خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

هپاتیت و سلول های کبدی

هپاتیت و سلول های کبدی

هپاتیت و سلول های کبدی

هپاتیت، یک بیماری ویروسی است که مسئول میزان بالای مرگ و میر در سراسر جهان می‌باشد. 78٪ موارد ابتلای سرطان سلول‎‌های کبدی، ویروس‌های هپاتیت بی و سی هستند. از این رو، سازمان جهانی بهداشت، از سال 2011، یک روز را با هدف ایجاد استراتژی‌هایی برای مبارزه با هپاتیت در سطح منطقه‌ای و جهانی با عنوان روز جهانی هپاتیت نام‌گذاری کرد.

روز جهانی هپاتیت هر ساله در تاریخ بیست و هشت جولای، مصادف با زادروز دکتر باروخ ساموئل بلومبرگ (1925ـ 2011) به رسمیت شناخته می‌شود. دکتر بلومبرگ ویروس هپاتیت « بی » را در سال 1967 کشف کرد و دو سال بعد اولین واکسن هپاتیت « بی » را تولید کرد. این موفقیت‌ها با برنده شدن جایزه نوبل توسط دکتر بلومبرگ به اوج خود رسید. بسیاری از سازمان‌های سراسر جهان، از جمله سازمان جهانی بهداشت و سازمان مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، روز جهانی هپاتیت را به منظور آگاهی بخشی این بیماری ویروسی، گرامی می‌دارند. این رویداد فرصتی است تا تلاش‌های سازمان جهانی بهداشت برای مبارزه با هپاتیت ویروسی در سراسر جهان و اقدامات مردم برای جلوگیری از سرایت این عفونت‌ها، اطلاع‌رسانی شود.

هپاتیت ویروسی؛ گروهی از بیماری‌های عفونی معروف به هپاتیت آ، ب، ث، د، ای می‌باشد که بیش از 325 میلیون نفر در سراسر جهان تحت تأثیر آن  قرار گرفته‌اند. این بیماری عفونی می‌تواند حاد ( کوتاه مدت ) و یا مزمن ( طولانی مدت ) باشد که سبب بیماری‌های شدید کبدی شود. هپاتیت ویروسی هر ساله باعث مرگ بیش از یک میلیون نفر و رنج بردن سه میلیون نفر جدید از عفونت می‌شود. درحالی که مرگ و میر ناشی از سل و اچ‌آی‌وی در حال کاهش است، متأسفانه مرگ و میر ناشی از هپاتیت رو به افزایش می‌باشد.

سازمان کنترل و پیشگیری بیماری، برای کمک به مبارزه با هپاتیت در سطح جهان، تا به امروز چه اقداماتی انجام داده است؟

ـ برای کاهش درصد ابتلا عفونت هپاتیت بی، کمک های مالی و فنی به برنامه‌های واکسیناسیون در کشورهای دارای درصد بالای ابتلا نظیر جزایر سلیمان، فیلیپین، ویتنام، میانمار، کامبوج، سیرالئون، جزایر اقیانوس آرام، لائوس، و بسیاری از مناطق دیگر کرده است.

ـ مداخلاتی نوآورانه برای افزایش پوشش واکسن هپاتیت بی در بدو تولد اجرا نموده است.

ـ از مناطق و کشورها در تأیید دستیابی به اهداف کنترل و از بین بردن هپاتیت بی حمایت کرده است.

برای کاهش بیشتر درصد ابتلای انواع هپاتیت‌های ویروسی، سازمان کنترل و پیشگیری بیماری، همچنین به کشورها کمک می‌کند تا سیاست‌های نظارت، آزمایش، مراقبت و درمان را توسعه دهند. از جمله کشورهایی که این سازمان اخیراً از آنها پشتیبانی کرده است، می توان به پاکستان، چین، ازبکستان و گرجستان اشاره کرد. اقدامات و کمک‌های بین‌المللی، به کاهش درصد ابتلای بیماری هپاتیت در سطح جهان، کاهش خطر برای مسافران خارج از کشور و بهبود سلامت افرادی که به ایالات متحده مهاجرت می‌کنند، کمک کرده است.

سازمان بهداشت جهانی، امروز را در سال 2021 با شعار « هپاتیت نمی‌تواند صبر کند » گرامی می‌دارد و هم‌چنین میزبان یک برنامه گفت و گوی جهانی می‌باشد، تا زمینه‌ای را برای رهبران منطقه‌ای و ملی، سیاست‌گذاران و سایر جوامع فراهم کند. هدف از این گفت و گو، دستیابی به فرصت‌هایی برای از بین بردن هپاتیت به عنوان یک تهدید بهداشت عمومی تا سال 2030 و انجام اقدامات لازم برای آن است.

به همین مناسبت در این روز، فروشگاه آنلاین کتاب باهوک، خرید کتاب راهنمای پزشکی خانواده هپاتیت، نوشته باربارا شین را به منظور آگاهی بخشی درمورد این بیماری به شما کتاب دوستان پیشنهاد می‌دهد.هپاتیت بیماری هپاتیت واکسن هپاتیت پزشک خانواده کتاب بیماریها فروشگاه آنلاین کتاب کتابفروشی آنلاینمطالب مرتبط

روز جهانی آلزایمر
شیر مادر تغذیه استاندارد برای کودک
شایع ترین سرطان در دنیا

پربازدید ها