خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

جلد کتاب هویتی خاص برای آن

جلد کتاب هویتی خاص برای آن

جلد کتاب هویتی خاص برای آن

اولین و اساسی‌ترین بخشی که نگاه یک مخاطب و خواننده کتاب را به خود جلب می‌کند، جلد کتاب است. طراحی حرفه‌ای آن که نشان‌گر ذوق و سلیقه و استعداد یک طراح می‌باشد، می‌تواند باعث آن شود که یک تصویر ذهنی قوی و ماندگار در ذهن خواننده ایجاد کند.

در اینجا می‌خواهیم شما را با انواع جلد کتاب که پوششی حمایتی و محافظتی برای یک کتاب محسوب می‌شود، بیشتر آشنا کنیم.

 

جلد شومیز (Paperbacked Book):

این نوع جلد به طور معمول برای کتاب‌های کودک و کتب درسی استفاده می‌شود. جنس آن از انواع مقواهای نازک مانند مقوای گلاسه می‌باشد، که معمولاً با یک سلفون روی سطح آن پوشانده می‌شود؛ اما هم‌چنان دارای ضخامتی نازک و نرم است.

 

جلد کاغذی (Paper cover):

همان‌طور که از اسم این نوع جلد مشخص است، جلد کاغذی به جلدی گفته می‌شود که جنس آن از کاغذ باشد. این جلد در مقایسه با جلد شومیز، طرفداران کمتری دارد و آن‌چنان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

 

جلد گالینگور (Hardcover case):

این نوع جلد دارای پوششی سخت و ضخیم است که جنسی محکم از رویه‌ای پارچه‌ای یا چرمی دارد و در اصطلاح به پوشش خاص آن گالینگور می‌گویند. کتاب‌های دیوان اشعار بزرگان مانند حافظ و یا پایان‌نامه‌های دانشجویی، دارای جلد زرکوب یا گالینگور می‌باشند.

 

جلد سخت (Hardcover):

در بعضی از جلدها دیده می‌شود که اطلاعات کتاب در کاغذ گلاسه‌ای روی جلد کتاب چسبیده یا قرار گرفته است؛ و روی این کاغذ پوششی از سلفون وجود دارد. به این نوع جلد اصطلاحاً جلد سخت یا سلفونی می‌گویند. جلد سخت تقریباً مانند گالینگور است، با این تفاوت که طراحی و روکش کاغذی که بر روی جلد می‌آید با جلد گالینگور یکسان نیست. کاغذ گلاسه‌ای که حاوی اطلاعات کتاب و طرح جلد است را می‌توان از جلد سخت جدا نمود اما در جلد گالینگور، اطلاعات که شامل عنوان کتاب و نام مؤلف و آرم ناشر می‌باشد، بر روی خود جلد آورده شده است.

 

حال با چند اصطلاحی که در کنار انواع جلدهای کتاب استفاده می‌شود، بیشتر آشنا شویم:

 

لبه‌گردان (Jacket flap):

به قسمتی از جلد و روکش آن که به داخل تا می‌شود، گویند.

 

مجلد (Volume):

گاه اتفاق می‌افتد که به دلیل حجم بالای مطالب، چاپ آن به صورت یک‌جا امکان‌پذیر نمی‌باشد. در این حالت مطالب اضافه را در مجموعه صفحاتی از یک کتاب که در یک بسته صحافی می‌شود، قرار می‌دهند. به این بسته مجلد گویند.

 

خود جلد (Self-cover):

به کتابی گفته می‌شود که جنس جلد آن تفاوتی با جنس ورق‌هایش ندارد.

 

خود روکش (Self-wrapper):

کتابی را گویند که جنس کاغذ روکش آن همان جنس صفحات کتاب است.

 

در پایان باید بگوییم که جلد کتاب هویتی خاص برای یک کتاب محسوب می‌شود و می‌تواند وجه تمایز آن نسبت به سایر کتاب‌ها برای مخاطبین باشد. امید بر آن است که مؤلفان و ناشران کمی بیشتر به اهمیت جلد کتاب بیاندیشند؛ و زمان و بودجه کافی را برای طرح‌های بهتر و جذاب‌تر آن اختصاص دهند.

 کتاب خرید آنلاین کتاب خرید کتاب انتخاب کتاب انواع جلد کتاب جلد کتاب جلد شومیز جلد سخت جلد گالینگور شومیزمطالب مرتبط

روز شعر و ادب فارسی
چرا کتاب  در قطع های متفاوت چاپ می شود؟!
جشن های ایران باستان

پربازدید ها