خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

اینترنت، بزرگ‌ترین سامانه ارتباطات بشر

اینترنت، بزرگ‌ترین سامانه ارتباطات بشر

اینترنت،  بزرگ‌ترین  سامانه ارتباطات بشر

بیست و نهم اکتبر امسال، پنجاه و دومین سالگرد تاسیس اینترنت است. ابداعی که توانست کارکرد جدیدی از ارتباطات را بسازد و در این راه، چهره جهان را دگرگون کند. اینترنت توانست به پیشرفت تکنولوژی سرعت ببخشد، ارتباطات انسانی را تغییر دهد و دسترسی آزاد به اطلاعات را امکان‌پذیر کند. بنیان اصلی اینترنت، توسط لئوناردو کلاینراک، پروفسور علوم کامپیوتر در مدرسه مهندسی UCLA تاسیس شد. زمانی که او و تیمش که متشکل از دانشجویان فارغ‌التحصیل بود، نخستین پیام اینترنتی را در یک عصر خنک در لوس آنجلس در اکتبر سال ۱۹۶۹ ارسال کردند. به گفته کلاینراک، به هیچ وجه فکرش را هم نمی‌کردند که در نقطه آغاز یک انقلاب جهانی هستیم. آنها درست، بعد از اینکه دو حرف نخست را در اتاق کامپیوترشان در UCLA تایپ کردند، شبکه کرش کرد. نخستین حروفی که تایپ شد، «Lo» مخفف «Login» بود و بنابراین به شکلی اتفاقی و استعاره‌ای تبدیل به مخففی برای «Lo and Behold» به معنای نظاره‌گر باشید، شد.آنها توانستند، پیامی را ارسال کنند که کوتاه، قدرتمند و پیشگویانه باشد.

علاوه بر این، آرپانت که اولین فرم اینترنت بود، توسط دولت، بخش صنعتی و محیط آکادمیک ساخته شد تا محققان بتوانند به منابع کامپیوتری یکدیگر دسترسی یابند و فایل‌های تحقیقاتی بزرگ را با هم به اشتراک بگذارند، در وقت صرفه‌جویی کنند و هزینه‌های لجستیک را نیز کاهش دهند. ARPA (آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته که اکنون DARPA نام دارد) با محققین دو شرکت خصوصی Bolt Beranek و Newman قرارداد امضا کرد تا یک روتر یا پردازنده پیام رابط کاربری بسازند و UCLA نخستین گره در این شبکه رو به رشد بود. تا ماه دسامبر ۱۹۶۹، تنها چهار گره ایجاد شده بود - بین UCLA، انستیتوی تحقیقاتی استنفورد، دانشگاه کالیفرنیا - سانتا باربارا و دانشگاه یوتا. شبکه در روزهای نخست با سرعت زیادی رشد کرد و تعداد کامپیوترهای محلی و متصل تا سال۲۰۱۲، به ۱ میلیارد رسید. اما حالا این شبکه توانسته است، به بیش از نیمی از جمعیت جهان خدمات ­رسانی کند. اینترنت در این سالها، با موارد پیش‌بینی نشده­‌ زیادی دست و پنجه نرم کرده است. این موضوع در مورد ایمیل، وب جهان‌گستر، اشتراک‌گذاری همتا به همتا فایل، محتویات تولید شده به دست کاربران، نپستر، یوتیوب، اینستاگرام، شبکه‌های اجتماعی و چیزهایی از این دست مصداق داشته است.

تا اوایل سال ۱۹۹۰، اینترنت آرمان شهری بود که بر پایه فرهنگ فوق‌العاده آزادی، همکاری، اشتراک‌گذاری، اعتماد و اخلاق‌مداری می‌چرخید. در اصل می­بایست بگوییم، نطفه اینترنت اینطور بسته شد و بعد رشد کرد. اما چطور مدیومی که برای اشتراک‌گذاری فایل و اطلاعات ساخته شده بود تبدیل به چنین کلاف سردرگمی از اطلاعات سوال‌برانگیز شد؟ چه شد که از همکاری به رقابت رسیدیم؟ در واقع  این روند نزولی از اوایل دهه ۱۹۹۰ آغاز شد، زمانی که اسپم همزمان با تلاش گسترده برای کسب درآمد از اینترنت ظهور کرد و توانست راه خود را ، به جهان مصرف‌کنندگان باز کند. همین امر، جنبه ی تاریک اینترنت، بتواند خودی نشان دهد (مسائلی مانند کلاه‌برداری، بی‌توجهی به حریم شخصی، اخبار کذب، حملات محروم‌سازی از سرویس و غیره). همین موضوع توانست ماهیت پیشرفت تکنیکی اینترنت و نوآوری را تغییر دهد. زیرا در­ حال حاضر، نوعی فاکتور ریسک نیز به فرهنگ اینترنت اضافه شده است. نقطه تاریک و تأسف‌برانگیز این ماجرا این بود که اینترنت طراحی شده بود تا اطلاعات تمرکز زدایی شده، دموکراسی و توافق عام را براساس ارزش‌های مشترک را برجسته کند، در حالی که اینترنت در محقق کردن خواسته پدران موسس‌اش شکست خورد.

