خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

5 دلیل برای کاهش مصرف فست‌فود

5 دلیل برای کاهش مصرف فست‌فود

5 دلیل برای کاهش مصرف فست‌فود

سوسیس و کالباس با انواع سس‌های خوشمزه و معطر تبدیل شده‌ به یکی از ارکان تغذیه‌ای زندگی امروز ما. معمولا وقتی که خانواده‌ها تصمیم می‌گیرند شام را بیرون از خانه صرف کنند، اولین گزینۀ انتخاب غذایشان، فست‌فود است. اقبال بلند این غذاهای سریع و لذیذ و بی‌کیفیت را می‌توان در رشد و تعددشان هم دنبال کرد. با وجود اینکه فست‌فودها از غرب راهشان را به کشور ما باز کرده‌اند، اما آن‌ها که خود از خطرات و مضرات این گونه‌های غذایی باخبر شده‌اند، تمام تلاششان را می‌کنند که کمتر فست‌فود بخورند.

اما واقعا چرا خوردن فست‌فود برای بدن ضرر دارد؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد:

بهداشت

اولین نکته برای طبخ غذا، انتخاب مواد غذایی سالم و تازه و بهداشتی است. اما آیا با اطمینان می‌توان گفت تمام فست‌فودها با رعایت این نکات آماده شده‌اند؟ ضمن آنکه طی آشپزی کردن هم باید نکات بهداشتی را رعایت کرد، اما کافی است سری به آشپزخانه‌های فست‌فودها بزنید تا ببینید اغلب در چه شرایط اسف‌باری ساندویچ‌ها و پیتزاهای رنگارنگ و خوشمزه تهیه می‌شوند.

قیمت پایین، کیفیت پایین

یکی از مهم‌ترین دلایل فراگیر شدن فست‌فودها، قیمت مناسب و ارزان آن‌ها نسبت به سایر غذاها است. اما مساله این است که لزوما همیشه نباید به دنبال ارزانی رفت. مثلا همبرگری را تصور کنید که با اندازۀ ناچیزی گوشت، مقدار فروانی نان خشک و آرد و مواد افزودنی و ادویه‌ها تهیه شده است. این همبرگر واقعا قرار است چه مزیتی برای بدن داشته باشد؟

افسردگی

تحقیقات علمی نشان می‌دهند که نوجوانانی که به جای خوردن غذاهای تازه و سالم به فست‌فودها روی می‌آورند، 60درصد بیشتر از سایر نوجوانان در معرض افسردگی و پرخاشگری قرار می‌گیرند. دلیلش هم تغییرات هورمونی‌ای است که با خوردن فست‌فودها در بدن به وجود می‌آید.

دشمن کلیه و کبد

یکی از مهم‌ترین دلایل خوشمزگی فست‌فودها این است که مقدار زیادی نمک و چربی دارند. دو ماده‌ای که برای کبد و کلیه بسیار مضر هستند. نمک فراوان باعث افزایش فشار خون می‌شود و کلیه‌ها را با تهدید روبه‌رو می‌کند. از طرف دیگر چربی موجود در فست‌فودها به مرور باعث چرب شدن کبد می‌شود که خود یکی از بیماری‌های کشندۀ دنیای امروز ماست.

حملۀ غیرقابل جبران به مغز

طی تحقیقاتی که نتایجش در مجلۀ علمی «Brain, Behaviour and Immunity» منتشر شده است، یک هفته خوردن فست‌فود برای نابودی بخش مهمی از حافظه کافی است. چربی مضر در فست‌فودها جایگزین چربی سالم درون مغز می‌شود و مغز به مرور قابلیت‌های مغز و حافظه را مختل می‌کند.

 

 

 
نظرات کابران باهوک ریویو