خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

روز جهانی دیابت

روز جهانی دیابت

روز جهانی دیابت

در سال ۱۹۹۱ میلادی، به دلیل افزایش بی‌سابقه دیابت و هزینه‌های گزافی که در پایان دهه ۸۰ میلادی جهت بهداشت عمومی به جا مانده بود، فدراسیون بین‌المللی دیابت تصمیم گرفت چهاردهمین روز از ماه نوامبر را به عنوان روز جهانی دیابت، نام‌گذاری کند. در حقیقت امروز، سالروز تولد فردریک بانتینگ، کاشف انسولین نیز می‌باشد. او در سال ۱۹۲۲ توانست به همراه دستیارش، دکتر چارلز بست، داروی انسولین را کشف کند و سپس اولین آزمایش موفق این دارو را روی انسان انجام دهد. بسیاری از افراد معتقدند که ایده‌ها و آزمایشات آن‌ها، راهی هدفمند و با ارزش جهت کشف انسولین بوده است. در نقطه مقابل، عده‌ای دیگر بر این عقیده‌اند که آزمایش‌هایی که او بر روی حیواناتی همچون سگ‌ها انجام داد، بی‌رحمانه و البته غیر ضروری بوده است. به هر حال، این موضوع غیر قابل انکار نیست که دسترسی گسترده بیماران دیابتی به انسولین نتیجه تلاش‌هایی است که او در سال‌های ۱۹۲۱ و ۱۹۲۲ انجام داده است.

در ادامه باید گفت که انسولین یکی از هورمون‌هایی است که تأثیر قابل توجهی بر بدن انسان دارد. واکنش این ماده بر روی سلول‌های کبد انسان باعث می‌شود تا سلول‌ها، گرفتن قند از خون و ذخیرهٔ آن به صورت گلیکوژن را کاهش دهند؛ در حالی که نبود یا کمبود انسولین در خون، سبب می‌گردد که بدن از چربی به عنوان منبع سوخت استفاده کند. علاوه بر این، انسولین به عنوان مرکز کنترل متابولیسم بدن عمل می‌کند و داروی انسولین یکی از حیاتی‌ترین داروهای مورد نیاز بیماران دیابتی نوع اول و دوم است و زندگی این افراد به این دارو وابسته است. دیابت یا همان مرض قند،  یک بیماری است که در آن مقدار انسولین بدن، کمتر از میزان لازم برای طبیعی نگه داشتن قند خون ترشح می‌شود. متأسفانه باید بگوییم، این بیماری شیوع زیادی دارد و در صورتی که کنترل نشود، خطرات زیادی برای سلامتی به همراه خواهد داشت. اما جای امیدواری است که با کنترل وزن، ورزش،  تغییر سبک زندگی و استفاده از دارو، می‌توان این بیماری را مهار کرد.

برای شناخت بیشتر با علائم و نشانه‌های بروز این بیماری، باید گفت که در مراحل ابتدایی ممکن است دیابت بدون علامت باشد. بسیاری از بیماران به طور اتفاقی در یک آزمایش یا در حین غربالگری شناسایی می‌شوند و با بالاتر رفتن قند خون، علائم دیابت آشکارتر می‌شود، مانند تکرر ادرار، پُر نوشی، پُر خوری، کاهش وزن با وجود اشتهای زیاد، خستگی و تاری دید. بسیاری از بیماران در هنگام تشخیص بیماری چندین سال دیابت داشته‌اند و حتی دچار عوارض دیابت شده‌اند. اگر شما چنین علائمی دارید، بهتر است که به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش‌های لازم را از شما بگیرند. مهم تر از همه این‌ها، اگر هیچ کدام از علامت‌های گفته شده را ندارید، اما دچار اضافه وزن هستید، احتمال ابتلای شما به دیابت هست. بنابراین وزن زیاد می‌تواند به تنهایی فاکتور مهمی در ابتلا به دیابت باشد و باید آن را کنترل کنید. در کنار همه این‌ها، باید بدانید که قبل از ایجاد دیابت، مرحله‌ای وجود دارد به نام پیش دیابت. در این حالت، میزان قند خون فرد، بالاتر از حد معمول است. اما نه به آن اندازه که به آن دیابت بگویند. خوشبختانه تشخیص این مرحله به شما کمک می کند تا از ابتلای صد در صد به دیابت جلوگیری به عمل آورید؛ زیرا این مرحله، کاملا قابل بازگشت است. شما می‌توانید با رعایت چهار نکته، پیش دیابت را کنترل کنید.

وزن خود را کاهش دهید؛ این کار می‌تواند ۵ تا ۷ درصد از روند ابتلا به دیابت را در شما متوقف کند. ورزش مداوم داشته باشید؛ به طور مثال ۱۵۰ دقیقه در هفته بدوید یا تند راه بروید، یا سی دقیقه در روز که می‌شود پنج روز در هفته. تغذیه مناسب و سالم داشته باشید و در نهایت کنترل استرس خود را به دست بگیرید. 

همان طور که همه ما می‌دانیم، پیشگیری بهتر از درمان است. این شعاری است که جامعه پزشکی، سال‌ها سر داده است و برای پیشگیری از بیماری‌ها راه‌هایی را پیش پا می‌گذارد. اما راهکارهای پیشگیری از دیابت، این بیماری چیست؟

تغییرات ساده را در سبک زندگی خود پیش بگیرید تا به وسیله آن‌ها از دیابت جلوگیری کنید و یا در صورتی که به نوع دو آن مبتلا هستید، بتوانید آن را کنترل کنید. وزن خود را نرمال نگاه دارید و تلاش کنید آن را حفظ کنید و فعالیت‌های بدنی خود را افزایش دهید. علاوه بر این، از یک رژیم غذایی صحیح پیروی کنید؛ این رژیم صحیح می‌بایست بر پایه مصرف سه وعده میوه و سبزی در طول روز و کاهش مصرف قند و چربی‌های اشباع شده باشد، فیبر و غلات فراوان را شامل شود و مصرف دخانیات و الکل به حداقل و در نهایت صفر برسد.

در پایان آرزو می‌کنیم که با آگاهی بخشی و کنترل موارد بالا، روند رو به رشد این بیماری در سال‌های آتی کاهش یابد و شاهد زندگی سالم‌تر انسان‌های روی کره زمین باشیم.


 مطالب مرتبط

روز جهانی کودکان نارس
احترام به حيات حیوانات در روز جهانی وگان
روز جهانی مقابله با فقر

پربازدید ها