خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

شایع ترین سرطان در دنیا

شایع ترین سرطان در دنیا

شایع ترین سرطان در دنیا

مجمع انجمن‌های بین‌المللی تنفسی (FIRS) ، که انجمن قفسه سینه امریکا یکی از بنیان‌گذاران آن است، اول آگوست را روز جهانی سرطان ریه نام‌گذاری کرده است. هدف از این نام‌گذاری، آگاهی‌بخشی و درک بیشتر عوامل خطر سرطان ریه و همچنین اهمیت غربالگری و درمان زودرس می‌باشد. پیش‌بینی می‌شود که مرگ و میر ناشی از سرطان ریه تا سال 2030 به 2.4 میلیون نفر در سراسر جهان برسد که 39% افزایش نسبت به سال 2018 دارد. به همین دلیل، این انجمن خواستار حمایت از کسانی است که از این بیماری رنج می‌برند.

{{related-140446}}

سرطان ریه یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در سراسر جهان می‌باشد که سالانه منجر به مرگ بیش از یک و نیم میلیون نفر می‌شود. این بیماری افراد بیشتری را نسبت به سرطان‌های پستان، روده بزرگ و پروستات درگیر می‌کند. روز جهانی سرطان ریه، فرصتی عالی برای همه ماست تا با مطالعه در مورد آن و شناخت عوامل اصلی خطر و درمان، میزان آگاهی خود را افزایش دهیم.

در ایالات متحده امریکا، سرطان ریه را قاتل شماره یک می‌دانند. در حالی که حدود 80٪ مرگ و میر ناشی از سرطان ریه، استعمال دخانیات است، تماس محیطی با رادون، آزبست، آرسنیک، بریلیم و اورانیوم هم تهدیدی برای ریه محسوب می‌شوند. همچنین سابقه سرطان در قسمت دیگری از بدن، سن، سابقه خانوادگی و بیماری‌های ریوی مانند بیماری انسداد مزمن ریوی، خطر سرطان ریه نیز افزایش می‌دهد. لازم به یادآوری است که هرکسی می تواند به این بیماری مبتلا شود. بهترین راه برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری، برداشتن گام‌هایی برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض مواد خطرناکی است که به احتمال زیاد عامل آن هستند. عوامل خطرزا برای سرطان ریه عبارتند از سیگار کشیدن، قرار گرفتن در معرض گاز رادون، آلودگی هوا و دود سیگار.

علائم سرطان ریه شامل موارد ذیل است، اما داشتن هریک از آن‌ها دلیل بر وجود این بیماری در بدن شما نیست.

این علائم شامل تغییر در مخاط، مشکل در بلع، سرفه همراه با خلط خونی، تنگی نفس، درد قفسه سینه یا کمر درد و کاهش وزن است. آزمایش‌هایی همچون اشعه ایکس قفسه سینه، برونکوسکوپی و نمونه برداری برای تشخیص این بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر سیگاری هستید یا در پانزده سال گذشته سیگار را ترک کرده‌اید، اگر سی سال سابقه سیگار کشیدن دارید (یک بسته در روز به مدت سی سال، دو بسته در روز به مدت پانزده سال و غیره) و بین 55 تا 80 سال سن دارید، ممکن است کاندید یک غربالگری سی تی اسکن با دوز کم باشید که به طور بالقوه می تواند سرطان ریه را در مراحل اولیه تشخیص دهد.

در پایان باید گفت که تلاش برای کاهش نابرابری مراقبت در سطح جهانی و دسترسی به درمان‌های مؤثر و مقرون به صرفه برای رسیدگی به بحران‌های سرطان ریه در سراسر جهان حیاتی و ضروری است.

به مناسبت روز جهانی سرطان ریه، فروشگاه اینترنتی کتاب باهوک، خرید کتاب ذهن، بدن، سرطان نوشته جاگی واسودو را به شما دوست‌داران کتاب پیشنهاد می‌دهد.سرطان خاموش سرطان سرطان ریه کتابفروشی آنلاین خرید کتاب درمان سرطانمطالب مرتبط

روز جهانی آلزایمر
شیر مادر تغذیه استاندارد برای کودک
هپاتیت و سلول های کبدی

پربازدید ها