خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

روز جهانی سلامت روان

روز جهانی سلامت روان

روز جهانی سلامت روان

روز جهانی سلامت روان که هر ساله در دهم اکتبر جشن گرفته می‌شود، توسط فدراسیون جهانی بهداشت روان سازماندهی شده و سازمان بهداشت جهانی (WHO) این روز را تأیید کرده است. از سوی دیگر، سازمان بهداشت جهانی، با استفاده از روابط قوی با وزارتخانه‌های بهداشت و سازمان‌های جامعه مدنی در سراسر جهان تلاش می‌کند تا مراقبت‌ها و حمایت‌های بهداشت روانی را برای همه افرادی که نیازمند کمک هستند، به واقعیت تبدیل کند.

با کمال تأسف باید گفت که در جهان کنونی، وضعیت سلامت روانی تشدید شده، موارد جدیدی از بیماری‌های روانی افزایش یافته و موارد قبلی رو به بدتر شدن هستند. جمعیت‌هایی که در طول تاریخ با فشار بیشتری از شرایط سلامت روانی روبرو بوده‌اند و از مراکز درمانی قابل دسترس به دور هستند، به طور نامتناسب تحت تأثیر آثار روانی بیماری همه‌گیر کرونا قرار گرفته‌اند. این بیماری که تقریباً یک سال و نیم در سراسر کره زمین همه را درگیر خود کرده، تأثیرات منفی و مضاعفی بر سلامت روانی افراد سراسر جهان داشته است. تا جایی که برخی از گروه‌ها، از جمله کادر درمان و کارکنان بهداشت، سالمندان، افرادی که تنها زندگی می‌کنند و کسانی که از قبل دارای شرایط روانی به خصوصی بوده‌اند، بیشتر از سایر گروه‌ها تحت تأثیر اختلالات روانی و عصبی قرار داده است.

از این رو، روز جهانی سلامت روان، فرصتی مناسب برای صحبت کردن در مورد بهداشت روان و درخواست و دریافت کمک در صورت رنج بردن از این قبیل مشکلات است. چرا که کم کم اوضاع و ذهنیت عموم در حال تغییر می‌باشد. بدنامی اجتماعی، در برخی از مسائل مربوط به سلامت روان مانند اضطراب و افسردگی بهبود یافته است و جوامع گوناگون در حال اصلاح قانون بهداشت روانی هستند. اما به صراحت می‌گوییم که این امر به هیچ وجه کافی و رضایت‌بخش نیست. افرادی که از بیماری روانی شدید رنج می‌برند، طول عمر کوتاهی نسبت به دیگران دارند. در این روز، ما باید صدای این افراد که نابرابری‌ها را تجربه می‌کنند، باشیم. کلمات ما، قلب‌ها را حرکت می‌دهند و قلب‌ها سبب برداشتن گام‌های مثبت مسئولین در این مسیر می‌شوند. این وظیفه تک‌ تک ماست که مراقبت‌های بهداشت روانی را برای همه به واقعیت تبدیل کنیم.

از طرفی دیگر، فروشگاه کتاب آنلاین باهوک، شما را تشویق می‌‌کند که داستان‌ها و اتفاقات مثبت زندگی خود را به عنوان الهام بخشیدن به دیگران، در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید. ما می‌توانیم در شبکه‌های اجتماعی، مسائل مربوط به این روز را گوش دهیم، بخوانیم، تماشا کنیم و به اشتراک بگذاریم زیرا بهترین راهی که می‌توانیم با کمک هم تغییراتی را در روز جهانی سلامت روان ایجاد کنیم، همین مسیر است. علاوه بر این، باهوک به مناسبت امروز، خرید آنلاین و مطالعه کتاب «قدرت پذیرش تغییرات» نوشته تونی بازان را به تمامی علاقه‌مندان به حوزه روانشناسی و خودشناسی پیشنهاد می دهد.


 مطالب مرتبط

روز جهانی کودکان نارس
روز جهانی دیابت
روز جهانی آزادی