خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

روز جهانی مقابله با فقر

روز جهانی مقابله با فقر

روز جهانی مقابله با فقر

در هر کجای این کره خاکی که مردان و زنان، محکوم به زندگی در فقر شدید باشند، حقوق بشر نقض می‌شود. گردهم آمدن برای اطمینان از رعایت این حقوق وظیفه بزرگ تک‌ تک ماست. افرادی که در فقر زندگی می‌کنند، محرومیت‌های متقابل و تقویت کننده زیادی را تجربه می‌کنند که آن‌ها را از احقاق حقوق خود باز داشته و منجر به تداوم فقر می‌شود. انسان‌های تهی‌دست به ناچار باید خود را با این شرایط وفق دهند؛ شرایط کاری خطرناک، مسکن نامناسب و عدم امنیت، کمبود غذا و آب آشامیدنی سالم، دسترسی نابرابر به عدالت، فقدان قدرت سیاسی و دسترسی محدود به مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی.

در جهانی که با سطح بی‌سابقه‌ای از توسعه اقتصادی، ابزارهای تکنولوژیکی و منابع مالی روبه‌رو هستیم، زندگی میلیون‌ها نفر در فقر شدید، یک خشم اخلاقی است. فقر تنها یک موضوع اقتصادی نیست، بلکه یک پدیده چند بعدی است که شامل فقدان درآمد و توانایی‌های اساسی برای زندگی با عزت می‌باشد. علاوه بر این، بیماری همه گیر کرونا که تمامی جهان را نزدیک به دو سال درگیر خود کرده است، متأسفانه منجر به معکوس شدن چندین دهه پیشرفت در مبارزه کردن با فقر گردید. از طرفی دیگر، براساس گزارش بانک جهانی، حدود ۹۰ میلیون نفر در نتیجه این بحران به فقر کشیده شده‌اند، که اکثریت آنان در کشورهای جنوبی آسیا و کشورهای صحرای افریقا می‌باشند. طبق بررسی‌ها، در سال آینده انتظار می‌رود این تعداد به ۱۵۰ میلیون نفر برسد. فقرای جدید، به جمع ۱.۳ میلیارد نفری خواهند پیوست که قبلاً در فقر چند بعدی زندگی می‌کردند و محرومیت‌های قبلی آنان در طول همه‌گیری جهانی این بیماری تشدید شده است. در حقیقت، اقدامات اعمال شده برای محدود کردن شیوع بیماری همه گیر، آن‌ها را بیشتر به فقر کشاند.

از این رو، یونسکو اعتقاد دارد که مبارزه پایدار با فقر مستلزم تقویت ظرفیت‌های خالی برای افراد تهی‌دست از طریق آموزش علم و حمایت از یک اقتصاد خلاق است که منبع اشتغال و همچنین افتخار و عزت می‌باشد. علاوه بر این، یونسکو تمام تلاش و تخصص خود را برای پایان دادن به فقر در همه اشکال آن و در همه مناطق جهان، در دستور کار سال ۲۰۳۰ میلادی خود قرار داده است. باید توجه داشت که پایان دادن به فقر نه تنها کمک کردن به فقرا نیست، بلکه به همه زنان و مردان این فرصت داده می‌شود تا با عزت نفس زندگی کنند. این اطمینان را یونسکو به جامعه بشریت می‌دهد که با از بین بردن فقر، تمام بشریت متحول خواهند شد. از این رو، روز جهانی مقابله با فقر، فرصتی است برای به رسمیت شناختن تلاش‌ها و مبارزات افرادی که در فقر زندگی می‌کنند، تا نگرانی‌های خود را به گوش مردم برسانند. امروز همان روزی است که ما تشخیص می‌دهیم، مردم فقیر در خط مقدم مبارزه با فقر هستند. پس باید برای ساختن زندگی بهتر برای آنان و داشتن جامعه‌ای پویاتر همین امروز دست به کار شویم.

به مناسبت روز جهانی مبارزه با فقر، فروشگاه اینترنتی کتاب باهوک، شما را به خرید آنلاین و مطالعه کتاب بینظیر «نگاهی به کمبودهای فردی و اجتماعی» به قلم سندهیل مولای‌ناتان دعوت می‌کند.


 مطالب مرتبط

روز جهانی کودکان نارس
روز جهانی دیابت
احترام به حيات حیوانات در روز جهانی وگان