و افسانه ها روایت می کند. به همین دلیل توالی تاریخی را از زمان جنبش خوییون حدود سالهای 1310 شمسی تا پایان داستان یعنی، 42 سال بعد در این قصه دنبال می کنیم.

   قلم یوسف علیخانی در تمامی کتاب هایش لطیف و گیراست. به طوری که خواننده از همان صفحات ابتدایی درگیر و وابسته ی داستان می شود.

گره هایی که در این داستان میخوانید از عشق بی سرانجامی آغاز می شود که "خاما" نام دارد. اما در ادامه ی داستان این عشق در زندگی، غربت و خانه به دوشی ها جاری می شود.

   خاما داستان نرسیدن ها و حسرت ها، داستان همه ی عشق و نفرت هاست. به این خاطر که کسی "خاما"یش را پیدا نکرده یا دیده و نشناخته و یا شناخته و نتوانسته به وصالش برسد.

 

 

3.آذر و امجدیه

   آذر و امجدیه رمان ساده و روانی است روایتگر مهر1342 تا 1343 است.

این کتاب قصه ی دختری است که در مدرسه و در سن شانزده سالگی عاشق کیهان ورزشی و صفحات فوتبالی آن بوده و با شور و اشتیاق هم مدرسه ای خود، آذر را هم مشتاق فوتبال می کند. تا جایی که آذر با فوتبالیست معروف ارتباطات تلفنی برقرار می کند. این کتاب قصه ی دخترانی است که عاشق ورزش و فوتبال هستند.که  این شور و شوق را با لحن ساده اما جذاب می خوانید.

   نویسنده در ابتدا، کتاب را به همه ی دخترانی که عاشق دیدن مسابقات فوتبال هستند، تقدیم می کند.

   روایت هایی که در این کتاب می خوانیم، دراصل یادآور نویسنده از سالهای 1342 و 1343 است.. خاطراتی که در سال 1383، هنگام تماشای فوتبال بین تیم های ایران و آلمان در استادیوم آزادی ، برای او تداعی می شود.

آذر و امجدیه توسط خانم ویدا مشایخی نوشته شده است و نشر خجسته آن را چاپ و عرضه کرده است. جالب است بدانید، این کتاب در خارج از ایران نوشته شده است و با کوشش فراوان نویسنده، مجوز انتشار یافته است.

 

 

4.دال دوست داشتن

   حسین وحدانی نویسنده ی جوانی است که مدت ها در صفحه مجازی خود، مخاطبانش را شگفت زده می کند.از بهترین و بدترین چیزها می نویسد.عشق و نفرت هایمان را به تصویر می کشد.تصاویر درستی از خود واقعی عاشق نشان می دهد که شاید هرگز با آن روبرو نبوده است.از غم و غصه هایمان ساده می گوید، درست وقتی که بغض گلویمان را چنگ می زند. خود او در ابتدای این کتاب می گوید، همیشه می نوشتم و این نوشتن ها مخاطبانم را به وجد می آورد. نوشته هایم را دوست داشتند. در پیام ها نظراتشان پیشنهاد انتشار آن را می دادند.

   دال دوست داشتن اولین کتابی است که وحدانی آن را در چند داستان کوتاه به چاپ رسانده است.

این کتاب را بخوانید، تا از بازی های زبانی نویسنده و ترکیب های خاص آن لذت ببرید. و به قول حسین وحدانی:  هدف از تدوین و چاپ این کتاب، بهتر کردن حال افراد است تا با خواندن جملات، قصه و داستان‌های کتاب حاضر، راحت‌تر نفس بکشند، راحت‌تر لبخند بزنند و راحت‌تر دوست بدارند.

 

 

5.رویای تبت

   رمان رویای تبت از سه زن می گوید که هر سه در دوست داشتن ناکام مانده اند. دردی که شاید درد نویسنده باشد، اما درواقع درد تمام زن ها است. رویای دست نیافتنی زنانی که کسی را می خواهند اما به آن نمی رسند.

   این سومین کتابی است که فریبا وفی است . او در سال 1384 برای این کتاب جایزه ی هوشنگ گلشیری و مهرگان ادب را دریافت کرده است.

   رویای تبت رویای همه ی مردمی است که می خواهند آزادانه فکر و عمل کنند. اما سرخوردگی ها مانع می شود. همین سرخوردگی ها آنها را از فهم و درک واقعیات چنان بازمی دارد،  که در نهایت از خود واقعیشان دور می مانند.

