خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

رابطه عاشقانه اتومبيل و جاده‌ها

رابطه عاشقانه اتومبيل و جاده‌ها

رابطه عاشقانه اتومبيل و جاده‌ها

از زمانی که اولین وسیله نقلیه در سال ۱۸۸۶ به خیابان‌ها آمد، جهان با اتومبیل موتوری رابطه‌ای عاشقانه و در عین حال نفرت‌انگیز ایجاد کرد. امروزه‌، با بیش از یک میلیارد وسیله نقلیه موتوری در جاده‌های سراسر جهان، گاهی اوقات به نظر می‌رسد که نمی‌توان از سر و صدا، آلودگی و خطری که آن‌ها ایجاد می‌کنند، فرار کرد. از این رو، امروز  ۲۲ سپتامبر را به عنوان روز جهانی بدون خودرو نام‌گذاری کرده‌اند تا با افزایش آگاهی در مورد این نگرانی‌ها و کمک به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای قدمی مثبت برداریم و دلیلی باشد تا از استفاده‌ وسایل نقلیه خود در این تاریخ اجتناب کنیم. هدف از نام‌گذاری امروز، کاهش گرمای کره زمین حتی فقط به مدت یک روز، و تشویق مردم به داشتن وابستگی کمتر به اتومبیل‌های شخصی و امتحان گزینه‌های جایگزین اعم از دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی و استفاده از وسایل نقلیه عمومی است.

برای درک این‌که چرا روز جهانی بدون خودرو بسیار مهم است، درک آلودگی هوا و چگونگی کمک وسایل نقلیه به کاهش آن بسیار مهمتر است. آلودگی هوا به وجود مقدار زیادی مواد و ناخالصی‌های خاص و مضر در هوا اشاره می‌کند که می‌توانند به سلامتی ما آسیب برسانند. هنگامی که بنزین توسط وسیله نقلیه سوزانده می‌شود، آلاینده‌ها انتشار پیدا می‌کنند و دود بنزین وارد هوا می‌شود. این اتفاق حتی در زمانی که ما بنزین را به مخزن سوخت اتومبیل خود پمپ می‌کنیم نیز رخ می‌دهد. در حالت کلی، چهار نوع عمده آلاینده ناشی از وسایل نقلیه وجود دارند که هنگام سوختن سوخت به دلیل واکنش اکسیژن و نیتروژن با یکدیگر ایجاد شده و ذرات معلق در هوا را به وجود می‌آورند و از طرفی سبب آسیب‌هایی گاه جبران‌ناپذیر به ریه‌های افراد می‌گردند. علاوه بر این، اکسیدهای نیتروژن و هیدروکربن‌ها (یک ترکیب سمی)  نیز توسط اگزوز روی خودرو شما در هوا پخش می‌شوند. به همین دلیل، زمانی که همه این موارد را در نظر بگیرید، دشوار نیست که متوجه شوید چرا داشتن حداقل یک روز در سال که در آن هیچ خودرویی در جاده وجود نداشته باشد، امری بسیار مفید خواهد بود.

از این رو، روز جهانی بدون خودرو از نظر ترویج استفاده سایر وسایل حمل و نقل مانند دوچرخه برای همگی ما روزی مفید و ارزشمند است. دوچرخه‌ها مزایای بیشماری را دارا می‌باشند که ممکن است بسیاری از ما در زمان خرید به آن‌ها توجه نکنیم. در ابتدا باید گفت که استفاده از آن‌ها راهی عالی و کاربردی برای اطمینان از سلامت جسم و روح و در عین حال انجام یک ورزش دوست‌داشتنی است. این همان نکته‌ای می‌باشد که امروزه به طور فزاینده‌ای دشوارتر شده است، چرا که بیشتر فعالیت‌های ما حول محور نشستن در داخل خانه و محیط کار صورت می‌گیرد. شما می توانید با تعویض اتومبیل خود به دوچرخه و استفاده از آن در هنگام سفر به محل کار، ورزش و هوای تازه را به روال عادی زندگی خود اضافه کنید. این کار را بدون برنامه‌ریزی و یا نیاز به یافتن ساعات بیشتر در طول روز انجام خواهید داد.

