خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

تازه‌وارد سیلیکون‌ ولی

تازه‌وارد سیلیکون‌ ولی

تازه‌وارد سیلیکون‌ ولی

 

 

او کسی است که توانست در طول 12 سال گذشته با اکسپدیا به نامی درخشان در صنعت حمل و نقل جهانی تبدل شود. با این‌حال مدیریت اوبر چالش بزرگی برای او خواهد بود . مردی که قرار است به عنوان مدیرعامل جدید شرکت اوبر معرفی شود، همراه با خانواده‌اش در آستانۀ انقلاب اسلامی ایران در سن 9 سالگی تهران را به مقصد ایالات متحدۀ آمریکا ترک کرد و بعدها به یکی از ارکان موفقیت کمپانی حمل و نقل آنلاین اکسپدیا تبدیل شد.

دارا خسروشاهی توانست بالاتر از کسانی که انتظار می‌رفت به عنوان مدیرعامل بعدی اوبر معرفی شوند، یعنی مگ ویتمن ، مدیرعامل سابق کمپانی اچ‌پی ، و جف ایملت ، مدیرعامل پیشین شرکت جنرال الکتریک ، سُکان مدیریت اوبر را به دست بگیرد.

او 12 سال درخشان را در اکسپدیا پشت سر گذاشت و توانست نقش پررنگی در صنعت حمل و نقل جهان ایفا کند. در یادداشت‌هایی که رویترز منتشر کرده، مشاهده شد که رئیس اکسپدیا ، بری دیلر ، گفته است: «هنوز هیچ چیزی قطعی نشده است ، اما صحبت‌های زیادی با دارا صورت گرفته و من شخصا معتقدم که او به زودی این مقام را در اوبر می‌پذیرد».

نام خسروشاهی 48 ساله، پس دو ماه جستجوی اوبر برای یافتن جانشینی مناسب برای تراویس کالانیک ، که پس از مشاجرات فراوان بلاخره مجبور به استعفا شده بود ، به یک‌باره سر از رسانه‌ها درآورد . وظایف سختی بر دوش این ایرانی-آمریکایی قرار خواهد گرفت ، او باید آرامش و ثبات را که حلقه‌های گمشدۀ این روزهای اوبر هستند، برای آن به ارمغان بیاورد و همچنین اعتمادبه‌نفس از دست‌رفتۀ این کمپانی را بازگرداند؛ اما اوضاع این روزهای  اوبر اصلا آرام نیست. آن‌ها در بحران شدیدی به سر می‌برند و گوگل آن‌ها را به سرقت فناوری متهم کرده و از آن‌ها شکایت کرده است.

در سال گذشته ارزش اوبر چیزی حدود 65.5 میلیون دلار بود اما اکنون ارزش آن‌ها سقوط کرده است، بعضی از مقامات ارشد آن کناره‌گیری کرده‌اند، اتهامات تبعیض نژادی و آزار اذیت جنسی این کمپانی را تحت فشار گذاشته است و دردسر قانونی دیگر آن‌ها اختلاف نظر و درگیری بر سر مالکیت «وایمو» با گوگل است .

پذیرش این شغل از سوی خسروشاهی شاید او را مجبور کند که از چیزی حدود نیمی از 95 میلیون دلار پاداش وفاداری‌ای که برای او در نظر گرفته شده است(در صورتی که از سال 2015 تا 2020 در منصب خود به عنوان مدیر عامل اکسپدیا باقی بماند) چشم‌پوشی کند.

با این وجود، حقوق او در کمپانی به بالای ماهی یک میلیون دلار می‌رسد و پاداش سالیانه او به بالا چندین میلیون دلار خواهد رسید.

خسروشاهی فعالیت‌های اقتصادی خودش را پس از رفتن به دانشگاه براون آغاز کرد. او  بانک سرمایه‌گذاری Allen & Company رها کرد و به عنوان مدیر در کمپانی InterActive Corp که مالک اکسپدیا بود مشغول به کار شد، و در سال 2005 به عنوان مدیر عامل اکسپدیا منصوب شد . پس از آن خسروشاهی مشغول خرید و ادغام دو کمپانی Trivago و Travelocity شد، او همچنین از سال 2015 عضو هیئت مدیرۀ نیویورک‌تایمز نیز هست.

خسروشاهی صراحتا از منع ورود بیگانگان به آمریکا انتقاد می‌کرد. او در این باره گفت : خانواده‌ام به دلیل تحقق بخشیدن به رویای آمریکایی به اینجا آمدند و حالا رئیس‌جمهور می‌خواهد که ما را از مردمان آمریکایی و باور‌هایمان دور نگه دارد، من این را مایۀ تاسف و خلاف آن چیزی که بنیان‌گذاران این سرزمین به آن اعتقاد داشتند، می‌دانم».

 

 

 

 مطالب مرتبط

چه افرادی  در کارشان پیشرفت نمی‌کنند؟
حراج بزرگِ روز کتاب
در مصاحبۀ شغلی چه سوالاتی بپرسیم؟

نظرات کابران باهوک ریویو