خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

روز جهانی آزادی

روز جهانی آزادی

روز جهانی آزادی

برای بسیاری از مردم جهان، فکر کردن به دنیایی بدون آزادی، دیوانه‌ کننده و عذاب‌آور است. با این حال، افرادی هستند که در تمام طول زندگی خود، آزادی را هیچ‌ وقت تجربه نکرده‌اند. آزادی‌ای که یک امر بدیهی، اولویت و حق اولیه هر انسان است. متأسفانه اغلب این افراد، ناامیدانه اهداف غیر قابلِ تحقق را برای آینده‌شان پذیرفته‌اند؛ و سایر مردم جهان پرداختن به این موضوع را یک دغدغه جهانی نمی‌دانند. بنابراین مهم است که ما این مشکل را درک کنیم و به دنبال راه‌هایی برای ایجاد تغییرات باشیم.

روز جهانی آزادی، به منظور بزرگداشت فروپاشی دیوار برلین نامگذاری شده است. اما این تاریخ، به خود دیوار آنچنان مرتبط نیست، بلکه بیشتر به نماد آن مربوط می‌شود. سقوط این دیوار پایان کمونیسم در اروپای مرکزی و شرقی بود. در پایان جنگ جهانی دوم، آلمان به دو بخش تقسیم شد، آلمان غربی و آلمان شرقی. اتحاد جماهیر شوروی، آلمان شرقی را تحت کنترل داشت و بخش‌های آلمان غربی تحت اشغال فرانسه، بریتانیا و آمریکا بود. پس از جنگ جهانی دوم، آلمان شرقی به عنوان کشوری برای خود اعلام شد.

شرایط زندگی بین آلمان غربی و شرقی با در نظر گرفتن سبک‌های رهبری کاملاً متفاوت، به طور قابل توجهی متفاوت بود. شرایط اقتصادی در آلمان غربی، جایی که آلمان سرمایه‌داری حضور داشت، رونق گرفت. اما در آلمان شرقی کمونیستی، عکس این اتفاق افتاد. بسیاری از آلمانی‌ها به آلمان غربی فرار کردند تا سعی کنند از شرایط دشوار و چالش برانگیز ناشی از رهبری کمونیستی دور شوند. این امر منجر به ترک عظیم سه میلیون نفر از آلمان شرقی بین سال‌های ۱۹۴۹ و ۱۹۶۱ شد. در نتیجه، اتحاد جماهیر شوروی خود را در موقعیت بسیار ناامیدانه‌ای یافت. آن‌ها تهدید کردند که از سلاح‌های هسته‌ای استفاده می‌کنند تا بتوانند از آلمان غربی پیشی بگیرند.

در سال ۱۹۶۱، سیم خاردار و پست‌های بتنی توسط سربازان ساخته شد و یک مانع فیزیکی بین برلین غربی و شرقی ایجاد کرد. این اتفاق در طول یک شب رخ داد و مردم در برلین صبح از خواب بیدار شدند و متوجه شدند که نمی توانند به آن طرف شهر بروند، حتی اگر خانواده یا شغلی در طرف دیگر داشته باشند. این دیوار ۹۱ مایلی دارای میدان‌های مین، برج‌های دیده‌بانی، حصارهای برقی و سایر ویژگی‌های نصب شده بود تا اطمینان حاصل شود که هیچ‌کس نمی‌تواند از آن عبور کند. با گذشت زمان محدودیت‌های سفر از آلمان شرقی در سال ۱۹۸۹ زمانی که یک رهبر جدید مسئولیت را بر عهده گرفت، به شدت کاهش یافت. به مردم اجازه داده شد دوباره از برلین شرقی به برلین غربی بروند. این منجر به فرود آمدن هزاران نفر بر روی دیوار شد، هنگامی که آن‌ها تشخیص دادند که مرزها در سال ۱۹۸۹ بسته نشده است. مردم شروع به استفاده از چکش و دیگر ابزار، برای بریدن دیوار کردند و دیوار قطعه قطعه ناگهان یکجا فرود آمد. یک سال بعد، در سال ۱۹۹۰، آلمان دوباره به یک کشور واحد تبدیل شد و بخش های غربی و شرقی کشور دوباره متحد شدند.

امروزه، اگرچه ممکن است این مسئله در آلمان حل شده به نظر برسد، اما این بدان معنا نیست که آزادی در خطر نباشد. در سراسر جهان، مستبدانی وجود دارند که سعی در دست کاری بخش‌های پولی، تهدید به خشونت و یا استفاده از اشکال دیگر قدرت برای به دست آوردن کنترل مناطق مختلف جهان را دارند؛ به همین دلیل است که روز جهانی آزادی بسیار مهم است. ما باید آگاهی را در مورد مسائل مختلفی که هنوز در سراسر جهان در حال وقوع است افزایش دهیم و برای افرادی که بیشتر به آن نیاز دارند مبارزه کنیم.

از این رو، فروشگاه اینترنتی کتاب باهوک، به منظور آگاهی بخشی و نکوداشت روز جهانی آزادی شما را به خرید آنلاین و مطالعه کتاب «عرفان، برابری، آزادی» اثر دکتر علی شریعتی دعوت می‌کند.


 مطالب مرتبط

روز جهانی سلامت روان
روز جهانی معلم
شکستن موانع زبانی با ترجمه

پربازدید ها