با پیشرفت بخش خصوصی در این راستا، قوانین، اهداف و به طور کل ماهیت اینترنت، تحت تسلط کامل درآمد. حالا این قوانین تجاری بودند که تأثیر می‌گذاشتند شرکت‌ها برای ثبت دامین، هزینه دریافت کردند و رمزنگاری کارت­‌های اعتباری توانست درها را روی تجارت الکترونیک باز کند. شرکت‌های خصوصی مثل AOL ،CompuServe و Earthlink ،هزینه‌های ماهانه برای دسترسی به خدمات خود تعریف کردند و اینترنت از محصولی برای همه مردم، به ابزاری برای سازمان‌های خصوصی تبدیل شد. این بستر جدید برای کسب درآمد، توانست رنگ و بوی اینترنت را تغییر دهد. از یک طرف باعث شده بود که سرویس‌هایی بسیار ارزشمندی ایجاد و ارائه شوند؛ مانند موتورهای جستجو، دسترسی به اطلاعات عمیق، خدمات مشتریان، سرگرمی، تحصیل و ارتباط میان انسان‌ها. متأسفانه، از طرفی دیگر نیز، امکان کنترل کامل برخی از کمپانی‌ها بر روی برخی از دامین‌ها ایجاد شد.

به غیر از این موارد، مسائل زیادی ایجاد شدند که تأثیرات سوی اینترنت بر روی کاربران به حساب می‌آیند، مانند محدود بودن دسترسی کامل به اینترنت با کنترل از سمت دولت‌ها و سازمان‌ها، پیشرفت محدود تکنولوژی در زمانی که مشوق‌های اقتصادی با تمایلات سازمانی هم‌سو نیستند، استفاده بیش از حد از شبکه‌های اجتماعی.

اما در این نیم قرن هر­چه بر اینترنت گذشت، می‌تواند معین کند که پنجاه سال بعدی، چه آینده‌ای برای اینترنت پیش رو است. به طور کلی باید بگوییم، در سالهای آینده، این تکنولوژی به سمت نامریی شدن پیش خواهد رفت. به گونه‌ای که درون زیرساخت ناپدید می‌شود. به بیان دیگر به اندازه الکتریسیته ساده و دسترس‌پذیرتر خواهد بود. درست است که اینترنت خیلی پیچیده‌تر از آن است که به این شکل در دسترس قرار گیرد. اما مسلماً با سرعت رشدی که تا به این لحظه از خود نشان داده است، می‌توان اطمینان داشت که به سمت چنین آینده‌ای در حرکت هستیم. اینترنت اشیا منطق، حافظه، پردازنده، دوربین، میکروفون، اسپیکر، نمایشگر، هولوگرام و سنسورها را به تمام زیرساخت محیطی ما خواهد آورد. چنین زیرساختی که نامرئی باشد در کنار نرم‌افزارهای هوشمند تعبیه شده در اینترنت می‌توانند چنین سرویس‌هایی را به صورت روان در اختیار کاربران بگذارند. به عبارت دیگر، اینترنت اساسا به سیستم عصبی تمام جهان تبدیل خواهد شد.

ما در فروشگاه اینترنتی کتاب باهوک ، سعی داشتیم با ارائه این نوشتار، شما را با محبوب‌ترین تکنولوژی در سراسر دنیا آشنا کنیم. بر همین اساس فروشگاه کتاب آنلاین باهوک، مطالعه کتاب «دختران و اینترنت» را پیشنهاد می‌دهد. 

دختران و اینترنت: چگونه می‌توانید کاربر هوشمند اینترنت باشید؟ را برای رده­­ سنی نوجوانان پیشنهاد می‌دهد. هرچه بیشتر درباره اینترنت بدانید، استفاده بهتری از آن می‌کنید. این کتاب می‌تواند به شما کمک کند، تا با کارها و فعالیت‌های بی‌شماری که در محیط اینترنت امکان‌پذیر است، آشنا شوید. خطرات استفاده­ نادرست از اینترنت را می‌آموزید و یاد می‌گیرید چگونه در محیط اینترنت، امنیت خود را حفظ کنید. اینترنت می‌تواند به رشد دانش و اطلاعات شما کمک فراوانی کند. به خاطر داشته باشید که اطلاعات قدرت است. این کتاب برای اولین بار در سال ۱۳۹۸ توسط انتشارات گام به چاپ رسید و به بازار عرضه شد. روژین شاملو این کتاب را از نسخه­ اصلی آن با قلم شارون سیندریچ ترجمه کرده است.


 پربازدید ها