خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

ازون، سپری محافظ پوست ما در برابر خورشید

ازون، سپری محافظ پوست ما در برابر خورشید

ازون، سپری محافظ پوست ما در برابر خورشید

زیستن بر روی کره زمین بدون نور خورشید امکان‌پذیر نیست؛ از طرفی دیگر، تماس بیش از حد و مستقیم با انرژی خورشید نیز می‌تواند برای زنده ماندن موجودات ساکن زمین مضر باشد. از این رو، لایه ازون، سپری شکننده از گاز، با محدود کردن پرتو‌های خورشید و رسیدن اشعه ماوراء بنفش بر روی سطح زمین، از اکوسیستم و سلامتی انسان‌ها محافظت کرده و نقش مهمی را در کمک به حفظ زندگی در این سیاره ایفا می‌کند. ازون گازی است که از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است و بسته به جایی که در آن قرار دارد، می‌تواند به زندگی موجودات زنده آسیب برساند یا از زندگی روی زمین محافظت کند. بیشتر ازون در داخل استراتوسفر باقی می‌ماند و به عنوان یک سپر عمل کرده و از سطح زمین در برابر تابش مضر اشعه فرابنفش خورشید محافظت می‌کند. اگر این سپر ضعیف شود، ممکن است همگی دچار آسیب سیستم ایمنی، آب مروارید و سرطان پوست شویم. ازون می‌تواند یک آلاینده مضر باشد که اگر به زمین نزدیک‌تر از تروپوسفر شود، گیاهان، بافت ریه ما و سایر موجودات زنده را تهدید کند. اگرچه لایه‌ ازون، از سطح زمین تا حدود ده کیلومتر ادامه دارد، اما از میزان اهمیت و مدیریت مؤثر آن نمی‌کاهد.

متأسفانه در سال ۱۹۷۰ میلادی، دانشمندان برای اولین بار حفره‌ای را بر روی لایه ازون کشف کردند، که این امری مهم و زنگ خطری برای جامعه بشریت بود. به همین دلیل شروع به اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی مردم در سراسر جهان کردند که چگونه افراد مختلف می‌توانند با انتشار کربن به این لایه آسیب برسانند. با در نظر گرفتن این موضوع، دولت‌های جهان با هم متحد شدند و کنوانسیون وین را در سال ۱۹۸۵تشکیل دادند. براساس این کنوانسیون، آن‌ها پیمان مونترال را تأسیس کردند که حکم می‌کرد دولت‌ها، دانشمندان و صنایع با هم کار کنند و ۹۹ درصد تمام مواد تخریب کننده ازون را حذف کنند. علاوه بر این، به منظور گرامیداشت امضای پیمان مونترال، مجمع عمومی سازمان ملل متحد ۱۶ سپتامبر را در سال ۱۹۹۴ به عنوان "روز جهانی حفاظت از لایه ازون" اعلام کرد. با گذشت سی سال پس از امضای این پیمان، دانشمندان سرانجام گزارش کردند که این حفره در لایه ازون بسته شده است. اما با توجه به تأثیرات گازهای کاهش ازون، انتظار می‌رود تا اثرات شیمیایی این نوع گازها بین پنجاه تا صد سال آینده ادامه یابد.

وجود حفره در لایه ازون باعث می‌شود مقدار زیادی از اشعه ماوراء بنفش وارد سطح زمین شود و بر روی قطب‌ها که در اقیانوس منجمد شمالی و قاره قطب جنوب قرار دارند، تأثیرات منفی بگذارد و باعث طولانی‌تر شدن فصل بهار و تابستان شود. ما انسان‌ها دانسته و ندانسته، با فعالیت‌هایمان گازهایی را تولید و منتشر می کنیم که در استراتوسفر (محل قرارگیری لایه ازون) جمع می‌شوند و مولکول‌های ازون را تخریب می‌کنند. بسیاری از مردم از تأثیر مخرب این گازها بر لایه ازون آگاه نیستند. به همین دلیل گسترش آگاهی در این مورد مهم است و روز جهانی حفاظت از لایه ازون، فرصت مناسبی را برای این کار در اختیار شما قرار می‌دهد. یکی از بهترین راه‌ها برای جشن گرفتن این روز، آشنایی بیشتر با آن است. برخی از افرادی که این مقاله را می‌خوانند ممکن است نسبت به لایه ازون، مطالعات کافی را داشته باشند و برخی دیگر تقریباً چیزی در مورد آن نمی‌دانند. خبر خوب این است که صرف نظر از اینکه در چه گروهی قرار می‌گیرید، منابع زیادی را در اینترنت پیدا خواهید کرد که می‌توانید عمیق‌تر در آن‌ها جستجو کنید. بسیاری از کتاب‌های مفید و جالب، فیلم‌های پرمحتوا و خوب، و همچنین منابع باارزش در وب سایت‌های معتبر وجود دارند، تا دانش خود را در این‌باره افزایش دهید.

از طرفی دیگر، سال ۲۰۲۰ یکی از فجایع‌بارترین سال‌های تاریخ بشریت بوده است. همه‌گیری جهانی بیماری کرونا، بلایای طبیعی متعدد اعم از آتش سوزی‌ها و سیل‌های گوناگون، ذوب شدن یخچال‌های طبیعی و کوه‌های یخ در قطب، همه و همه، محیط زیست را به تباهی کشانده است. به همین خاطر اهمیت حفظ و احیای محیط زیست، می تواند از همیشه برای ما مهمتر باشد.

آیا می‌دانید که برای محافظت از لایه ازون و محیط زیست کارهای مختلفی می‌توان انجام داد؟

شما می‌توانید با به حداقل رساندن استفاده از وسایل نقلیه و استفاده از دوچرخه، در هزینه‌ها صرفه‌جویی و آگودگی کمتری را تولید کنید. همچنین با کاهش استفاده از محصولات تمیز‌کننده و در نتیجه از تولید بیش از اندازه آن‌ها جلوگیری کنید. علاوه بر این، از مصرف کودهای شیمیایی خودداری کنید زیرا بسیاری از گازهای مضر گلخانه‌ای در حین تولید آنها آزاد می‌شوند. به طور منظم وسایل برقی خود را سرویس کنید و از دور ریختن بی‌رویه آن‌ها بپرهیزید، چرا که تبدیل به زباله‌هایی خطرناک در محیط زیست می‌شوند. از سلامت اتومبیل خود مطمئن شوید و در هنگام سوخت‌گیری مطمئن شوید که بنزین بر روی زمین نریزد و بسیاری کارهای دیگر. 

در پایان، پیشنهاد ما به شما این است که این مقاله را با دوستان و اعضای خانواده خود به اشتراک بگذارید. ما مطمئن هستیم که آن‌ها علاقه‌مند خواهند بود که در مورد لایه ازون بیشتر بدانند. اکثر مردم با آگاهی از این موضوع شوکه می‌شوند و سپس خودشان می‌خواهند تغییراتی را ایجاد کنند. ممکن است با خود بیاندیشد که یک نفر نمی‌تواند تغییری ایجاد کند، اما اگر یک نفر کاری انجام دهد و سپس دیگری و غیره، همه این‌ها با هم جمع می‌شوند تا یک تغییر بزرگ را ایجاد کنند. امیدواریم این امر به شما در درک بهتر این روز و دلیل اهمیت لایه ازون کمک کرده باشد.

از این رو، به مناسبت روز جهانی حفاظت از لایه ازون، فروشگاه کتاب آنلاین باهوک، خرید و مطالعه کتاب «حفره لایه ازون و پوست شما» نوشته کریستی لو را به شما پیشنهاد می‌دهد.


 پربازدید ها