فریبا وفی در جایی از رمان می گوید:

   "فکر می کردم آدم ها همان طور که آمده اند، می روند. نمی دانستم که نمی روند. می مانند. ردشان می ماند حتی اگر همه چیزشان را هم با خودشان بردارند و ببرند."

 

6.اسرار عمارت تابان

   اسرار عمار تابان رمانی است درباره ی زنی تحصیلکرده و باهوش.او دکترای باستان شناسی دارد و مثل هر زن دیگری شکست هایی هم در زندگی خورده است. اما مخاطب اصل و رشته ی کلام را از جایی میگیرد که زن، در حال اکتشاف گنجی در منطقه ای باستانی است.

   شیوا مقانلو این کتاب را با درهم آمیختگی داستان و سفر برای مخاطبان دلچسب و گیرا کرده است. چیزی که بسیاری از نویسندگان برای جذب مخاطب از آن استفاده می کنند. درواقع تلفیق دو ژانر از مهارت های خانم شیوا مقانلو است.

خود نویسنده درباره ی کتابش می گوید:

   "هدف نهایی من این است که هم ادای دینی کرده باشم به ژانر مورد علاقه‌ام که ژانر معمایی بوده است و هم ادای دینی کرده باشم به بخش‌هایی از تاریخ و جغرافیای کشورم که مردم باید خیلی بیش از این‌ها بشناسند و در موردش بخوانند. امیدوارم علاوه بر لذت و جذابیتی که به عنوان یک متن پرحادثه و پرماجرا به مخاطب می‌دهد، وقتی کتاب چاپ می‌شود مخاطبان به گردشگرانی بدل شوند و بر اساس آشنایی اولیه‌ای که با تابان، شخصیت ما، دارند راه بیافتند و بروند و آن دژ باستانی را ببینند. فکر می‌کنم این یک اتفاقی است که باید در ادبیات ایران می‌افتاده است."

 

7.نوبت سگ ها


   "صدای حرف زدنش در خواب و بیداری تا هفت خانه آن ورتر می رفت و تحمل رفتارش حتی برای روح مادرجان هم ناممکن بود. شب جمعه ای نبود که مادر سفارش نکند پدرش را حالاها پیش خود نگه دارد. مادر که بهشت رفتن خودش را قطعی و عمق درک را عاقبت تمام شهربانی چی هایی مثل شوهرش می دانست، باز هم از ترس مردن شوهر، شب و روز، در بیابان برزخ، خواب و قرار نداشت و هر هفته تهدید می کرد: اگر بمیرد هم پیش خودت می ماند فهمیدی؟ نفرستیش سراغ من ها!"

    خطوطی که خواندید از مجموعه داستان های سروش چیت ساز نویسنده ی جوان است. او در این کتاب 13 داستان کوتاه فارسی را منتشر کرده است که در هر داستان، روایتی کامل و منسجم می خوانیم.

   این کتاب از لحاظ فرم و محتوا، کتابی بی نظیر است.روایت های کوتاه و برش های داستان همانند فیلم، شما را تا انتها، پایبند کتاب می کند. شخصیت پردازی ها و خلاقیت در توصیفات جزئیات  مهم ترین چیزی است که در خواندن این کتاب نصیبتان می شود.

 

 

    هفت رمانی که در این مقاله معرفی شد، همگی از داستان های مدرن فارسی هستند که بیشتر نویسندگان آنها جوانان خلاق و بامهارتی هستند که می کوشند داستان و قصه های فارسی را به زبانی گرم و شیوا برای مخاطبان زنده نگه دارند.کتاب کتاب داستان کتاب رمان رمان ایرانی رمان فارسی داستان ایرانی نویسنده ایرانی خرید کتاب کتاب الکترونیک کتاب صوتی خرید آنلاین کتاب کتاب کتاب داستان کتاب رمان رمان ایرانی رمان فارسی داستان ایرانی نویسنده ایرانی خرید کتاب کتاب الکترونیک کتاب صوتی خرید آنلاین کتابمطالب مرتبط

8 مشاهیری که در اوج شهرت مردند
نقش متفاوت زنان خوب پشت سَر، مردان موفق
دلی سربلند و سری سر به زیر