خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

روز کودک، روز انسان‌های معصوم و کوچک

روز کودک، روز انسان‌های معصوم و کوچک

روز کودک، روز انسان‌های معصوم و کوچک

آینده جوامع مختلف به چگونگی رشد و نمو کودکان آن سرزمین بستگی دارد. از این رو، فراهم کردن شرایط مناسب و سالم برای آنان، امری حیاتی است. در سال‌های نه چندان دور، سازمان ملل متحد متوجه آن شد که قادر نخواهند بود به تعهدات خود در قبال نسل‌های آینده عمل کند، مگر اینکه تلاش خود را به نفع کودکان سراسر جهان که شهروندان آینده را تشکیل می‌دهند، مضاعف سازد. سرمایه‌گذاری برای آیندگان به معنای سرمایه‌گذاری بر روی کودکان‌مان است. به همین سبب، آگاهی از مشکلاتی است که کودکان در گوشه و کنار جهان با آن‌ها روبرو هستند، بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

به طور مثال، یک کودک باید وسایل مورد نیاز برای رشد طبیعی هم از نظر مادی و هم معنوی را دارا باشد؛ کودکی که گرسنه است، از تغذیه‌ای سالم برخوردار شود؛ کودک بیمار، تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گیرد؛ به کودک عقب‌افتاده کمک‌ها و یاری رسانده شود؛ کودک متخلف پس از گذراندن دوره‌ای از زندگی‌اش در مرکز اصلاح و تربیت، به عنوان انسانی سالم به جامعه باز گردانده شود؛ اگر کودکی یتیم است، در پناه و حمایت قرار گیرد و بسیاری مثال‌های دیگر.

این داستان غم‌انگیزی است که اغلب ما فراموش کرده‌ایم، گوش دادن به آنچه کودکان در مواقع ضروری به آن‌ها نیازمند هستند، فقط یک کار خوب نیست، بلکه یک تعهد بشردوستانه است. کودکان بدون در نظر گرفتن نژاد، رنگ، جنسیت، مذهب و منشأ ملی یا اجتماعی‌شان، حق دریافت محبت و عشق، غذای کافی، مراقبت‌های پزشکی، آموزش رایگان و حفاظت در برابر خطرها و جنگ‌ها را دارند. روز ملی کودک روزی نیست که برای کودکان به خاطر آنچه که هستند، جشن بگیریم، بلکه آگاهی بخشی نسبت به کودکانی است که در سراسر جهان در انواع مختلف، مورد سوءاستفاده، استثمار، تبعیض و خشونت قرار می‌گیرند. با کمال تأسف باید گفت که در حال حاضر کودکان بسیاری در برخی از کشورها به عنوان کارگر مجبور به کار کردن هستند، غرق در درگیری‌های مسلحانه می‌شوند، در خیابان‌ها زندگی می‌کنند، از تفاوت‌های مذهبی و مسائل اقلیت‌ها و یا معلولیت‌ها رنج می‌برند. از این رو، چه نیکو و پسندیده است که در روز ملی کودک و هر روز دیگر، حقوق کودکان مورد احترام و محافظت قرار گیرد.

روز ملی کودک به نقطه‌ای الهام‌بخش برای حمایت، ترویج و تجلیل از حقوق کودکان تبدیل شده است و سبب گشته تا گفتگوها و اقداماتی برای رسیدن به دنیایی بهتر برای کودکان ایجاد شود. این روز، انگیزه‌ای است برای توجه به حقوق این انسان‌های معصوم و کوچک، کودکانی که پیام‌آور آشتی و مهربانی و راستی هستند، انسان‌هایی که آینده آن‌ها در گرو تصمیم‌گیری‌های امروز ماست.

 کشورهای جهان بنا بر سنت‌ها و فرهنگ خود، این روز را در انواع گوناگونی جشن می‌گیرند و در ایران شانزدهمین روز از مهرماه به عنوان روز ملی کودک نامگذاری شده است و برای این مناسبت یک هفته را به کودکان اختصاص داده‌اند. به همین مناسبت، فروشگاه کتاب آنلاین باهوک، در این روز خرید و مطالعه کتاب «کودک، خانواده، انسان» را به علاقه‌مندان حوزه روانشناسی و علوم رفتاری پیشنهاد می‌دهد.


 مطالب مرتبط

روز جهانی کودکان نارس
روز جهانی سلامت روان
روز جهانی معلم