خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

روز جهانی معلم

روز جهانی معلم

روز جهانی معلم

چه کسی در شکل‌گیری شخصیت و آینده‌ ما نقش پررنگی دارد؟ احتمالاً والدین و سایر اعضای خانواده در بالاترین رتبه لیست، برای بسیاری از ما قرار دارند. اما باید توجه داشت که اغلب انسان‌ها، رتبه دوم را به یک معلم یا تعدادی از معلم‌هایشان می‌دهند. تقریباً تعداد بیشماری از ما، یک معلم مورد علاقه داشته‌ایم؛ کسی که برای تشویق ما به پیش رفتن در مسیر استعدادهایمان، فراتر رفته است، چرا که او توانایی ما را کشف کرده و در دیده شدنمان به ما کمک کرده است. از سوی دیگر، برخی از تأثیرگذارترین و موفق‌ترین افراد جهان در دوران کودکی خود معلمی داشته‌اند که دلیل موفقیت خود را وجود پاک آنان در زندگیشان می‌دانند، به همین دلیل بارها از آن‌ها بابت حمایت‌هایشان تشکر کرده‌اند.

آیا می‌توانید زندگی بدون رایانه شخصی‌تان را تصور کنید؟

بدون شک وجود دو معلم دبیرستان بیل گیتس، سبب گشت تا ما دنیای امروز را این‌ چنین تجربه کنیم. فرد رایت، معلم ریاضیات گیتس، از او خواست کمی بیشتر به خودش فشار بیاورد و در ریاضیات فراتر برود. شاید به همین دلیل است که بنیانگذار مایکروسافت، گاهی اوقات به جای رفتن به خانه برای استراحتِ بعد از کار، زیر میز کارِ خود، در دفتر می‌خوابید. استفان، معلم نمایشنامه‌اش نیز به او کمک کرد تا عشق به کانون توجه را هنگامی که او پسر بچه مدرسه‌ای و گوشه‌گیر بود را در بازی شخص اول نمایش‌نامه مدرسه، کشف کند. هزاران داستان دیگر از این قبیل سرگذشت‌ها، از افراد مشهور و یا عادی در سراسر جهان وجود دارد که در دوران کودکی‌شان به معلم خود اعتماد کرده‌اند و در نهایت در بزرگسالی از زندگی‌شان رضایت نسبی داشته‌اند.

در دنیای کنونی ما، روزهای گوناگونی به افتخار معلمان در سراسر جهان نام‌گذاری شده‌اند، اما ایده تعیین یک روز واحد به نام ایشان، در قرن نوزدهم پیشنهاد داده شده است. در آن زمان، یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد) اعلام کرد که اولین روز جهانی معلم در پنجم اکتبر ۱۹۹۴ جشن گرفته شود و امروزه، روز جهانی معلم در بیش از صد کشور جهان گرامی داشته می‌شود. هدف از نام‌گذاری این روز، افزایش آگاهی نسبت به اهمیت نقش معلمان در پرورش کودکان سراسر جهان و تربیت صحیح انسان‌هایی اهل تعقل است. معلم‌ها زندگی خود را در کنار حقوق اندک، وقف تأثیرگذاری بر نحوه یادگیری، رشد و تبدیل شدن کودکان به بزرگسالانی با فرهنگ و کتاب‌خوان می‌کنند. مسئولیت آموزش نسل‌های آینده به هیچ وجه سبک نیست، بنابراین از برخی از این افراد فداکار و مهم، نه تنها در روز معلم، بلکه در تمام طول سال باید قدردانی کرد. علاوه بر این، یونسکو از ما می خواهد که به یاد داشته باشیم که آموزش حق اساسی بشر است و هر کودک باید آموزش رایگان داشته باشد. در حال حاضر، متأسفانه ۲۶۴ میلیون کودک در جهان به دلیل کمبود معلم به مدرسه نمی‌روند. این کودکان اغلب در مکان‌هایی فقیرنشین و دور از شهر یا کشورهای جنگ زده همراه با دشواری‌های متعددی زندگی می‌کنند.

از طرفی دیکر، با گذشت یک سال و نیم از بحران کوید۱۹، باید توجه داشت معلمان در روند بهبود آموزش و پرورش، بر وظایف و نقش خود چقدر تمرکز داشته‌اند و کمک‌رسان خانواده‌ها بوده‌اند. از این رو، روز بین‌المللی معلم، یک فرصت عالی برای تشکر از معلمان بابت زحمات آن‌ها و تأمل در کار دشوار و چالش‌برانگیزشان است.

در پایان گفت که ده‌ها راه برای قدردانی از معلمان فداکار وجود دارد؛ از هدیه دادن کارت‌پستال و کتاب گرفته تا سرودن شعر و خلق یک اثر هنری برای آنان، همه و همه سبب می‌گردد تا آنان متوجه شوند که آموزش و تلاش‌هایشان بیهوده نبوده و انسان‌های قدردانی را تربیت کرده‌اند. فروشگاه اینترنتی کتاب باهوک نیز به منظور گرامی‌داشت روز جهانی معلم، خرید آنلاین و مطالعه کتاب «خاطرات یک معلم» نوشته پروین‌دخت تدین را به تمامی علاقه‌مندان به زندگی‌نامه و خاطرات پیشنهاد می‌دهد.


 مطالب مرتبط

روز جهانی کودکان نارس
روز جهانی آزادی
روز جهانی سلامت روان