خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

سمبوسه یک غذای کوچک و تندِ سه‌گوش

سمبوسه یک غذای کوچک و تندِ سه‌گوش

سمبوسه یک غذای کوچک و تندِ سه‌گوش

سمبوسه یک میان‌ وعده یا پیش غذای لذیذ و خوش طعم است که با کالری فراوانش می‌تواند یک غذای کامل محسوب شود. ریشه پیدایش این غذای خوشمزه به خاورمیانه بر می‌گردد و در حال حاضر در تمام دنیا به ویژه در آمریکا محبوبیت زیادی دارد. از این رو، پنجم سپتامبر روز جهانی سمبوسه نام‌گذاری شده است، تا کسانی که تا به حال این غذا را نخورده‌اند، یک بار امتحانش کنند و مشتری همیشگی این اسنک لذیذ شوند.

سنبوسه یا سمبوسه از ریشه فارسی سنبوسگ آمده است و به معنای شیرینی سه‌گوش می‌باشد. این غذا اغلب با سیب‌زمینی تهیه شده و داخل خمیر یا نان پیچیده و در روغن داغ سرخ می‌شود. این در حالی است که از دیدگاه مورخان منشأ پیدایش سمبوسه به اواخر قرن نهم، در خاورمیانه و هند بازمی‌گردد. در آن دوره، پس از آماده کردن و گذاشتن مواد داخل خمیر، تا کردن لایه‌های خمیر روی همدیگر و فشردن، آن را درون ظرفی پر از آب جوش می‌گذاشتند و این‌گونه آشی را به نام جوش‌پره یا لشخک آماده می‌کردند. اما امروزه، به جای پختن سمبوسه (جوش‌پره) در آب، آن را در روغن داغ سرخ کرده و از طعم آن لذت می برند.

از طرفی دیگر، در جوامع بین‌الملل، سمبوسه را نوعی پای می‌دانند و آن را با مواد گوناگون دیگری نظیر پیاز، نخود، گوشت گاو یا گوسفند، سرو می کنند. این غذای لذیذ در جنوب و شرق ایران همچون خوزستان، هرمزگان، خراسان و بلوچستان، طرفداران بیشماری دارد. علاوه بر این، سمبوسه یک وعده غذایی ثابت در شاخ آفریقا و کشورهایی نظیر سومالی، اتیوپی، اریتریا و جیبوتی محسوب می شود.

این روزها، این غذا یا پیش‌غذای خوشمزه در جمع‌های خانوادگی، رستوران‌های شیک یا معمولی، و حتی توسط فروشندگان کنار جاده‌ای به صورت سمبوسه سیب‌زمینی، گوشت و یا پیتزایی سرو می‌شود. شما نیز می‌توانید در راستای جشن گرفتن روز جهانی سمبوسه، با تهیه و خوردن این غذای کوچک و تند و گرم، به یک طرف‌دار همیشگی این غذا تبدیل شوید. علاوه بر این، به مناسبت امروز، فروشگاه کتاب اینترنتی باهوک، شما را به خرید و مطالعه کتاب دو جلدی مستطاب آشپزی (از سیر تا پیاز) نوشته نجف دریابندری دعوت می‌کند.


 مطالب مرتبط

امتحان طعمی تازه و سبک در روز دسر
قهوه، این نوشیدنی دلچسب و پر خاصیت
بستنی خوراکی آرامش بخش

پربازدید ها