خرید اینترنتی کتاب و نوشت افزار

آموختن 5 درس کسب و کار از مدیر آمازون

آموختن 5 درس کسب و کار از مدیر آمازون

آموختن 5 درس کسب و کار از مدیر آمازون

 

«من هنوز به پایان راه نرسیده‌ام» این جمله را جف بزوس (Jeff Bezos)، مؤسس و مدیرعامل فروشگاه اینترنتی آمازون می‌گوید که در ردیف ثروتمندترین افراد دنیا قرار دارد تا همگان بدانند که با وجود چنین موفقیتی، او هنوز سرشار از تحرک و ایده و پشتکار است. بزوس در جوانی موفق به پایه‌ریزی کسب‌وکاری شد که اکنون بزرگ‌ترین فروشگاه خرده‌ فروشی آنلاین است و به میلیون‌ها مشتری پروپاقرص در جهان سرویس می‌دهد. اما آمازون چطور توانست به چنین موفقیت گسترده‌ای دست یابد، درحالی‌که بسیاری از کسب‌وکارهای آنلاین در همان ابتدای مسیر منحل می‌شوند؟ در ادامه، با ما همراه باشید تا با 5 درس کسب‌وکار از دیدگاه جف بزوس آشنا شوید.

 

1. آستین‌ بالا بزنید و دست‌به‌کار شوید

فقط با آستین بالا زدن و دست‌به‌کار شدن است که می‌توانید دنیا را به کام خود بچرخانید. اما باور عمومی غلطی که درمورد اقدامات خودخواسته وجود دارد، این است که پیش از انجام هر تصمیمی، حتما باید بتوانیم صحیح‌ترین اقدام ممکن را تشخیص بدهیم، درحالی‌که چنین طرز فکری موجب فلج تحلیلی (تحلیل بیش‌از‌حد شرایط، بدون تصمیم‌گیری) و سکون می‌شود. ولی بزوس از آن دسته افرادی است که به دام این فریب نمی‌افتد و با اینکه می‌داند اقدامات نادرست ممکن است پیامدهای زیان‌باری به‌همراه داشته باشند، باز هم از پای نمی‌نشیند.

2. کاری را انجام بدهید که در آینده از انجام ندادنش پشیمان خواهید شد

وقتی بزوس سعی داشت درمورد استعفا از شغلش و راه‌اندازی آمازون تصمیم بگیرد، متوجه شد که در تصمیمات اساسی زندگی از هیچ چارچوب تحلیلی مشخصی تبعیت نمی‌کند. پس خودش یک چارچوب تحلیلی برای خودش ساخت: «چارچوبی یافتم و آن را چارچوب کمینه‌سازی پشیمانی نامیدم که با استفاده از آن تصمیم‌گیری برایم خیلی راحت‌تر شد. طبق این چارچوب، خودم را در ۸۰ سال آینده تصور می‌کردم و از خودم می‌پرسیدم: از انجام ندادن چه کاری در گذشته، پشیمانم؟»

در این دورنمایی که بزوس برای خود متصور شد، تصمیم درست مشخص بود. بزوس می‌دانست که در ۸۰ سالگی هیچ تأسفی از بابت ترک شغلش در جوانی نخواهد داشت، چون قطعا در همان سنین جوانی می‌توانست علی‌رغم کناره‌گیری از شغلش در D. E. Shaw، شغل مناسب دیگری پیدا کند. اما بزوس به این نتیجه رسید که عدم سرمایه‌گذاری در بازارِ روبه‌رشد کسب‌وکارهای آنلاین، دقیقا همان اقدامی است که در ۸۰ سال آینده از بابتش افسوس خواهد خورد. (در آن زمان، نرخ رشد اینترنت به ۲۳۰۰ درصد در سال رسیده بود.)

3. در پیِ رشد تدریجی باشید

فکر می‌کنید چقدر زمان لازم است تا یک استارتاپ نوپا به سوددهی برسد؟ شش ماه؟ آمازون شش سال پس از راه‌اندازی به سوددهی رسید. حتی در آن زمان، سود آمازون از درآمدِ بیش از ۱ میلیارد دلاری شرکت، فقط حدود ۵ میلیون دلار بود. این مقدار سوددهی طی شش سال خیلی قابل ملاحظه نیست، اما این روند در برنامۀ کسب‌وکار بزوس که بر پایۀ رشد تدریجی طرح‌ریزی شده بود، کاملا عادی به نظر می‌رسید. بزوس در واقع هیچ عجله‌ای برای سوددهی بالا نداشت، بلکه در تلاش بود تا در عینِ پایین نگه داشتن قیمت‌ها درآمد شرکت را مجددا در فرایندهای کاری سرمایه‌گذاری کند. این استراتژی موجب نارضایتی سرمایه‌گذاران در کوتاه‌مدت شد، اما زمانی که سوددهی شرکت رشدی صعودی به خود گرفت، استراتژی بزوس توانست سود سرمایه‌گذاران را تأمین کند.

4.  از بازاریابی دهان به دهان بهره ببرید

در آغاز راه‌اندازی، آمازون برای تأمین نیازهای بازاریابی‌اش بودجۀ کافی نداشت. به‌عبارتی شناخته شدن شرکت، تنها به تبلیغات دهان‌به‌دهان بستگی داشت. «اگر بتوانید تجربه‌ای عالی را برای مشتری رقم بزنید، مشتریانتان تجربۀ خود را با یکدیگر در میان خواهند گذاشت. تبلیغات شفاهی بسیار قدرتمندند».

بازاریابی دهان به دهان از جمله مؤثرترین راهکارهای رشد هر کسب‌وکاری به‌شمار می‌رود و تنها راهکار موفقیت در این نوع بازاریابی، ارائۀ محصولات یا خدمات باکیفیتی است که ارزش صحبت‌ کردن را داشته باشند. قطعا بخشی از این موفقیت، مستلزم ارتقای سطح کیفیت خدمات مشتری است.

5. به یاد داشته باشید که «مشتری» از همه چیز مهم‌تر است

احتمالا جملۀ معروف «همیشه حق با مشتری است» را زیاد شنیده‌اید، اما اهمیت فلسفۀ مشتری مداری در شرکت آمازون بسیار فراتر از این حرف‌هاست. به عقیده‌ی بزوس، رضایت مشتری بر هر مساله‌ی دیگری ارجحیت دارد و این باور، اساس مدل کسب‌وکار آمازون است: ««تنها دلیلی که ما در این شش سال نسبت به سایر رقبای خود در حوزۀ کسب‌وکارهای اینترنتی عملکرد مطلوب‌تری داشته‌ایم، این است که درست مثل لیزر روی تجربۀ مشتری متمرکز شده‌ایم.»مطالب مرتبط

روز جهانی مقابله با فقر
روز کودک، روز انسان‌های معصوم و کوچک
روز جهانی معلم

نظرات کابران باهوک ریویو