خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

شیر مادر تغذیه استاندارد برای کودک

شیر مادر تغذیه استاندارد برای کودک

شیر مادر تغذیه استاندارد برای کودک

هفته جهانی شیردهی هر ساله در هفته اول آگوست برگزار می‌شود و نشان دهنده یک جشن جهانی و تلاش برای ارتقا شیردهی، حمایت، آموزش، تحقیقات و عادی سازی شیردهی به عنوان استاندارد تغذیه نوزاد می‌باشد. 

این بیانیه توسط سیاست گذاران، یونیسف و سازمان‌های دیگر با هدف تمرکز بر تغذیه مناسب، کاهش فقر، امنیت غذایی، ترویج و حمایت از شیردهی امضا شد که از این رو، هفته جهانی شیردهی از سال ۱۹۹۱هر ساله در حدود ۱۲۰کشور جهان گرامی داشته می‌شود.

شیردهی ( تغذیه با شیر مادر) عملی عاشقانه است که نیازی به هیچ مترجمی از کشوری به کشور دیگر یا والدی به والدین دیگر ندارد؛ چرا که این عمل دارای زبانی منحصر به فرد برای خودش است؛ زبانی از شادی، پیوند، رشد و تغذیه که از یک بدن به بدن دیگر بدون صدا گفته می‌شود. 

{{related-16880}}

از طرفی دیگر، هیچ ماده غنی‌ دیگری مانند شیر مادر روی زمین وجود ندارد. افزایش شیردهی به سطوح تقریباً جهانی می‌تواند سالانه بیش از ۷۰۰۰۰۰ جان انسان را نجات دهد که متأسفانه اکثر آنان، کودکان زیر شش ماه و نوزادان نارس هستند. اغلب این نوزادان نمی‌توانند مکیدن و بلعیدن را هماهنگ کنند و یا سیستم گوارش آنها هنوز بالغ نشده است. یکی دیگر از موانع احتمالی مادران نوزادان نارس می‌تواند کمبود اطلاعات و پشتیبانی کافی باشد. اکثر آن‌ها از نحوه تهیه شیر مادر برای کودک خود آگاهی ندارند. فشارهای عاطفی اعم از خانواده، جامعه و یا ناشی از خود مادر می تواند مانع بزرگ دیگری باشد. از این رو، هدف ما افزایش آگاهی برای وضعیت خاص مادران نوزادان نارس و بستری در هنگام شیردهی است. علاوه بر این، شیردهی خطر ابتلا مادران را به سرطان پستان، سرطان تخمدان، دیابت و بیماری‌های قلبی کاهش می‌دهد. تخمین زده می‌شود که افزایش شیردهی می تواند از مرگ ۲۰۰۰۰ مادر به دلیل سرطان پستان جلوگیری کند.

رویکرد دیگری که باید به آن توجه داشت، حمایت از هر دو والد در رسیدن به اهداف شیردهی است. لازم و ضروری است که به والدین کمک کرد تا در اوایل زندگی، فرزندان خود را پرورش دهند و با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. این شامل تصویب مرخصی زایمان با حقوق برای حداقل ۱۸هفته و مرخصی پدر با حقوق برای تشویق مسئولیت مشترک مراقبت از فرزندشان به طور برابر است. مادران همچنین نیاز به دسترسی به محل کار دوستانه دارند تا بتوانند پس از بازگشت به کار خود، به شیر دادن ادامه دهند. برای حمایت از بازگشت مادران به کار، کارفرمایان بهتر است اطمینان حاصل کنند که مادران دارای شیردهی کافی، دسترسی به یک فضای امن، خصوصی و بهداشتی برای بیان و نگهداری شیر مادر و همچنین مراقبت از کودکان با قیمت مناسب هستند. 

حمایت در سطح فردی بسیار مهم است، اما شیردهی باید به عنوان یک مسئله بهداشت عمومی در نظر گرفته شود که نیاز به سرمایه گذاری در تمام سطوح دارد. مفهوم "بازسازی بهتر" پس از بیماری همه گیر COVID-19 فرصتی را برای ایجاد زنجیره گرم حمایت از شیردهی فراهم کرد که شامل سیستم‌های بهداشتی، محل کار و جوامع در تمام سطوح جامعه است. زمانی که  خانواده را توانمند می‌سازیم، محل کار، دولت‌ها و جوامع از آن ها حمایت خواهند کرد. وقتی موانع شیردهی را برطرف می‌کنیم، شیردهی را امکان پذیرکرده و می‌توانیم به یک کاتالیزور تغییر تبدیل شویم و بخشی از جنبش کمک به حمایت از مادر برای شیردهی باشیم. همه ما در محافظت، ارتقا و حمایت از شیردهی نقش مهمی داریم.

فروشگاه اینترنتی کتاب باهوک، به مناسبت این هفته خرید آنلاین کتاب «تغذیه و مراقبت‌های دوران شیردهی: رویکرد طب سنتی ایران و طب نوین» را به مادران و پدران پیشنهاد می‌دهد.شیر مادر تغذیه کودک هفته شیردهی شهر کتاب شهر کتاب باهوکمطالب مرتبط

روز جهانی آلزایمر
شایع ترین سرطان در دنیا
هپاتیت و سلول های کبدی

پربازدید ها