خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

روز ایمنی و پیشگیری از آتش‌سوزی

روز ایمنی و پیشگیری از آتش‌سوزی

روز ایمنی و پیشگیری از آتش‌سوزی

بسیاری از ما جان خود را برای نجات کسانی که دوستشان داریم اعم از خانواده، دوستان و حیوانات خانگی‌مان، به خطر می‌اندازیم.

اما آیا می‌توانید تصور کنید که برای کسی که اصلاً او را نمی‌شناسید، دچار صدمه و آسیب و یا حتی مرگ شوید؟

آیا می‌توانید تصور کنید که برای نجات یک غریبه وارد یک ساختمان در حال سوختن شده، با علم به این‌که ممکن است دیگر هرگز نتوانید از آن خارج شوید؟

آیا می‌توانید تصور کنید که از درختی در جنگلی سوزان بالا می‌روید، فقط برای نجات جانوری بی‌دفاع که بسیار ترسیده و نمی‌تواند خود را از آتش و آن شرایط نجات دهد؟

این اقدامات، فعالیت‌هایی است که آتش‌نشانان هر روز در حال انجام آن‌ها هستند. آنان جان خود را وقف حفظ جان و مال دیگران و محیط زیست پیرامونشان می‌کنند و گاهی اوقات داوطلبانه، ساعت‌های بی‌شماری را مشغول خاموش کردن آتش و نجات انسان‌ها و حیوانات در حریق گیر افتاده، می‌نمایند.

روز آتش‌نشانی و ایمنی، فرصتی ویژه برای تأمل در فداکاری‌های این قهرمانان و احترام به از خودگذشتی‌های این انسان‌های عزیز است. شاید به همین علت است که این روز در سال ۱۳۷۹ توسط ستاد هماهنگی امور ایمنی و آتش‌نشانی کشور پیشنهاد داده شد. هدف از تعیین و نام‌گذاری چنین روزی، ترویج ایمنی و پیشگیری از حوادث در سطح کشور بوده است. از طرفی دیگر، این روز یادآور حماسه‌ آفرینی‌ها و از جان گذشتن‌های آتش‌نشانان شهید ایران زمین در زمان دفاع مقدس نیز می‌باشد. چرا که در هفتم مهرماه سال ۱۳۵۹، در چنین روزی، دشمن بعثی به پالایشگاه آبادان حمله هوایی کرد، آتش‌نشانان منطقه و شهرهای اطراف برای مهار آتش به پالایشگاه رفتند که در حین عملیات خاموش کردن آتش، مجدداً هواپیماهای دشمن اقدام به بمباران پالایشگاه می‌کنند و این امر متأسفانه منجر به شهادت تعداد زیادی از آتش‌نشانان قهرمان آن زمان می‌شود. از این رو، هفتم مهرماه را به منظور قدردانی و حمایت از فداکاری‌های این عزیزان نام‌گذاری کرده‌اند.

رنگ آبی نشان‌دهنده آب و رنگ قرمز نماد آتش است؛ از این رو، روبان ترکیبی آبی و قرمز، نماد قابل توجه روز آتش‌نشانی در سراسر جهان می‌باشد. این دو رنگ نمادین و استفاده از این روبان در این روز، اهمیت مهم و ضروری روش‌های ایمنی و پیشگیری از آتش‌سوزی را در خانواده‌ها و سازمان‌های عمومی مورد توجه قرار می‌دهد و این آگاهی را در اختیار مردم می‌گذارد. ایجاد زمینه‌های مناسب برای آموزش همگانی مردم در جهت پیشگیری از بروز حوادث مختلف خطرناک و حفاظت از سرمایه‌های ملی از اهداف بزرگ و حائز اهمیت این روز محسوب می‌شود.

فروشگاه کتاب آنلاین باهوک نیز به منظور گرامیداشت روز آتش‌نشانی و ایمنی، کودکان علاقه‌مند به این شغل را به مطالعه کتاب اشلی آتش‌نشان (از مجموعه شغل آینده من) نوشته مندی راس دعوت می کند.


 مطالب مرتبط

روز جهانی عروس دریایی، این موجود زیبا
روز کودک، روز انسان‌های معصوم و کوچک
روز جهانی معلم