خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

آواز اساطیر

آواز اساطیر

آواز اساطیر

«بهرام بیضایی» فیلمساز بزرگ و برجستۀ ایرانی، در طول زندگی 78 ساله­اش، ده­ها جلد کتاب نوشته است که اغلب آن­ها نمایشنامه هستند.

او در سال 1317، در خانواده­ای هنرمند متولد شد و از کودکی با شعر و داستان آشنا شد. با وجود آنکه در درس از خود هوش و استعدادی نشان نمی­داد، اما با نوشتن داستان­ نشان می­داد که تمایل دارد در چه مسیری قدم بگذارد. در سال­های جوانی رفته­رفته به سمت تئاتر کشیده شد و ذوق نویسندگی­اش را در نوشتن نمایشنامه دنبال کرد. او از سال ۱۳۴۰ به صورت جدی به نوشتن نمایشنامه پرداخت و در سال ۱۳۴۵ اولین نمایش خود را کارگردانی کرد. او همراه اکبر رادی و غلامحسین ساعدی پایه‌گذاران موج نوی نمایشنامه‌نویسی ایران هستند. اجراهای صحنه‌ای او اغلب از نمایش‌های پربیننده بوده­اند.

وی با ساختن فیلم­های درخشانی مانند «سگ­کشی»، «باشو غریبۀ کوچک»، «چریکۀ تارا» و حضور در عرصۀ تئاتر و نمایشنامه­نویسی نامش را در تاریخ هنر کشورمان برای همیشه به ثبت رساند.

بهرام بیضایی علاوه بر فیلمنامه‌نویسی و کارگردانی، سال‌ها به تحقیق و پژوهش پیرامون اساطیر و فرهنگ‌های باستانی مشغول بوده که تاثیر آن را بر روی آثارش به وضوح می‌توان دید.

بهرام بیضایی اوایل پاییز سال ۱۳۸۹، به همراه همسرش مژده شمسایی به دعوت دانشگاه استنفورد برای تدریس سینما به آمریکا سفر کرد. او که تنها برای یک دورۀ آموزشی به این کشور سفر کرده بود قرارداد خود را تا شهریورماه ۱۳۹۳ تمدید کرد. تاریخ سینما در ایران، و اسطوره و سینمای جهان از جمله واحدهای درسی است که گفته شده بیضایی در مدت اقامت خود در آمریکا تدریس کرده است.

این کارگردان پرافتخار، هم­اکنون به اتفاق همسرش، مژده شمسایی، در دانشگاه استنفورد به تدریس و پژوهش مشغول است و اخیرا از دانشگاه سنت اندروز، دیپلم افتخار دریافت کرده است.

 
نظرات کابران باهوک ریویو