خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

روز جهانی عروس دریایی، این موجود زیبا

روز جهانی عروس دریایی، این موجود زیبا

روز جهانی عروس دریایی، این موجود زیبا

سومین روز از ماه نوامبر، روز جهانی عروس دریایی، به این منظور نامگذاری شده است تا به بی‌مهرگانی که میلیون‌ها سال بیشتر از انسان‌ها بر روی کره زمین می‌زیسته‌اند، توجه بیشتری شود.

این روز توسط گروهی از زیست‌شناسانِ دریایی مشتاق، به عنوان روز جهانی عروس دریایی، این موجود عجیب و زیبا، اختصاص داده شده است.

ابتدا برای آشنایی با این موجودات، می‌توان این‌گونه شروع کرد که عروس‌های دریایی نه تنها استخوان و قلب ندارند، بلکه در واقع مغز هم ندارند، آن‌ها تنها دارای یک سیستم عصبی مرکزی می‌باشند. با این حال، این امر، آن‌ها را از هوشمند بودن و سازگاری با محیط خود باز نمی‌دارد. به عنوان مثال، برخی از عروس‌های دریایی می‌توانند در تاریکی بدرخشند. موجوداتی که این ویژگی را دارند دارای اندام‌های نورانی هستند که نور سبز یا آبی ساطع می‌کنند و با لمس کردن فعال می‌شوند. این روند در بدن آن‌ها، به عنوان محافظت در برابر خطر عمل می‌کند زیرا هدف آن مبهوت کردنِ یک شکارچی است.

علاوه بر این، بزرگترین جمعیت عروس‌های دریایی‌ در نیمکره جنوبی و در مکان‌هایی مانند استرالیا و آفریقای جنوبی که سواحل آنجا مملو از موجودات جالب و گاهی خطرناک است، وجود دارد. اما این گروه در فصل بهار و با سرد شدن آب‌های آزاد نیمکره جنوبی، مهاجرت خود را به سمت سواحل نیمکره شمالی آغاز می‌کنند. از طرفی دیگر، نزدیک به ۳۵۰ نوع عروس دریایی گوناگون در سراسر جهان وجود دارند؛ از جمله عروس دریایی ماه، عروس دریایی جعبه‌ای، عروس دریایی کلاه‌ گلی، عروس دریایی یال شیری و عروس دریایی خال سفید که یکی از زیباترین و محبوب‌ترین عروس دریایی‌های موجود بر روی کره زمین است.

اما آیا این موجودات زیبا، بی‌آزار نیز هستند؟

جواب ما منفی می‌باشد. بیشتر عروس‌های دریایی دارای سلول‌های گزنده‌ای که اصطلاحاً به آن نیش می‌گویند، هستند. آن‌ها از نیش خود برای مهار طعمه‌هایشان استفاده می‌کنند اما متأسفانه می‌توانند به انسان‌ها نیز آسیب برساند. سالانه هزاران شناگر دچار گزش می‌شوند که اثرات آن از ناراحتی خفیف تا آسیب جدی و یا حتی مرگ فرد را به همراه دارد. عروس دریاییِ جعبه کوچک، مسئول بسیاری از این مرگ و میرها می‌باشد. اما در حالت کلی باید بگوییم که خوشبختانه تعداد کمی از نیش‌ها کشنده هستند و بیشتر گزش‌ها در طی ۲۴ ساعت از بین می‌روند.

در حالی که بسیاری از عروس‌های دریایی بی خطر نیستند ولی برخی از گونه‌ها را می‌توان به عنوان حیوان خانگی نگهداری کرد، مانند عروس دریایی ماه. این موجودات به عنوان موجودات آب شور، کمی پیچیده‌تر از یک ماهی قرمز معمولی می‌باشند، اما زمانی که به خوبی از آن‌ها مراقبت شود، می‌توانند زندگی شادی داشته باشند که چندین ماه تا چند سال طول بکشد.

در روز جهانی عروس دریایی، فروشگاه آنلاین کتاب باهوک، کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به رمان و داستان را به خرید آنلاین و مطالعه کتاب «عروس دریایی» دعوت می‌کند.


 مطالب مرتبط

روز ایمنی و پیشگیری از آتش‌سوزی
رابطه عاشقانه اتومبيل و جاده‌ها
ازون، سپری محافظ پوست ما در برابر خورشید

پربازدید ها