علاوه بر این، ورزش و سالم زیستن تنها فایده‌ای نیست که با دوچرخه سواری به دست خواهید آورد. به عنوان مثال، با دوچرخه سواری زمینه‌های مهارتی کودکان شما مانند هماهنگی، تعادل و تمرکز، رشد و توسعه خواهند یافت و شما متوجه خواهید شد که فرزند شما هرچه بیشتر این ورزش را انجام دهد، اعتماد به نفس بیشتری پیدا خواهد کرد. این امر بسیار عالی و ارزشمند است، چرا که اعتماد به نفس چیزی است که کودکان از سنین پایین به آن نیاز دارند و همچنین سبب می‌شود تا آن‌ها در سایر عناصر زندگی خود مانند دوست‌یابی، کار در مدرسه و آزمایش چالش‌های جدید زندگی، جسارت و مهارت بیشتری داشته باشند.

روزهای غیر رسمی بدون خودرو در طول دهه ۱۹۹۰ چندین بار پیشنهاد و جشن گرفته شده است، اما اولین روز جهانی بدون خودرو در سال ۲۰۰۰ به رسمیت شناخته شد. بسیاری از شهرهای بزرگ مانند بوگوتا و جاکارتا در این روز جاده‌های مرکزی شهر را بسته و آن‌ها را با رویدادهایی نظیر پیاده‌روی و دوچرخه سواری جشن می‌گیرند. علاوه بر این، چندین رویداد مهم در سراسر جهان در رابطه با روز جهانی بدون خودرو اتفاق افتاده است. به طور مثال در سال  ۱۹۵۶، طرح اولین یکشنبه‌های بدون اتومبیل در بلژیک و هلند برگزار شد. در سال ۱۹۹۲ ، در اتاوا، خبرنامه‌ای فعالیت خود را جهت آگاه سازی عمومی آغاز کرد. در سال ۲۰۱۹، بیش از۱۶ مایل از جاده‌های مرکز لندن توسط شهردار وقت، صادق خان، به افتخار روز جهانی بدون خودرو بسته شد. او قصد داشت تا با اجرای این برنامه اطمینان حاصل کند که ۸۰ درصد از سفرهای لندن در بیست‌ و دو سال آینده با وسایل نقلیه عمومی، دوچرخه سواری یا پیاده روی انجام خواهد پذیرفت. همانطور که می‌بینید، روش‌های بیشماری برای بزرگداشت و جشن گرفتن این تاریخ وجود دارد، هم در سراسر جهان و هم در بازه‌های زمانی مختلف تاریخ. حال باید پرسید که ما چگونه می‌توانیم روز جهانی بدون خودرو را جشن بگیریم؟

البته که بهترین راه برای جشن گرفتن امروز این است که مطمئن شوید ماشین شما در طول روز در پارکینگ پارک شده و با آن رانندگی نخواهید کرد. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که در مورد روز جهانی بدون خودرو، به صورت آنلاین اطلاع رسانی کرده‌اید تا بتوانید افراد دیگر را از این تاریخ مطلع کرده و آن‌ها را تشویق به پارک خودرو‌هایشان در طول ۲۴ ساعت آینده کنید. راه پیشنهادی دیگر ما، دوچرخه سواری خانوادگی در این روز است. شما با انجام مکرر این ورزش پی خواهید برد که دوچرخه‌ سواری سرگرمی بی‌پایانی برای شما فراهم خواهد کرد و شما را همیشه به ماجراجویی‌ها و سفرهای جدید دعوت می‌کند.

از این رو، فروشگاه اینترنتی کتاب باهوک، به مناسبت روز جهانی بدون خودرو، شما را به خرید آنلاین و مطالعه کتاب «در ستایش دوچرخه» نوشته مارک اوژه دعوت می‌کند.


 مطالب مرتبط

روز جهانی عروس دریایی، این موجود زیبا
روز ایمنی و پیشگیری از آتش‌سوزی
ازون، سپری محافظ پوست ما در برابر خورشید