خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

روز جهانی دموکراسی

روز جهانی دموکراسی

روز جهانی دموکراسی

از زمان تولد دموکراسی در یونان باستان یعنی هزاران سال پیش تا به امروز، پایه و اساس یک جامعه دموکراتیک، توانایی مردم آن در مشارکت در فرآیند تصمیم‌گیری است. این امر تنها زمانی اتفاق می‌افتد که همه افراد بدون در نظر گرفتن نژاد، جنسیت و سن، بتوانند در موقعیتی برابر برای موفقیت یک جامعه و کشور تصمیم بگیرند. در حالی که دموکراسی‌ها ویژگی‌های مشترکی دارند، اما به هیچ کشور یا منطقه‌ای تعلق ندارند و هیچ مدل دموکراسی واحدی تعریف نشده است. دموکراسی یک ارزش جهانی است که براساس اراده آزادانه مردم برای تعیین سیاسی و اقتصادی خود بنا شده و به سیستم‌های اجتماعی و فرهنگی و مشارکت کامل آن‌ها در همه جنبه های زندگی بستگی دارد. امروزه دموکراسی، آرمانی است که توسط اکثریت قریب به اتفاق کشورها به رسمیت شناخته شده و یکی از ارزش‌های اساسی سازمان ملل متحد است.

از این رو، مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۰۷ تصویب کرد که ۱۵سپتامبر هر سال به عنوان روز جهانی دموکراسی نامگذاری شود، تا دولت‌ها تشویق به تقویت و تحکیم دموکراسی شوند. علاوه بر این، هدف سازمان در این روز، ارتقاء نقش دولت در حفظ دموکراسی در بین همه کشورهای عضو منشور سازمان ملل متحد و تجلیل از نظام ارزش‌هایی است که دموکراسی ترویج می‌دهد و به شهروندان این امکان داده می‌شود تا در همه جنبه‌های زندگی خود تصمیم‌گیری کنند.

سازمان ملل متحد در تلاش‌های خود برای حمایت از جوامع دموکراتیک در سراسر جهان، اهداف مختلفی از جمله نظارت بر انتخابات، تلاش برای تقویت نهادهای دموکراتیک، پاسخگویی و کمک به کشورهایی که از درگیری‌ها رهایی یافته‌اند، را دارا می‌باشد. از طرفی دیگر، این روز بین‌المللی فرصتی برای مرور وضعیت دموکراسی در سراسر جهان است. به همین دلیل، هر ساله یک موضوع خاص را در نظر می‌گیرند تا با تمرکز بر روی آن، توسعه پایدار، صدای شهروندان، عدالت، صلح، گفتگو و پاسخگویی و به طور خلاصه حقوق بشر را در جوامع مختلف تقویت کنند. یونسکو با مشارکت در ایجاد و تحکیم دموکراسی و توسعه نهادهای دموکراتیک، به ویژه در این سال‌ها، از توسعه مسالمت‌آمیز جوامع حمایت کرده است.

امروز، بیایید تاریخ دموکراسی را در سراسر جهان بازتاب دهیم، از کسانی که بر توسعه آن تلاش می کنند، تشکر کنیم و به دنبال فرصت هایی برای ارتقا و حفاظت از دموکراسی خود باشیم. حال سؤال پیش آمده این است که چگونه و از چه راه‌هایی برای آگاهی بخشی و گرامیداشت این روز قدمی مثبت برداریم؟

در ابتدا باید گفت که مسئولیت ما به عنوان یک شهروند جهت رأی دادن مهم است، اما ما نباید بدون آگاهی وارد رأی‌گیری شویم. امروز، کمی وقت بگذارید تا در مورد نامزدهای احتمالی در انتخابات محلی و یا کشوری در آینده، اطلاعات بیشتری کسب کنید. اطمینان حاصل کنید که نامزدهایی که برای آن‌ها رأی خود را انتخاب کرده‌اید، در واقع مطابق ایده‌آل‌های شما هستند، به رأی‌دهندگان خود خدمت می‌کنند و برای بهبود جامعه تصمیم‌گیری‌های مفید و باارزشی انجام می‌دهند. در ادامه می توان گفت که شما به عنوان عضوی از یک دولت دموکراتیک از قدرت بالایی برخوردار هستید. دموکراسی هم هدف است و هم فرآیندی که به مشارکت شما بستگی دارد. به لطف پیشرفت‌های دیجیتالی، اکنون تماس با نمایندگان‌، دفاع از حقوق خود، رأی دادن و ایجاد تغییر در شکل منحصر به فرد دولت، بیش از هر زمان دیگری آسان شده است.

در پایان، فروشگاه کتاب آنلاین باهوک به مناسبت روز جهانی دموکراسی، شما را به خرید و مطالعه کتاب غروب دموکراسی (جذبه دلفریب اقتدارگرایی) نوشته آن اپل بام دعوت می‌کند.


 مطالب مرتبط

روز جهانی آزادی
ناگفته های کاخ سفید و ترامپ
مرز بین افسانه و حقیقت