خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

روز شعر و ادب فارسی

روز شعر و ادب فارسی

روز شعر و ادب فارسی

شعر می‌تواند دیدگاه مردم را نسبت به جهان تغییر دهد، به دیگران الهام ببخشد، پیوندهای بین افراد را عمیق‌تر کرده و در جامعه هماهنگی ایجاد کند. علاوه بر این، برای بسیاری می‌توان شعر را هنری در حال مرگ در دنیایی مملو از فناوری و انتقال پیام‌های هنر و زیبایی دانست. روز شعر و ادب فارسی، با هدف درک احساساتی که شعر می‌تواند ایجاد کند و روابط معنادار را در مورد تاریخ و فرهنگ گسترش دهد، نام‌گذاری شده است. امروز، بیست و هفتم شهریور، مصادف با سالروز درگذشت استاد شهریار، شاعر برجسته و معاصر ایرانی( ۱۲۸۵ تا ۱۳۶۷)، به عنوان روز شعر و ادب فارسی در نظر گرفته شده است تا انگیزه‌ای برای الهام بخشیدن، آموزش دادن و به رسمیت شناختن شاعران جوان باشد.

روز ملی شعر و ادب فارسی باعث فعالیت گسترده‌ و ده‌ها رویداد شگفت‌انگیز در سراسر کشور می‌شود. در باغ‌ها و خیابان‌ها، در مدارس و کتابخانه‌ها، در فضاهای عمومی به صورت آنلاین و آفلاین، گردهمایی‌هایی در راستای جشن گرفتن امروز صورت می‌گیرد. هر ساله این روز، توسط آموزشگاه‌ها، سازمان‌ها، کتابخانه‌ها و ناشران از طریق آموزش سبک‌های مختلف شعر گرامی داشته می‌شود. مردم نیز در جشنواره‌ها در مورد شاعران مورد علاقه خود صحبت می‌کنند و با شیوه‌های مختلف نوشتن و گفتن شعر آشنا می‌شوند. علاوه بر این، در این روز از شاعران تجلیل می‌شود، شیوه شعر‌خوانی را احیا می‌کنند و شعر را به عنوان شکلی از هنر که مردم را به انسانیت آنها متصل می‌کند، ترویج می‌دهند. از نگاهی دیگر، مردم می‌توانند با خواندن اشعار گوناگون، زبان‌هایی را که کلمات و احساسات از طریق آن‌ها گفته می‌شود، تجربه کنند و با دیگران پیوندهای احساسی به وجود آورند.

شما نیز می‌توانید برای گرامی داشتن امروز، به جای خواندن یک شعر، فعالیت‌های جالب و نوآورانه دیگری را انجام دهید. یکی از این اقدامات خلاقانه، تماشای یک جلسه شعرخوانی است. به لطف شبکه‌های اجتماعی نظیر یوتیوب، ما امروزه به انواع ویدئوها دسترسی داریم و بنابراین یافتن شعری که مورد علاقه شما باشد، امری دشوار نیست. بازخوانی زنده یک شعر، به ویژه از شاعری که آن را سروده است، بسیار ارزشمند است و عمق معنای کلمات را به سطح دیگری می‌برد. این موضوع را امتحان کنید، بسیار هیجان‌انگیز و باورنکردنی است.

از دیگر اقدامات برای جشن گرفتن امروز، این است که اگر روز شعر و ادب فارسی، به شما انگیزه می‌دهد تا شعر خود را بسرایید، چرا که نه؟

نیازی نیست شهریار یا حافظ و مولانا و یا شکسپیر بعدی، شما باشید تا از سرودن شعر لذت ببرید. شما می‌توانید با انتقال ایده‌های ذهنی خود و استفاده از کلمات مشخص به جای کلمات انتزاعی و به کار بردن تشبیهات و استعاره‌های مناسب، به یک شاعر نوپا و باانگیزه تبدیل شوید. این که آیا تصمیم دارید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید یا اشعارتان را برای خود نگه دارید، کاملاً به شما بستگی دارد؛ اما آیا واقعاً می‌خواهید چشیدن لذت این به اشتراک‌ گذاری را به تعویق بیاندازید؟  هیچ راه درست یا نادرستی برای سرودن شعر یا شروع این فرآیند وجود ندارد، تنها باید ذهن خود را رها کرده و اشعار خود را بسرایید.

و در پایان باید گفت که اگر فرزند دارید، روز ملی شعر و ادب فارسی، بهترین فرصت برای شماست تا آگاهی او را از این شکل ادبی افزایش دهید و به فرزندتان نشان دهید که شعر چقدر سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز است. همه شعرها جدی نیستند و می‌توانند ما را بخندانند، به ویژه آن‌هایی که از کلمات و جملات هوشمندانه استفاده کرده‌اند.

شما می‌توانید بسیاری از کتاب‌های شعر و ترانه را که مخصوص کودکان طراحی شده است، در فروشگاه اینترنتی کتاب باهوک بیابید. ما توصیه می‌کنیم تعدادی از آن‌ها را برای فرزند خود تهیه کرده و او را تشویق به مطالعه‌شان کنید، تا شاید در آینده یکی از شاعران برجسته ایرانی را هم‌چون استاد شهریار در سطح بین‌الملل داشته باشیم.


 مطالب مرتبط

چرا کتاب  در قطع های متفاوت چاپ می شود؟!
جلد کتاب هویتی خاص برای آن
جشن های ایران باستان

پربازدید ها